Begonia zimowa

Begonia zimowa

Begonie to niezwykle bogata grupa roślin. Według różnych źródeł obejmuje ona 1200 lub 1500 gatunków, a wśród nich jest jeszcze mnóstwo przeróżnych odmian. W naszym kraju niektóre z nich uprawiamy jako doniczkowe rośliny ozdobne. Część z nich we wnętrzach, część na zewnątrz, na balkonach lub tarasach. Dość popularne są begonie ozdobne z liści, np. begonia królewska lub begonia Masona, o nich pojawił się już film na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Dziś pora zająć się kolejnym gatunkiem, który zdecydowanie jest wart uwagi.
Begonie zimowe uprawiamy ze względu na kwiaty. Rośliny te kwitną naprawdę obficie w kolorze białym, różowym, łososiowym, a także czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Kwiaty te, przy odpowiedniej pielęgnacji będą ozdobą długie tygodnie, a czasami nawet miesiące.
Nazwa „begonia zimowa” nie jest bezpodstawna, ponieważ roślina ta najczęściej zakwita pod koniec zimy i często zimą jest dostępna w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Potrafi ona jednak kwitnąć niemal przez cały rok, z krótkimi przerwami na odpoczynek. Gdy jedne kwiaty przekwitają już rozwijają się kolejne kwiatostany, po przekwitnięciu dobrze reaguje na cięcie, wtedy odzyskuje energię i pobudzona do kolejnego kwitnienia.
Begonie zimowe oferowane w sklepach to najczęściej mieszańce powstałe w wyniku pracy hodowców i producentów roślin. Co roku pojawiają się nowe odmiany o coraz ciekawszych kwiatach. Różnią się one nie tylko kolorami, ale także pokrojem. Mogą być one kuliste, wypełnione płatkami lub pojedyncze z żółtym środkiem i pręcikami, a także o płatkach różnej długości, większymi na zewnątrz, a mniejszymi w dużej ilości wewnątrz. Kwiaty te zazwyczaj mają średnicę około 2-3 cm. Jeżeli spojrzymy na nie pod słońce, będą lśnić, niektórzy określają je jako szkliste. Wyrastają one zawsze na wierzchołkach łodyg, przyciągając uwagę i zasłaniając liście, które też są całkiem ładne, błyszczące, pięknie wybarwione w odcieniach zieleni lub bordo.
Rośliny te dorastają do 30-40 cm wysokości. Ich pędy są dość grube, ale łamliwe, podobnie jak liście. Podczas przenoszenia, podlewania i pielęgnacji warto obchodzić się z nią ostrożnie.
Roślina ta nie jest trudna w uprawie, jeżeli będziemy pamiętać o regularnym podlewaniu. Utrzymanie stałej wilgotności podłoża jest tu kluczem do sukcesu.
I mowa tu o podłożu stale lekko wilgotnym, a nie mokrym, bo begonia zimowa nie lubi przelewania i nie może stać w wodzie, wtedy delikatne korzenie zaczną zagniwać co prowadzi do obumarcia całej rośliny. W łodygach i liściach roślina ta magazynuje wodę, lepiej jest więc podlewać ją częściej, ale małymi dawkami, niż rzadziej a mocniej. Dobrym rozwiązaniem jest wsypanie na dno osłonki keramzytu bądź kamieni, na których postawimy doniczkę produkcyjną. Nadmiar wody będzie swobodnie wypływał przez otwory drenażowe, które muszą być w doniczce z begonią i zbierał się na dnie. Roślina będzie miała wtedy wilgotno, ale nie będzie stała w wodzie. Jeżeli zdarzy nam się zapomnieć o podlewaniu, zazwyczaj przetrzyma ona krótkotrwałą suszę. Ważne, żeby się ona zbytnio nie przedłużała.
W czasie kwitnienia warto begonię zasilić nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących, zgodnie z wytycznymi na opakowaniu preparatu, jaki wybierzemy. W czasie spoczynku, gdy roślina nie ma kwiatów, przerywamy odżywianie.
Najlepsze stanowisko dla tego gatunku to miejsce jasne, ale o świetle rozproszonym. Begonia zimowa lepiej będzie się czuła przy oknie od strony północnej niż południowej. Silne, bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, może poparzyć płatki i liście. Plamy na kwiatach mogą się też pojawić, jeżeli zdarzy nam się na chwilę przesuszyć roślinę, lub jeżeli podczas zraszania, zwilżymy też wrażliwe płatki.
Optymalna temperatura powietrza dla begonii zimowej to mniej więcej 20 stopni Celsjusza. Gdy kwitnie może być ona nawet nieco niższa, np. o 2-3 stopnie, wtedy kwiaty dłużej będą się utrzymywać na roślinie. Warto pamiętać, że roślina ta jest bardzo wrażliwa na zimno. Jeżeli więc zimą wietrzymy mieszkanie, uważajmy, żeby begonia nie była narażona na mroźne przeciągi. To samo dotyczy transportu. Jeżeli nabędziemy ją, gdy na dworze jest chłodno, należy dobrze zabezpieczyć ją, żeby po drodze nie przemarzła.
Jeżeli zamierzamy begonię zimową uprawiać dłużej niż jeden sezon, możemy ją przesadzić do większej doniczki. Latem po zahartowaniu możemy ją wystawić na zewnątrz, na balkon lub taras. Łatwo możemy ją też rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe.
Begonia zimowa dobrze rośnie w podłożu torfowym, np. w uniwersalnym podłożu do domowych roślin doniczkowych. Ważne, żeby było to podłoże lekkie i przepuszczalne, które dobrze służy rozrastaniu się delikatnych begoniowych korzeni. Rozmnażać tę roślinę możemy po przekwitnięciu, odcinając górne fragmenty pędów. Z resztą w tym czasie zalecane jest cięcie begonii zimowej do wysokości mniej więcej 12-15 cm. Cięcie to pobudzi roślinę mateczną do ponownego zainicjowania kwitnienia, a odcięte sadzonki wierzchołkowe możemy posadzić w osobnej doniczce z ziemią, w której po jakimś czasie powinny się one ukorzenić.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” i pozostałych filmów na kanale „OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick