Dzieci w ogrodzie

Dzieci w ogrodzie
9
sie

Lato trwa, dzieci cały czas cieszą się wakacjami. A mogą cieszyć się jeszcze bardziej przebywając w ogrodzie lub na działce. Wiosenny czas siania i sadzenia już za nami, zatem teraz pora skupić się na relaksie i zabawie z najmłodszymi :) To 3 sprawdzone pomysły gwarantujące wyśmienitą zabawę na świeżym powietrzu: basenik – domek – huśtawka.

Pisząc basen wcale nie mam na myśli dużego basenu, w którym dzieci będą pływać. Wystarczy niewielki dmuchany basenik, będący faktycznie troszkę większą wanną. Cała frajda polega na tym, że ta „wanna” jest w ogrodzie. Można chlapać, nurkować, pływać statkami z klocków, a przede wszystkim schłodzić się, gdy słońce zaczyna przygrzewać. W naszym klimacie, niestety, pogoda bywa kapryśna… Kiedy jest gorąco, nadmuchujemy i napełniamy basenik wodą. Kiedy się ochłodzi, bez problemu i bez żalu basenik opróżniamy (np. podlewając trawnik, warzywnik lub donice), a gdy znowu się ociepli w ciągu godziny znowu napełniamy basenik świeżą i czystą wodą. Zaletą tego typu basenów jest to, że nie potrzebujemy pomp czy środków chemicznych. Nie potrzebujemy też wiele miejsca w ogrodzie. Często na tego typu basenach są kolorowe ilustracje przedstawiające ulubione postacie z bajek, np. „Angry Birds” lub księżniczki z bajek Disneya, co może być dodatkową atrakcją. Podsumowując w małym, dmuchanym basenie nie poćwiczymy techniki pływania, ale na pewno dobra zabawa będzie murowana.

Dziecięcy domek w ogrodzie to często marzenie niejednego dziecka, podobnie jak domek na drzewie. Ten na drzewie musi być dobrze zaprojektowany i jeszcze lepiej wykonany. Ale kolorowy mały domek, będący kryjówką, miejscem zabaw lalkami czy po prostu „bazą” nie jest już tak trudny do zdobycia. Można własnoręcznie zbudować dziecięcy domek  ogrodowy (jeżeli ktoś ma talent i smykałkę do tego typu prac), można też kupić gotowy domek drewniany lub plastikowy. Są one dostępne zarówno w sklepach jak i w internecie. Zaletą plastikowych domków jest to, że są lekkie. Paczka ze wszystkimi potrzebnymi częściami do montażu jest stosunkowo niewielka, a samo składanie domku to doskonała zabawa. Nie zawsze tata ma czas, żeby zająć się tym tematem… Z plastikowym domkiem poradzi sobie każda mama 😉 To jak układanie trochę większych klocków. Dzieci też mogą pomagać i potem są niezwykle dumne, że same go zbudowały. Po lecie taki domek można z powrotem rozłożyć na części i spakować do kartona i schować. W kolejnym roku będzie można rozpocząć zabawę od nowa. Przy wyborze domku dla dzieci należy zwrócić uwagę na to, by posiadał on odpowiedni certyfikat oraz żeby nie miał żadnych ostrych elementów. Wtedy spokojnie możemy pozostawić dzieci w ogrodzie w ich bajkowym świecie 😉

I na koniec huśtawka… Jeszcze nie spotkałam dziecka, które nie lubiłoby się huśtać. Dlatego jednym z pierwszych elementów naszego ogrodu była właśnie huśtawka ogrodowa dla dwojga dzieci. Do drewnianego stelażu doczepialiśmy najpierw plastikowe huśtawki dla najmłodszych, potem dla  starszych dzieci… Problem polega jedynie na tym, że po kilku latach dzieci z tego typu zabawki wyrosły, huśtawka okazała się już „za mała”… Żeby przedłużyć jej czas użytkowania można zawiesić jeszcze inną huśtawkę, będącą połączeniem siatki rybackiej z hamakiem, zwaną bocianim gniazdem. Nawet dorośli ulegają jej urokowi i chętnie się „bujają” 😉 Pewnie dlatego, że ta huśtawka jest naprawdę spora, ma średnicę 1 metra. Siedzisko jest wykonane z linek przymocowanych do metalowego okrągłego stelaża pokrytego pianką. Na tej huśtawce nie mogą siadać jedynie osoby ważące więcej niż 100 kg. My zamontowaliśmy ją dla dzieci na drewnianym stelażu, ale można także spróbować  przymocować ją do dużego drzewa.  I znowu jest świetna zabawa.

 

  komentarzy

  • Sierpień 17, 2016

    Niestety ceny domków znacznie odbiegają od huśtawek czy dmuchanych baseników. No, chyba że mowa o takich małych plastikowych dla 1-2 latka…
    Z ciekawych atrakcji warto też pomyśleć o małej trampolinie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *