Rośliny doniczkowe przed urlopem

Rośliny doniczkowe przed urlopem
14
sie

Nie wszyscy z nas byli już na wakacjach… Wyjazd naszej rodzinki jeszcze przed nami, zatem my i nasze rośliny jesteśmy jeszcze przed urlopem :) 10 dni to dużo i mało… Ogród pozostawiam w nadziei, że od czasu do czasu popada i obejdzie się bez większych strat. Problem jest zawsze z roślinami w donicach, który dotyczy zarówno doniczek w ogrodzie jak również tych w domu.

Jeżeli nie możemy liczyć na sąsiedzką pomoc, możemy wypróbować inne rady i sposoby. Przykładowo możemy podłączyć tzw. sączki lub poidełka, dodać hydrożel do podłoża, zrobić kwiatom szklarenkę lub przesadzić rośliny do tzw. doniczek samo nawadniających. Ja wybrałam to ostatnie rozwiązanie, ponieważ część moich roślin już prosiło się o przesadzenie.

Wybór tego typu donic jest ogromny. W sklepach internetowych doskonale widać jak wiele jest oferowanych kolorów, kształtów, wielkości i faktur. Można, więc bez problemu dobrać donicę z systemem nawadniania do każdej rośliny według naszego gustu i upodobań.

Działanie tych donic polega na tym, że mają one dość głębokie dno, oddzielone od podłoża przekładką dystansową. Gdy korzenie roślin przerosną podłoże sięgają dna donicy i pobierają wodę, która znajduje się w nadmiarze i wystarcza na dłuższy czas. Taka konstrukcja pozwala na optymalne i kontrolowane nawadnianie. Nie ma, więc obawy, że korzenie naszych roślin zostaną całkowicie zalane i odcięte od dostępu do powietrza. Do powodowałoby ich gnicie. Tymczasem system ma za zadanie dostarczać wodę w umiarkowanych ilościach, utrzymując odpowiedni poziom wilgotności gleby, aż do momentu jej wyczerpania.

W przestrzeni pomiędzy warstwami doniczki znajduje się wskaźnik poziomu wody, pozwalający na właściwe dozowanie wody do podlewania rośliny. Dodatkowo przed wyjazdem można doniczkę wyściółkować, żeby zapobiec nadmiernemu wyparowywaniu wody z podłoża. A także przenieść doniczki w głąb domu, tak żeby nie były wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie. To również ograniczy parowanie wody. Zaletą plastikowych doniczek z systemem nawadniania jest na szczęście ich waga. Są na tyle lekkie, że bez problemu możemy je przenieść z miejsca na miejsce.

A plastikowe doniczki i osłonki możemy bez problemu dobrać do każdej rośliny. Występują one niemal we wszystkich rozmiarach, kształtach i kolorach tęczy. Są lekkie, więc z łatwością możemy przenosić je z miejsca na miejsce.

Donice z systemem nawadniającym już od jakiegoś czasu stosuję też w ogrodzie. Dzięki nim w upalne dni nie muszę podlewać roślin codziennie. Średnio wystarczy je nawodnić raz na 3 dni. Tego lata średnio, co 3 dni pada, więc problem praktycznie sam się rozwiązuje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *