Azalia domowa – uprawa i pielęgnacja

Azalia domowa – uprawa i pielęgnacja
13
mar

Azalia domowa – wypuszcza kiście jaskrawych kwiatów na tle połyskujących, ciemnozielonych liści. Ta niezwykle dekoracyjna roślina będzie tematem dzisiejszego docinka programu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszam.

Azalie pochodzą z chłodnych i wilgotnych, górskich lasów Azji Wschodniej. Zachwycają mnogością kwiatów, pojedynczych lub pełnych, w kolorze białym, różowym, fioletowym, czerwonym lub łososiowym, które w przypadku odmian uprawianych jako rośliny domowe, rozwijają się między listopadem a kwietniem. Najczęściej w domach uprawiamy azalię indyjską.

Azalia indyjska ma formę krzewu, dorastającego do 50-60 cm wysokości. Czasami możemy ją spotkać również w formie szczepionego drzewka. Liście tej rośliny utrzymują się cały rok, w przeciwieństwie do niektórych gatunków ogrodowych i są gęsto rozmieszczone na gałązkach.

Azalia domowa – Podczas wybierania tej rośliny w sklepie zwróćmy uwagę, czy kwiaty nie są przywiędnięte. Najlepiej gdy są one dopiero w fazie pąków. Później ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie tego co przekwitło.

Aby jak najdłużej zachować dekoracyjny wygląd rośliny należy dbać o stałą wilgotność podłoża i ustawić azalię w możliwie chłodnym miejscu.

O ile to możliwe ustawmy azalię tam gdzie jest jasno, ale gdzie temperatura nie przekracza 15 st. Celsjusza. Azalie są dość wrażliwe. W cieple kwiaty bardzo szybko przekwitają, a liście opadają. Jednak chcemy się nimi cieszyć właśnie w naszych domach. Jaka jest zatem rada? Po zakupie kwitnącej azalii nie wstawiajmy jej od razu do ogrzewanego pomieszczenia, lecz powoli przyzwyczajajmy do wyższej temperatury. Postawmy ją na początku w najchłodniejszym miejscu naszego mieszkania, chłodna klatka schodowa jest dobrym miejscem do aklimatyzacji tych roślin.

Azalia domowa – W przypadku azalii, oprócz stałej wilgotności podłoża, powinniśmy jeszcze zadbać o utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Ale liście opryskujemy tylko do fazy pąkowania, aby nie pojawiły się plamy na kwiatach. Azalie należą do rodziny roślin wrzosowatych, wymagają więc kwaśnego podłoża. W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny te podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej. Możemy ją wcześniej przegotować. Unikamy zarówno przesuszenia bryły korzeniowej, jak również nadmiaru wody. Azalie są też wrażliwe na przeciągi. Należy je też postawić oczywiście z dala od kaloryferów. Nie lubią zarówno ciepłego, jak i suchego powietrza. Nawozimy je umiarkowanie, ale tylko nawozem bez wapnia, ze względu na to, że należy utrzymać niski odczyn pH w podłożu. Może być to zatem nawóz do rododendronów i azalii lub ewentualnie nawóz do iglaków.

Azalie, które uprawiamy w naszych domach często traktowane są jako rośliny jednoroczne. A nie musi tak być. Jeżeli mamy chęci, czas i warunki, możemy je traktować jako rośliny wieloletnie.

Do maja trzymamy azalię w domu w możliwe chłodnym miejscu. Następnie możemy ją przesadzić, pamiętając o zastosowaniu podłoża do rododendronów i wkopać doniczkę do ziemi w ogrodzie w półcieniu lub wystawiamy ją na balkon w osłonięte od wiatru, zacienione miejsce. Jeśli się tego nie zrobi, azalia raczej ponownie nie zakwitnie. Przed pierwszym przymrozkiem znowu wnosimy ją do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Zobacz też inne domowe rośliny doniczkowe :

storczyk pielęgnacja    –    róże    –    skrzydłokwiaty    –    poinsecja    –    grudnik    –    sępolie fiołkowe    –    cyklamen perski    –    wilczomlecze    –    kalatea    –    monstera   –    rośliny owadożerne    –    palmy    –    gerbery    –    paprocie    –    sukulenty    –    cytrusy    –    dracena    –    fikusy    –    zamiokulkas    –    amarylis    –    kaktusy    –     hipeastrum

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *