Bromelie – rośliny ananasowate

Bromelie – W sklepach ogrodniczych najczęściej kupimy je pod nazwą Bromelia lub Bromelia mix, ale tak naprawdę widzimy tu kilka różnych gatunków, m.in. guzmanię, frizeę i billbergię. Większość roślin z rodziny ananasowatych wymaga podobnych warunków uprawy. Dlatego teraz kilka informacji ogólnych.

Bromelie lubią miejsca jasne, ale warto je chronić przed prażącym słońcem. Frizea i guzmania lubią światło rozproszone. Wszystkie te rośliny przez cały rok świetnie czują się w temperaturze pokojowej. Mają niewielkie zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe.

Bromelie podlewamy wodą miękką, letnią lub o temperaturze pokojowej. Pożądana jest równomierna wilgotność gleby, a w czasie upałów warto zadbać również o wysoką wilgotność powietrza. Wiele bromelii w naturze jest epifitami, tak samo jak storczyki falenopsis, rosną w wilgotnych lasach tropikalnych przyczepione korzeniami do gałęzi drzew. Nadają się więc do obsadzania pni lub koszy, nawet razem ze storczykami.

Bromelie kwitną tylko raz i zazwyczaj przynosimy już ze sklepu ogrodniczego kolorowy okaz. Pamiętajmy więc, żeby w miarę możliwości wybierać te rośliny, które dopiero zaczynają tworzyć kwiatostan, będziemy się nimi cieszyć dłużej. Gdy roślina zacznie przekwitać, wycinamy brunatniejącą łodygę. Jeżeli bromelia będzie się u nas dobrze czuła, z pewnością pojawią się rośliny potomne. Gdy osiągną one mniej więcej połowę wysokości naszej pierwszej bromelii, możemy je oddzielić od rośliny matecznej i przesadzić. Po kilku latach może doczekamy się kolejnego kwitnienia. Nie należy się jednak zniechęcać czekaniem. Rozety liści wielu gatunków są również niezwykle atrakcyjne.

Guzmania pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, rośnie w tropikalnych dżunglach jako epifit lub roślina naziemna. Tak kwiaty występują w barwie czerwonej lub różowej, ale dzięki pracy hodowców w sklepach są również dostępne rośliny o kwiatach białych, żółtych, pomarańczowych czy dwubarwnych.

Liście guzmanii mają gładki brzeg i w zależności od odmiany różne odcienie. Kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi. W uprawie, tak samo jak w przypadku pozostałych bromelii, nie należy przesadzać z ilością wody, nie dopuszczamy do nadmiernej wilgotności podłoża. Wody nie należy rozlewać na całej płaszczyźnie doniczki, powinna ona tak jakby skapywać z rozety liści, dlatego możemy wlać odrobinę wody również do lejka. Ale tu uwaga! Nie wlewamy wody do rozety, gdy roślina kwitnie, ponieważ kwiatostan może zagniwać.

Ciekawą odmianą tej rośliny je guzmania luźnokwiatowa, z luźnym kwiatostanem, złożonym z charakterystycznych, rurkowatych kwiatów. A ciekawą odmianą frizey jest frizea lśniąca, bardzo dekoracyjna ze względu na poprzecznie paskowane liście i czerwone, kłosowate kwiatostany.

Ta roślina w naturze również jest epifitem. W związku z tym pamiętajmy o odpowiednim podłożu podczas przesadzania. Dotyczy to także pozostałych bromelii, zwłaszcza tych nadrzewnych. Liście frizei są sztywne i mają gładki brzeg. Jeżeli zauważymy, że końcówki liści bromelii schną, a roślina zaczyna tracić barwę, może to oznaczać, że wilgotność podłoża lub powietrza jest niewystarczająca.

Pęd kwiatostanowy frizei przypomina wyglądem kłos, ale jest cudownie, jaskrawo zabarwiony. Pęd ten składa się ze ściśle ułożonych przykwiatków, spomiędzy których ukażą się drobne, żółte kwiaty. Rośliny te w okresie wzrostu i kwitnienia możemy zasilić mniej więcej co 2-3 tygodnie nawozem do bromelii lub połową dawki nawozu uniwersalnego.

Do tematu uprawy bromelii i sposobu jej rozmnażania będziemy jeszcze wracać. Podobnie jak wrócimy do tematu uprawy ananasa.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/