Letnia pielęgnacja pomidorów

Letnia pielęgnacja pomidorów
21
lip

Jeśli chcemy mieć zbiory dorodnych pomidorów, należy o nie szczególnie zadbać. Nie możemy zapominać o letnich zabiegach pielęgnacyjnych zwłaszcza teraz, kiedy zaczynają dojrzewać te pyszne warzywa.

Niezwykle ważne jest podlewanie. W lipcu zdarzają się często upalne, bezdeszczowe dni. W takich warunkach należy pomidory podlewać najrzadziej, co 2-3 dni, stosując mniej więcej 2-3 litry wody na roślinę. Pamiętajmy, aby pomidory zawsze podlewać od dołu, starając się nie zraszać liści.

Istotne jest również cięcie pomidorów, które polega na usuwaniu pędów bocznych, tzw. wilków  tak, aby owocowanie było skupione tylko na pędzie głównym. Polega to po prostu na wyłamywaniu nowych pędów ukazujących się w kątach liści. Ja zazwyczaj prowadzę pomidory na dwa pędy, natomiast pomidorów koktajlowych w ogóle nie przycinam. W ich przypadku nie zależy mi, bowiem na dużych owocach, wolę, żeby były mniejsze, ale żeby było ich naprawdę dużo :)

Pamiętajmy, żeby na bieżąco usuwać też dolne liście, gdy zaczną żółknąć, lub gdy zobaczymy na nich pierwsze objawy chorób grzybowych.

Nawożenie to kolejne zadanie, o którym musimy pamiętać przy uprawie pomidorów, ponieważ są to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. Oprócz podstawowych składników NPK: azotu, fosforu i potasu, potrzebują również wapnia i magnezu. Możemy użyć nawozów dedykowanych pomidorom w dawce zalecanej przez producenta. Pamiętajmy, aby każdy nawóz dokładnie wymieszać  z wierzchnią warstwą gleby.

Jeżeli nasze pomidory nie są wyściółkowane (moje niestety nie są… w przyszłym roku już o to zadbam), musimy też dbać o regularne odchwaszczanie.

Najsmaczniejsze pomidory to oczywiście te, które zaczerwieniły się na krzaku.

Jednak w razie potrzeby zbiory możemy przeprowadzić nieco wcześniej, w stadium, kiedy pomidor dopiero zaczyna się wybarwiać. W czasie upałów, wysoka temperatura utrudnia ich wybarwienie. Można, więc zerwać je jeszcze zielonkawe. Umieszczone w domu, w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza szybko dojrzeją.

Ważną czynnością jest również uważna obserwacja pomidorów. Właśnie teraz są one najbardziej narażone na różne choroby. Ale o tym napiszę już w innym poście…

Często możemy zaobserwować zwijanie się liści pomidorów. Zazwyczaj nie jest to objaw żadnej choroby, a jedynie niedoboru wody lub zbyt gwałtownych zmian temperatury i wilgotności powietrza. Czasami liście zwijają się też z powodu przenawożenia.

Tyle ogólnych informacji o letniej pielęgnacji pomidorów. Do szczegółów przejdę w kolejnych postach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *