Azalia domowa – uprawa i pielęgnacja
Azalia domowa – Azalie pochodzą z chłodnych i wilgotnych, górskich lasów Azji Wschodniej. Zachwycają mnogością kwiatów, pojedynczych lub pełnych, w kolorze białym, różowym, fioletowym, czerwonym lub łososiowym, które w przypadku odmian uprawianych jako rośliny domowe, rozwijają się między listopadem a kwietniem. Najczęściej w domach uprawiamy azalię indyjską.
Azalia indyjska ma formę krzewu, dorastającego do 50-60 cm wysokości. Czasami możemy ją spotkać również w formie szczepionego drzewka. Liście tej rośliny utrzymują się cały rok, w przeciwieństwie do niektórych gatunków ogrodowych i są gęsto rozmieszczone na gałązkach.
Azalia domowa – Podczas wybierania tej rośliny w sklepie zwróćmy uwagę, czy kwiaty nie są przywiędnięte. Najlepiej gdy są one dopiero w fazie pąków. Później ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie tego co przekwitło.
Aby jak najdłużej zachować dekoracyjny wygląd rośliny należy dbać o stałą wilgotność podłoża i ustawić azalię w możliwie chłodnym miejscu.
O ile to możliwe ustawmy azalię tam gdzie jest jasno, ale gdzie temperatura nie przekracza 15 st. Celsjusza. Azalie są dość wrażliwe. W cieple kwiaty bardzo szybko przekwitają, a liście opadają. Jednak chcemy się nimi cieszyć właśnie w naszych domach. Jaka jest zatem rada? Po zakupie kwitnącej azalii nie wstawiajmy jej od razu do ogrzewanego pomieszczenia, lecz powoli przyzwyczajajmy do wyższej temperatury. Postawmy ją na początku w najchłodniejszym miejscu naszego mieszkania, chłodna klatka schodowa jest dobrym miejscem do aklimatyzacji tych roślin.
Azalia domowa – W przypadku azalii, oprócz stałej wilgotności podłoża, powinniśmy jeszcze zadbać o utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Ale liście opryskujemy tylko do fazy pąkowania, aby nie pojawiły się plamy na kwiatach. Azalie należą do rodziny roślin wrzosowatych, wymagają więc kwaśnego podłoża. W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny te podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej. Możemy ją wcześniej przegotować. Unikamy zarówno przesuszenia bryły korzeniowej, jak również nadmiaru wody. Azalie są też wrażliwe na przeciągi. Należy je też postawić oczywiście z dala od kaloryferów. Nie lubią zarówno ciepłego, jak i suchego powietrza. Nawozimy je umiarkowanie, ale tylko nawozem bez wapnia, ze względu na to, że należy utrzymać niski odczyn pH w podłożu. Może być to zatem nawóz do rododendronów i azalii lub ewentualnie nawóz do iglaków.
Azalie, które uprawiamy w naszych domach często traktowane są jako rośliny jednoroczne. A nie musi tak być. Jeżeli mamy chęci, czas i warunki, możemy je traktować jako rośliny wieloletnie.
Do maja trzymamy azalię w domu w możliwe chłodnym miejscu. Następnie możemy ją przesadzić, pamiętając o zastosowaniu podłoża do rododendronów i wkopać doniczkę do ziemi w ogrodzie w półcieniu lub wystawiamy ją na balkon w osłonięte od wiatru, zacienione miejsce. Jeśli się tego nie zrobi, azalia raczej ponownie nie zakwitnie. Przed pierwszym przymrozkiem znowu wnosimy ją do jasnego, chłodnego pomieszczenia.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/