Ardizja wspaniała dekoracja na Boże Narodzenie

Ardizja wspaniała dekoracja na Boże Narodzenie. Ardizja! 🎅 To jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, która może stać się wspaniałą dekoracją na Boże Narodzenie. 🎅 Jakie to mogą być dekoracje? O tym jest dzisiejszy film! Zapraszam! 🎄

Przed świętami Bożego Narodzenia ardizja jest dostępna w wielu sklepach ogrodniczych. Nic dziwnego. O tej porze jest ona niesamowicie dekoracyjna. Jej soczyście czerwone, okrągłe owoce, są pięknie wybarwione, wyglądają jak podwieszane na gałązkach koraliki. Liście są ciemno zielone i błyszczące. A najwspanialsze w tej roślinie jest to, że tak wygląda przez naprawdę długi czas. Za rok prawdopodobnie będzie tak samo dekoracyjna, wzbogacona dodatkowo o nowe przyrosty liści i nowe owoce. Owoce te utrzymują się na ardizji co najmniej rok, a czasami i dwa lata, co oznacza, że podczas kolejnych świąt zapewne będą one jeszcze na roślinie. W tym czasie pojawiają się też kolejne. Latem ardizja kwitnie obficie i zawiązuje kolejne jagody nad tymi, które już są.

Zdecydowanie warto ją zaprosić do domu na okres świąt i nie tylko. To jedna z łatwiejszych roślin w uprawie, o której już opowiadałam w innym filmie na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia. Dziś czas na bożonarodzeniowe inspiracje, chociaż ardizja tak naprawdę nie potrzebuje niczego, żeby stać się prześliczną świąteczną ozdobą. Sama w sobie prezentuje się doskonale.

Owoce tej rośliny mogą być czerwone lub białe. Do każdego z tych kolorów będzie pasować biała ozdobna osłonka. Ardizja preferuje dość ciasne doniczki, nie trzeba jej zatem w okresie świątecznym przesadzać, lepiej do zrobić przed kwitnieniem, wiosną, zatem żeby nie było widać doniczki produkcyjnej i całość miała bardziej odświętny charakter, można wierzch osłonki przykryć ozdobnym mchem, rafią lub tak jak ja sizalem czyli siankiem, włóknem z agawy. Bożonarodzeniowym akcentem mogą być białe, drewniane renifery i ozdoba gotowa. Czerwień i biel to zestawienie kolorystyczne, które się zawsze sprawdza, połączone ciemną zielenią liści ardizji daje wspaniały efekt.

Ale… alternatywą dla poprzedniej propozycji może być ardizja w czarnej, a nie białej osłonce. A zamiast mchu, rafii czy sizalu można wierzch osłonki wyłożyć i ozdobić przyciętymi gałązkami wybranych roślin iglastych, jakie np. rosną w naszym ogrodzie. Mogą być to przykładowo, tak jak u mnie gałązki żywotnika, które można wcisnąć w ziemię, jeżeli uzupełnimy nią osłonkę wokół doniczki z ardizją, albo w gąbkę florystyczną. Wtedy gałązki te zachowają świeżość na dłużej. Ale nawet jeżeli będą one powkładane bez niczego, to i tak pięknie się zasuszą i zachowają swój dekoracyjny wygląd. Całość można uzupełnić szyszkami, które ja osobiście bardzo lubię we wszystkich bożonarodzeniowych dekoracjach i wybraną świąteczną figurką. Jako że ardizja nie potrzebuje wiele światła, taką dekorację można ustawić nawet gdzieś w głębi pokoju, na stoliku, półce lub komodzie. Po świętach roślinę można przenieść bliżej okna, w miejsce jasne, o świetle rozproszonym.

Ardizja pięknie prezentuje się w zestawieniu z innymi roślinami. To przykład. Białą misę wypełnię na dnie ziemią, ponieważ rośliny, które zaraz znajdą się w kompozycji mają doniczki produkcyjne różnej wielkości. Żeby to wyrównać można użyć właśnie ziemi, podsypać jej więcej tam, gdzie doniczka jest mniejsza, wtedy wszystkie rośliny na końcu będą na tej samej wysokości. Do mojej ardizji dołączy tu niewielka gwiazda betlejemska o dwukolorowych przykwiatkach, beżowo-czerwonych oraz golteria, która również o tej porze jest dekoracyjna z kulistych czerwonych owoców. Z tym że ardizja będzie tu najwyższym akcentem zestawienia i jej owoce będą wznosiły się nad innymi roślinami, a golteria jest dużo niższego pokroju, jej owoce będą więc niżej. Całość można jak zwykle dodatkowo ozdobić i uzupełnić świątecznymi akcentami, iglastymi gałązkami, bezigłowymi gałązkami modrzewia z szyszkami i szyszkami sosny czy świerka.

Taka kompozycja z powodzeniem może trafić na stół wigilijny, może być też ozdobą postawioną w innym wybranym miejscu, nie należy jej jednak wystawiać na zewnątrz. W prawdzie golteria jest rośliną mrozoodporną, ale wtedy gdy wcześniej jest zahartowana, a nie możemy mieć co do tego pewności, kupując ją jako świąteczną ozdobę. Za to zarówno ardizja, jak i gwiazda betlejemska to rośliny ciepłolubne. Mogą być ustawione w nieco chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie jest 12-15 stopni Celsjusza, ale równie dobrze będą się czuły w cieple naszych mieszkań.

Zachęcam do tworzenia roślinnych bożonarodzeniowych dekoracji, nawet z tych roślin, które mamy w domu. To wspaniała zabawa.

I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/