Ciągle pada deszcz

Ciągle pada deszcz
14
lip

Ciągle pada deszcz. Muszę przyznać, że trochę mnie to niepokoi…

Z jednej strony, nie ma oczywiście lepszego nawadniania dla naszego ogrodu. Ale z drugiej…

Deszcz nie jest dobry dla moich ulubionych warzyw – pomidorów. Już 2 razy praktycznie straciłam swoje uprawy. 2 lata temu przez zarazę ziemniaka, której deszczowa pogoda niestety jak najbardziej sprzyja. Rok temu przez burzę i ogromną ulewę, po której moje pomidory bardziej przypominały plantację ryżu.

Ogólnie rzecz biorąc, częste opady sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Mogą pojawić się plamistości, np. na różach. Prawdopodobnie pojawi się mączniak na liściach cukinii i dyni oraz ogórków. Również na trawniku mogą pojawić się grzyby, nie tylko te kapeluszowe, ale również czerwona nitkowatość lub różowa plamistość.

Po ulewnych deszczach z naszych donic na balkonach i tarasach wypłukiwane są składniki odżywcze. Jeżeli zapomnimy o nawożeniu, nasze petunie, surfinie czy inne rośliny wymagające intensywnego nawożenia mogą wyglądać mizernie.

W takich warunkach nasze kwiaty na rabatach szybciej przekwitają, hortensje zwieszają swoje główki, płatki róży i lilii opadają i wszystko wygląda jakoś smutniej.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia komarów. Deszczowa aura sprzyja namnażaniu się tych owadów. Obfite opady nie sprzyjają też owocowaniu, ponieważ owady zapylające nie pracują zbyt intensywnie zmuszone ukryć się przed deszczem.

No i w deszczu dzieci się nudzą…

Ale nie możemy załamywać rąk… 😉 Tylko mieć nadzieję, że jutro zaświeci słońce :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *