Aksamitki – jakie są zalety uprawy aksamitek?
Aksamitki – jakie zalety uprawy aksamitek? – Jak wysiewać aksamitki? I dlaczego warto uprawiać te rośliny? ? To pytania, na które odpowiadamy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Ozdobny”. A tych powodów jest aż 14. A może i więcej.. Znacie je wszystkie? Zapraszamy do oglądania!
Bo aksamitki to naprawdę niezwykłe rośliny z wielu powodów. Ale zanim przejdziemy do tego tematu, kilka ogólnych informacji o bohaterkach dzisiejszego filmu, które nazywane są nie tylko aksamitkami, ale także turkami lub śmierdziuszkami. Są to rośliny, które w naszym klimacie uprawiamy jako jednoroczne, ponieważ pochodzą z tropikalnych i umiarkowanie ciepłych rejonów Ameryki i nie przetrwają polskiej zimy. Uprawiamy ją więc z corocznego wysiewu.
A wysiewać można ją bezpośrednio do gruntu, ale dopiero wtedy gdy minie ryzyko przymrozków, czyli zazwyczaj w drugiej połowie maja. Można też przygotować jej rozsadę, najczęściej radzi się to robić w marcu lub kwietniu, ale można się pokusić także o przygotowanie rozsady tej rośliny wcześniej, już w lutym. Wtedy w maju będzie już prawdopodobnie kwitła.
Ja użyję akurat wielodoniczki o niewielkich otworach oraz nasion, które samodzielnie zebrałam w zeszłym sezonie. Wystarczy w tym celu pozostawić trochę kwiatów na krzaczkach i dać im całkowicie przekwitnąć. Idealnie byłoby, gdyby one nawet zasuszyły się jeszcze na roślinie. Wtedy mamy pewność, że nasiona na pewno są w 100 procentach dojrzałe i na pewno wykiełkują. Potem należy je przesuszyć i można przełożyć do papierowej torebki lub kartonika, czy też pojemnika, w którym będzie cyrkulacja powietrza. I takie nasiona możemy wykorzystać w kolejnym roku. Zebrałam ich chyba tyle, że mogłabym obsadzić aksamitkami cały ogród. Warto pamiętać, że nie są to nasiona, które warto przechowywać latami. Zdolność kiełkowania tracą zazwyczaj po dwóch, trzech latach.
Ja w przypadku swoich nasion w styczniu zrobiłam próbę kiełkowania. Udała się, więc jestem pewna, że pozyskam z nich nowe rośliny. Ale wysiewając swój materiał siewny musimy się zawsze liczyć z tym, że nie będzie to kiełkowanie 100 procentowe, można więc wysiać nieco więcej roślin niż potrzebujemy.
Nasiona aksamitek mają bardzo charakterystyczny kształt, nie sposób go pomylić z żadnym innym. Możemy je umieszczać nie tylko w wielodoniczkach, ale także w jakimkolwiek innym pojemniku z otworami drenażowymi na dnie, np. w plastikowym pojemniku po wyrobach spożywczych, w specjalnych kuwetach do wysiewu lub nawet w niewielkich doniczkach. Wypełniamy je podłożem do wysiewu i pikowania lub nawet podłożem uniwersalnym. Aksamitki pięknie i bezproblemowo kiełkują. Są bardzo silne. Przysypujemy je cienką warstwą ziemi, 2-3 milimetrową i zraszamy. Potem utrzymujemy stałą wilgotność podłoża, np. poprzez przykrycie wysiewów kawałkiem folii lub szybą.
Aksamitki kiełkują szybko, zazwyczaj już po 3-5 dniach. Wtedy usuwamy już folię i dbamy o regularne podlewanie. Pamiętajmy, że ziemia powinna być wilgotna, a nie mokra. Tak wyglądają wysiane przeze mnie turki po około 3 tygodniach. Są nieco wyciągnięte do słońca, ponieważ nie doświetlałam ich lampami, ale już wytwarzają liście właściwe. Niedługo czeka mnie ich pikowanie. Wtedy będzie można je zagłębić nieco bardziej w nowym podłożu. Przypominam, że do ogrodu trafią dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków.
A teraz przechodzimy do drugiego tematu naszego filmu, czyli do powodów, dlaczego warto uprawiać te rośliny. Jest ich naprawdę wiele. Już opowiadałam o nich w różnych poprzednich filmach, więc jeżeli ktoś śledzi na bieżąco kanał OGGRÓD NA CO DZIEŃ, może je już wszystkie znać. A dla tych, którzy są z nami od niedawna i dla tych którzy chcą posłuchać o aksamitkach jeszcze raz 14 zalet aksamitek, które udowadniają wyjątkowość tych roślin.
- Są ładne, urokliwe, słonecznie kolorowe, przyciągające wzrok i rozświetlające każde miejsce, którym rosną.
- Kwitną nieustannie od maja od maja do pierwszych przymrozków, nie tracąc przy tym na swojej dekoracyjności ani trochę.
- Są niezwykle łatwe w uprawie, rosną wszędzie, w każdej glebie i w każdych warunkach, w słońcu i w cieniu. Ponadto wybaczą chwilowe przesuszenia.
- Można je uprawiać nie tylko na ogrodowych rabatach, ale także w donicach, na balkonach tarasach i to zarówno w dużych pojemnikach jak i całkiem niewielkich.
- Aksamitki występują w przeróżnych gatunkach i odmianach, każdy znajdzie więc coś dla siebie. Mogą być o kwiatach pełnych i pojedynczych, dużych lub drobnych, w barwie od kremowej bieli, poprzez żółtą i pomarańczową do ciemno brązowej. Niektóre odmiany dorastają do dość dużych rozmiarów, np. 60 cm wysokości, podczas gdy inne pozostają kompaktowe i dorastają do 20-30 cm.
- Kwiaty turków wabią pszczoły i inne owady zapylające oraz motyle, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie. Jest to dodatkowym atutem, jeżeli mamy warzywnik, ponieważ zwabione przez aksamitki pszczoły, zapylą tez kwiaty naszych roślin warzywnych.
- Szczególnie zresztą warto wykorzystywać je w uprawie współrzędnej i sadzić w warzywnikach, ponieważ ich zapach odstrasza mrówki, może nie do końca, ale chociaż trochę. A mrówek w warzywnikach raczej nie chcemy, ponieważ hodują one mszyce, roznosząc je po naszych warzywach i chroniąc, po to, żeby potem pobierać z nich spadź.
- Aksamitki pomagają nieco także odstraszyć bielinka kapustnika, który jest zagrożeniem dla warzyw kapustnych. Nie przepada on za zapachem turków, więc sadząc je w pobliżu warzyw maskujemy zapach np. kapusty, kalafiora czy brokułów.
- Najbardziej znane są jednak aksamitki z tego, że wabią nicienie glebowe, które w szczególny sposób zagrażają uprawom marchwi i innych warzyw korzeniowych. Nicienie uwielbiają aksamitki. Są one dla nich tak łakomym kąskiem, że szkodniki te wchodzą w ich korzenie i już tam zostają, pozostawiając w spokoju nasze marchewki. Nicienie nie wyrządzają turkom żadnej szkody, będą rosły aż do jesieni. Jeżeli jednak podejrzewamy, że zostały one zaatakowane przez te szkodniki, nie wyrzucajmy ich na kompostownik. Już po 4 miesiącach uprawy aksamitek, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%.
- Ponadto, posadzone w warzywniku aksamitki, w naturalny sposób ograniczają wzrost i rozwój chwastów.
- Kolejną niesamowitą cechą tych roślin jest to, że są one jadalne. Płatki kwiatów możemy dodawać do sałatek i dekorować nimi potrawy. Aksamitki mają korzenny, gorzkawy smak. Pasują do tłustych dań mięsnych, sosów i past rybnych. W Ameryce i Indiach produkuje się olejek aksamitkowy, będący tam popularną przyprawą.
- Aksamitki mogą być traktowane jako roślina zielna, zawierają bowiem substancje, mające wpływ m.in. na aktywację witamin oraz regulację przebiegu wielu procesów metabolicznych, zachodzących w naszym organizmie. Działają moczopędnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Uważa się, że korzystnie wpływają też na wzrok za sprawą zawartej w nich luteiny i przyspieszają przemianę materii.
- A to nie wszystko, rośliny te mają jeszcze właściwości barwiące i mogą w tym zastąpić np. szafran. Barwnik – kwercetyna zawarty jest w koszyczkach kwiatów aksamitek.
- W ogrodzie rośliny te mogą posłużyć jako naturalny środek ochrony roślin, z ususzonych płatków robi się napary lub roztwory, które posłużyć mogą np. do ochrony cebul i bulw przed chorobami i szkodnikami, a także do odstraszania mszyc z upraw.
Dodatkową ciekawostką jest jeszcze to, że w Ameryce Południowej uchodzą za kwiaty święte, są szczególnie popularne podczas Święta Zmarłych, tak jak u nas chryzantemy.
Może dla nas nie są to kwiaty święte, ale na pewno warto je docenić. Lista ich zalet i sposobów wykorzystania jest naprawdę długa. Będę więc wracać do ich tematu w miarę wzrostu moich aksamitek. Na pewno wysieję ich w swoim ogrodzie jeszcze więcej. Zapraszam więc do oglądania kolejnych filmów i zaglądania na kanał OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#aksamitki #turki #śmierdziuszki #kwiatysąpiękne #kwiatysapiekne #kwiatyogrodowe #kwitnącekwiaty #kwiatywogrodzie❤ #kwiatywogrodzie #wysiew #ogródek #ogród #kwiaty #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #kwiatyozdobne #ogrod #porady