Borówka amerykańska
Borówka amerykańska coraz częściej gości w naszych ogrodach. Postanowiłam przesadzić moje borówki… W bardziej osłonięte miejsce, za domem, gdzie będzie jagodnik do podjadania truskawek, poziomek, borówek i może czegoś jeszcze…? 🙂
Podobne : Cięcie borówki , Borówka – przesadzanie
Przy tej okazji warto sobie przypomnieć kilka zasad udanej uprawy borówki wysokiej.
- Borówka – Odpowiednie podłoże to podstawa.
Borówka amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, jest to krzew jagodowy należący do rodziny wrzosowatych. W naturalnych warunkach rośnie najczęściej w wilgotnych lub mokrych, umiarkowanie kwaśnych torfowiskach. Takie podłoże musimy im, więc zapewnić w ogrodzie, żeby dobrze się rozwijały i owocowały. Jeżeli na działce mamy glebę zasadową, przed posadzeniem borówki musimy wykopać spory dołek i wypełnić go podłożem odpowiednim dla borówek, czyli mieszaniną kwaśnego torfu i ziemi ogrodowej. Możemy już znaleźć w sklepach podłoża specjalnie dedykowane pod uprawy tych roślin. Gleba, w której rosną borówki powinna być lekka, przepuszczalna, zasobna w próchnicę i składniki pokarmowe. Dodatkowo ziemię wokół posadzonego krzewu warto wyściółkować korą drzew iglastych lub trocinami.
- Odpowiednie stanowisko
Borówka wysoka dobrze czuje się w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Należy unikać miejsc, gdzie mogą pojawić się zastoiska mrozowe oraz gdzie gromadzi się woda. Borówki rosnące w cieniu słabiej zawiązują pąki kwiatowe, tym samym mają mniej owoców. Często są one także gorzej wybarwione i mniej słodkie.
- Odpowiednie nawożenie
Na półkach sklepowych jest wiele nawozów, wśród nich można znaleźć też specjalnie dedykowane do nawożenia borówek. I warto sięgnąć właśnie po nie, ponieważ są to nawozy wieloskładnikowe, zawierające w swoim składzie podstawowe makroelementy: azot, fosfor i potas. Dobrze, żeby były w nich również mikroelementy oraz składniki utrzymujące kwaśny odczyn podłoża. System korzeniowy borówki jest bogato rozgałęziony, ale dość płytki. Sama roślina nie ma wysokich wymagań pokarmowych, nie znaczy to jednak, że nie potrzebuje nawożenia. Pierwszą dawkę nawozu najlepiej zastosować w maju, bezpośrednio po kwitnieniu, drugą po ok. 3 tygodniach, a ostatnią trzecią pod koniec czerwca.
- Odpowiednie podlewanie
W uprawie borówki należy utrzymywać w miarę stałą wilgotność podłoża. Pomocne okazuje się tu ściółkowanie gleby. Ściółka nie tylko chroni przed chwastami, ale także ogranicza parowanie wody z podłoża. W okresach suszy, pamiętajmy o podlewaniu borówek. Przesuszone krzewy znacznie słabiej owocują. Należy jednak dbać również o to, aby roślina nie została przelana.
- Odpowiednie cięcie
Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu nie trzeba formować krzewów borówek. Wystarczy, że usuniemy pędy chore i słabe. Natomiast od czwartego, piątego roku należy przeprowadzać już cięcie prześwietlające. Usuwa się wówczas najstarsze pędy, ponieważ borówki owocują na pędach 2-3 letnich. W dobrze prowadzonym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych. Najwięcej owoców wyrasta na obrzeżach krzewu i w jego górnej, najbardziej nasłonecznionej części. Dzięki cięciu i doświetleniu rośliny mamy szansę na obfitsze plonowanie.
Krzewy borówek, w zależności od odmiany po kilku latach osiągają wysokość 1,5 – 2,5 m. Mogą być rozłożyste lub wzniesione. Owocowanie rozpoczynają w 2-3 roku po posadzeniu, a pełnię owocowania osiągają w 5-6 roku.
Owoce borówki amerykańskiej dojrzewają od połowy lipca do września, w zależności od odmiany. Warto posadzić więc kilka odmian, żeby jak najdłużej móc podjadać te świeże jagody. Borówki powinno zbierać się kilka dni po wybarwieniu, bo dopiero wtedy nabierają właściwego smaku. Owoce każdej odmiany borówki wysokiej nadają się do mrożenia i robienia przetworów.
Pod koniec czerwca dojrzewa odmiana „Earliblue”, nieco później „Duke” i „Patriot”, od połowy lipca owocuje odmiana „Reka”, po niej „Nui”, następnie „Bluejay”, a w sierpniu „Bluecrop”, „Berkeley”, „Brigitta” i „Darrow”, do odmian późniejszych zalicza się też „Liberty” i „Elliot”.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/