B – bratki

B – bratki
14
sty

Czy bratki nadają się na kwiat cięty?

Czy posiadają właściwości lecznicze?

Jak je uprawiać i rozmnażać?

Na te pytania odpowiemy w drugim odcinku Ogrodu od A do Z.

B jak Bratki.

Ich urodę warto podkreślić, sadząc je w grupach na rabatach, w ogródkach skalnych, pod drzewami lub na obrzeżach rabat. Świetnie nadają się do wszelkich donic, mis oraz skrzynek balkonowych. Dobrze komponują się z każdym gatunkiem, dzięki czemu możemy tworzyć wielobarwne aranżacje, np. w połączeniu z roślinami cebulowymi, jak szafirki lub narcyzy, czy też z prymulkami.

Bratki (Viola wittrockiana), czyli fiołki ogrodowe, z zabawnymi wzorkami na płatkach wzbudzają powszechną sympatię. Pomimo, że zdarzają się wczesną wiosną opady śniegu i przymrozki, bratki odważnie wystawiają swoje wesołe buźki do słońca.

W sezonie warto regularnie je zasilać niezbyt dużymi dawkami nawozu dla roślin kwitnących. Żółknięcie liści i słaby wzrost świadczą o tym, że dieta jest zbyt skąpa. Obrywajmy przekwitłe kwiaty, jeżeli nie mamy zbierać nasion. Rośliny, które wydały nasiona, nie tworzą pąków. Bratki mogą rozsiać się same, jednak ich potomstwo jest zazwyczaj mniej dorodne.

Co 3-4 tygodnie możemy uszczykiwać roślinom część pędów ok. 5 cm nad ziemią. Dzięki temu utrzymają zwarty pokrój.

Bratki, podobnie jak aksamitki są roślinami jadalnymi i zdrowotnymi. Fiołek trójbarwny i ogrodowy zawiera rutynę oraz kwertycynę, która działa oczyszczająco, usuwając z organizmu człowieka toksyny. Zawierają także antocyjany, kwasy organiczne i saponiny, dzięki którym jest cenionym ziołem w pielęgnacji włosów.

Sercokształtne bratki są też doskonałą ozdobą słodko-kwaśnych dań. Można je kandyzować i wykorzystywać do dekoracji tortów. Mają wyjątkowy, delikatny, słodkawy smak. Wspaniale ozdobią każdą sałatkę i ciasto. Można je dodawać do deserów.

Bratek jest klasycznym kwiatem wiosny. Od kilku lat trwa między hodowcami roślin prawdziwe współzawodnictwo w uzyskiwaniu coraz piękniejszych i wspanialszych jego odmian. Nadają się na kwiat cięty i są bardzo wytrzymałe. W każdym ogrodzie czy balkonie wprowadzą radosny nastrój.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *