Nie tylko kwiaty mogą być kolorową ozdobą balkonów i tarasów. Dowodem na to jest ta wyjątkowa roślina. Kaladium. Będzie ona tematem dzisiejszego filmu. Zapraszam!
Caladium bicolor, czyli kaladium dwubarwne i odmiany mieszańcowe powstałe w wyniku krzyżowania różnych gatunków, nie są jeszcze tak popularnymi roślinami balkonowymi lub ogrodowymi jak pelargonie, dalie czy żurawki, ale już niebawem może się to zmienić, bo ich wybarwienie liści jest naprawdę wyjątkowe. Może przyćmić urodą niejedną roślinę kwitnącą. Gatunek ten pochodzi głównie z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Południowej. Kaladium jest rośliną bulwiastą, zatem jeżeli zadbamy o jej odpowiednie zimowanie, może pozostać z nami przez lata.
Jak widać istnieje wiele odmian caladium, różniących się kształtem i kolorem liści. Naprawdę jest z czego wybierać. Każdy jest w stanie znaleźć znaleźć tu coś dla siebie.
Jedni wolą stonowane barwy i tu może sięgnąć po roślinę w biało zielonych lub pastelowych barwach. Inni uwielbiają żywe kolory i są dostępne odmiany o liściach intensywnie czerwonych, bordowych czy wielokolorowych. Ponadto ich wyjątkowe wzory, plamy, paski i plamki sprawiają, że są wspaniałą ozdobą. Ich blaszki liściowe mogą być tarczowate, sercowo-strzałkowate lub strzałkowate, niekiedy mają faliste brzegi, mogą być naprawdę duże lub delikatniejsze, mniejsze.
Liście te wyrastają bezpośrednio z podziemnych bulw. Dorastają w zależności od odmiany do 30-50 cm wysokości i mniej więcej takie samej szerokości. Jesienią, na czas zimy, obumierają, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku. Kaladium może też zakwitnąć, aczkolwiek kwiaty te są mało dekoracyjne, zwłaszcza w zestawieniu z cudownymi, kolorowymi, nadzwyczajnymi liśćmi.
Uprawa caladium w donicach to najpopularniejszy sposób uprawy tej rośliny w naszym klimacie. Może wtedy zdobić nasz balkon, taras lub wnętrze domu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby posadzić ją także na rabacie ozdobnej w ogrodzie.
Możemy ją wtedy traktować jako roślinę jednoroczną lub jako ciepłolubną roślinę wieloletnią, taką jak np. pelargonie, dalie czy kanny, które wykopujemy przed nadejściem chłodów i przechowujemy przez zimą w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Kaladium preferuje nawet nieco cieplejsze miejsca, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10-15 stopni Celsjusza, ale w związku z tym, że przechowujemy jedynie bulwy tej rośliny, może być to miejsce ciemne, tak samo jak w przypadku karp dalii, po to, żeby wiosną, gdy już się ociepli, znowu je posadzić i cieszyć się ich uprawą.
Przygodę z uprawą kaladium możemy rozpocząć właśnie od zakupu ich bulw wiosną i ich samodzielnego posadzenia lub od kupna przepięknej, ulistnionej już rośliny latem, którą wystarczy przesadzić w wybrane miejsce lub umieścić w ozdobnej osłonce.
Doniczka, którą wybierzemy dla naszego okazu powinna być na tyle duża, aby pomieścić całą bulwę i zapewnić wystarczającą przestrzeń dla korzeni. Kupując latem wyrośniętą już roślinę, możemy użyć nieco większego pojemnika, niż ten, w którym kaladium rosło do tej pory. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, może być to ziemia do roślin balkonowych lub ziemia uniwersalna. Donica musi mieć otwory drenażowe na dnie, umożliwiające swobodny odpływ nadmiaru wody. Roślinę w nowym miejscu sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory.
Należy pamiętać, że jest to gatunek z rejonów tropikalnych, lubi więc wilgotne i ciepłe powietrze, najlepiej od 20 do 30 stopni Celsjusza. Ale na naszych balkonach lub tarasach czuje się dobrze, nawet gdy czasami ta temperatura spadnie nieco bardziej. Lubi też rosnąć w miejscach jasnych, ale o świetle rozproszonym. W ogrodzie lub na balkonie dobrze jest postawić ją w miejscu półcienistym, gdzie słońce operuje rano lub pod wieczór. Z jednej strony kaladium potrzebują bowiem światła, żeby liście pięknie się przebarwiały, z drugiej, bezpośrednie, silne, letnie promienie słoneczne, mogą poparzyć blaszki liściowe, które są dość wrażliwe. Wtedy mogą pojawić się plamy na tych pięknych liściach. Plamy niekiedy pojawiają się też po długich i obfitych deszczach.
Przez cały sezon rośliny te wymagają regularnego podlewania, ich podłoże powinno być stale wilgotne, tak samo jak ma to miejsce w lasach tropikalnych. Należy jednak unikać zalewania, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia bulw. Należy też podlewać kaladium od dołu, tak żeby niepotrzebnie nie polewać liści, na których jak już wspomniano w przypadku deszczów, mogą pojawić się od tego pojawić plamy, a także choroby grzybowe. Z tego też powodu, żeby zapobiegać rozwijaniu się chorób, dobrze jest regularnie usuwać uschnięte lub nieładne stare liście.
W okresie aktywnego wzrostu, wiosną i latem, warto regularnie nawozić kaladiumy, żeby ozdobnych liści było jak najwięcej i żeby były pięknie wybarwione. Możemy w tym celu użyć np. wieloskładnikowego nawozu krystalicznego rozpuszczalnego w wodzie do bylin, który nadaje się zarówno do roślin kwitnących, jak i ozdobnych z liści. Tego typu nawóz ma wszystkie makro elementy, takie jak azot, fosfor i potas oraz mikroelementy, co zapewnia roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych.
Warto wiedzieć, że liście kaladium są trujące, warto więc zachować ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci i zwierząt domowych.
Pomimo swojego egzotycznego wyglądu i tropikalnego pochodzenia kaladiumy są stosunkowo łatwe w uprawie. Wymagają jedynie przepuszczalnego podłoża, regularnego podlewania, od czasu do czasu odżywienia i odpowiedniego oświetlenia. Za to wprowadzą tropikalną atmosferę do naszego ogrodu lub na balkon, a także do wnętrza domu, jeżeli chcemy uprawiać tę roślinę w mieszkaniu. To także jest możliwe.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.