Kompozycje kwiatowe

Kompozycje kwiatowe
7
maj

Sklepy są już pełne doniczek z kwiatami, które będą zdobić nasze tarasy i balkony. Najpopularniejsze są jak zwykle pelargonie oraz petunie i nic w tym dziwnego. Liczba ich odmian sprawia, że naprawdę jest w czym wybierać. Mnie osobiście zachęca to do eksperymentowania…

Warto eksperymentować z nowymi odmianami. Przekonałam się o tym w zeszłym roku. Miałam w ogrodzie najpiękniejszą pelargonię, jaką kiedykolwiek udało mi się zdobyć. Nawet bratanica, która z zasady nie lubi tych roślin, była tą pelargonią oczarowana. Mowa o pelargonii z serii Champion. W zestawieniu z mandewillą (dipladenią) stanowiła wspaniałą kompozycję, która zdobiła nasz taras do listopada.

O tym czy nasz balkon lub taras będzie pięknie ukwiecony przez cały sezon decyduje odpowiednie dobranie roślin do warunków panujących w miejscu, w którym je ustawimy. Jeżeli dysponujemy miejscem od północy, musimy wybrać rośliny cieniolubne. Jeżeli mamy balkon lub taras od południa, warto postawić na rośliny, które poradzą sobie z czasowym niedoborem wody – gdyby zapomniało nam się kiedyś o podlewaniu. 😉

Do balkonowych roślin cieniolubnych możemy zaliczyć begonie, lobelie, niecierpki, czy żeniszek.

Do gatunków znoszących okresowe przesuszenia możemy zaliczyć aksamitki, gazanie, kocanki, nagietki, pelargonie, smagliczki czy starca.

W kompozycjach, rośliny kwitnące warto uzupełnić o rośliny ozdobne z liści, takie jak np.: żurawki, koleusy czy trawy ozdobne. W tworzeniu kompozycji możemy kierować się kilkoma wytycznymi:

  1. gatunkami roślin – możemy sadzić jeden gatunek rośliny w tym samym, lub w różnych kolorach, w końcu w grupie siła
  2. kolorem roślin – możemy stworzyć kompozycję z różnych gatunków, ale w tej samie gamie kolorystycznej
  3. pokrojem roślin – pokrój sadzonych roślin może być podobny (np. zwisające rośliny w wysokiej donicy) lub zróżnicowany (łączymy rośliny wysokie z niskimi i przewieszającymi się)
  4. inwencją twórczą – wiedząc jak rośliny urosną, stóżmy coś, co po prostu będzie nam się podobało.

Rośliny posadzone dobrze, w odpowiednim miejscu, odwdzięczą nam się pięknym wyglądem przez całe lato.

Do tematu sadzenia roślin jeszcze wrócę. Tymczasem załączam film, który może dla kogoś okaże się inspiracją… :)

  komentarzy

  • Sierpień 7, 2017

    Super Pomysł na kompozycje liczę na więcej informacji , ciekawy wpis pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *