Cebula z nasion – wysiew
Cebula z nasion – wysiew.
Tematem dzisiejszego odcinka z cyklu „Ogród Warzywny” będzie wysiew cebuli. Częściej w ogrodach uprawiamy cebulę z dymki, czyli z małych cebulek, natomiast uprawa z nasion również może być bardzo udana i satysfakcjonująca. A rozpocząć ją trzeba od wysiewu. Jak to zrobić? To instrukcja krok po kroku. Zapraszam.
Zaczynamy oczywiście od wyboru nasion. W tym zakresie mamy wiele odmian do wyboru, na pewno jest ich więcej niż w przypadku oferty cebulek cebuli. To jest argument za tym, że warto pomyśleć o wysiewie tego warzywa.
Ja w tym sezonie wysieję cebulową mieszankę, bo lubię niespodzianki. Z opisu na opakowaniu wynika, że będą to cebule kuliste białe, żółte i czerwone do bezpośredniego spożycia i krótkotrwałego przechowywania. Wysieję też osobno odmianę o białych cebulach ‚Tonda Musona’. Są one łagodniejsze w smaku niż tradycyjne, złote cebule, wręcz słodkawe. Ale przechowywać je możemy krótko. Do długiego przechowywania nadaje się np. cebula Wolska. Jest to odmiana późna o tradycyjnym żółtym kolorze. Czerwonobrązowa jest z kolei odmiana Karmen, odmiana średnio wczesna, która również bardziej nadaje się do bezpośredniego spożycia np. w sałatkach i surówkach niż dłuższego przechowywania. Na moje grządki trafi też cebula ‚Ailsa Craig’, która rośnie szybko i silnie i podobno jej cebule mogą osiągnąć nawet wagę powyżej 1 kg. Jestem bardzo ciekawa, czy rzeczywiście widać będzie różnicę pomiędzy tą odmianą a pozostałymi.
Cebulę można wysiewać bezpośrednio do gruntu, zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Najczęściej w rzędach oddalonych od siebie o około 30-40cm, w rowkach o głębokości ok. 1 cm. Można także wcześniej przygotować jej rozsadę, którą w okolicach kwietnia sadzimy na miejsce stałe lub którą najpierw przepikujemy do większych pojemników, a potem posadzimy na grządce. Ja w zeszłym roku wysiałam cebulę w donicy w szklarni i w maju mogłam już sporą rozsadę przesadzić na miejsce stałe. W tym roku uprawę cebuli przeprowadzę tak samo jak uprawę pora. Najpierw wysieję ją rzutowo do niewielkich pojemników, potem przepikuję do większych doniczek, żeby w maju mieć gotowe sadzonki do umieszczenia w gruncie. Uprawa cebuli z rozsady daje wcześniejsze i lepsze plony, zarówno pod względem wielkości warzyw jak i ich ilości.
A żeby przygotować tę rozsadę, jak zawsze, oprócz nasion potrzebujemy pojemników, podłoża i wody. I dla tych, którzy śledzą nasz kanał, kolejny raz będzie powtórka informacji o tych elementach. Jednakże przyda się ona wszystkim tym, którzy po raz pierwszy trafiają na nasz film o wysiewie.
Cebulę możemy wysiewać w każdym rodzaju pojemnika. Mogą to być specjalne kuwety, wielodoniczki, niewielkie doniczki, płaskie pojemniki po wyrobach spożywczych lub tak jak w moim przypadku niewielkie pojemniki po surówkach. W każdym wypadku należy zadbać o to, aby były one czyste, dokładnie umyte i żeby miały otwory drenażowe na dnie. Ja swoje zrobiłam po prostu nożyczkami.
Wypełniamy je czystym, lekkim, luźnym i przepuszczalnym podłożem do siewu i pikowania. Jeżeli kupimy takie gotowe podłoże, jakie są dostępne w sklepach ogrodniczych, to w przypadku cebuli nie jest konieczne dodatkowe mieszanie go z piaskiem czy też keramzytem. Np. podłoże, którego ja używam już jest z domieszką piasku. Nie należy używać ziemi z ogrodu, w której mogą być patogeny chorobotwórcze i szkodniki, chyba że wcześniej ją zdezynfekujemy.
Podłożem do wysiewu i pikowania wypełniamy więc nasze pojemniki i delikatnie je uklepujemy oraz wyrównujemy. Po czym możemy przystąpić do siania.
Nasiona cebuli są czarne, o nieregularnym kształcie, wyglądem zbliżone do nasion pora i innych warzyw cebulowych. Rozmieszczamy je w naszych pojemnikach wypełnionych podłożem do wysiewu i przysypujemy je niewielką, 2-3milimetrową warstwą ziemi oraz zwilżamy w taki sposób, żeby nie wymyć nasion. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą rozproszonego strumienia opryskiwacza.
Kiełkowanie cebuli następuje już w temperaturze 6 stopni, ale bardzo dobrze kiełkuje tez oczywiście w cieple naszych domów. Potem jednakże możemy przenieść ją w chłodniejsze miejsce, żeby za bardzo nie wybujała. Ja po wykiełkowaniu mam zamiar przepikować ją do większych doniczek i wynieść do szklarni, ponieważ system korzeniowy cebuli najlepiej rozwija się w temperaturze 10-16 stopni Celsjusza. Okres kiełkowania cebuli, to 15, a nawet 25 dni, ale czasami już po tygodniu widać pojawiające się kiełki.
W tym czasie należy zadbać o stałą wilgotność podłoża. Pomocne jest przykrycie wysiewów kawałkiem szyby lub folii. U mnie te kawałki folii przechodzą z doniczki na doniczkę. Pamiętajmy wtedy, że codziennie musimy wietrzyć swoje rozsady, odkrywając je na kilka, kilkanaście minut.
Do tematu cebuli na pewno będę wracać w kolejnych odcinkach, w miarę wzrostu moich roślin. Zapraszam więc do oglądania i subskrybowania kanału OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/