Pomidory – choroby i problemy w uprawie

Choroby pomidorów – W dzisiejszym odcinku „Ogrodniczego SOS” powiemy o problemach, jakie mogą nas spotkać podczas uprawy pomidorów.

Pomidor to idealna roślina do łasuchowania, dla której warto znaleźć miejsce nawet w niewielkim ogrodzie czy na balkonie. Pomidory przejawiają wysoką zdolność adaptacji, ale są też bardzo wrażliwe na choroby grzybowe oraz niedobory wody i składników odżywczych.

Choroby pomidorów – Spośród chorób grzybowych największe znaczenie ma zaraza ziemniaka, która w latach szczególnie mokrych oraz podczas dłuższych okresów wysokiej wilgotności może wyrządzić ogromne szkody. Początkowo na liściach pojawiają się szybko rozrastające się szare plamy. Potem choroba atakuje łodygi i owoce, aż zamierają całe rośliny.

Choroby pomidorów – Patogen ten kiełkuje w kropli wody. Dlatego tak istotne jest właściwe podlewanie pomidorów. Nie należy polewać liści, lecz dozować wodę bezpośrednio na glebę. Jeżeli zdarzy nam się zrosić liście, przed zapadnięciem zmroku powinny one zdążyć dobrze obeschnąć. Oprócz podlewania inne środki zapobiegawcze występowaniu zarazy ziemniaka to: uprawa pomidorów pod osłonami i wybór odmian odznaczających się większą odpornością na tę chorobę. Możemy też wykonać oprysk naturalnym preparatem mikrobiologiczym, który ogranicza występowanie chorób. Zawiera on dobrane szczepy bakterii, które odbudowują mikroflorę nadziemnych części roślin i zmniejsza ryzyko porażenia roślin przez organizmy patogeniczne. Możemy też w pobliżu pomidorów posadzić lawendę lub szałwię lekarską. Uważa się, że ich olejki eteryczne ograniczają atak choroby.

Przy zauważeniu pierwszych objawów zarazy ziemniaka możemy rozpocząć z nią walkę domowymi sposobami, stosując opryski wywarem z pokrzyw lub skrzypu polnego. Przy silnym porażeniu można wykonać oprysk środkami grzybobójczymi polecanymi do zwalczania zarazy ziemniaka i alternariozy.

Alternarioza pomidora, czyli sucha plamistość liści to również choroba grzybowa pojawiająca się szczególnie w ciepłe i wilgotne lata. Często występuje jednocześnie z zarazą ziemniaka. Objawia się w postaci brązowych plamek na liściach z widocznymi pierścieniami i jasną obwódką wokół nekrozy.

Pomidory mogą też zostać zaatakowane przez zgorzel podstawy łodygi i brunatną zgniliznę owoców pomidora. Mocno porażone rośliny usuwamy, możemy też wykonać oprysk odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Choroby pomidorów – Sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców pomidora nie jest zaraźliwa. Rozpoznamy ją po tym, że na wierzchołkach pomidorów pojawiają się plamy, które stopniowo zmieniają kolor na brunatny i czarny. Jest to choroba fizjologiczna wywołana brakiem wapnia i wody. Żeby jej zapobiegać należy dbać o regularne podlewanie roślin i odpowiednie nawożenie. Niedobory składników pokarmowych mogą się też objawiać przebarwieniami liści.

Z kolei pękanie pomidorów znowu będzie świadczyć o niesystematycznym podlewaniu. To typowe dla tzw. weekendowych ogrodników. Powodem mogą być też zmiany pogody, gdy po okresie suszy i upału pojawią się silne deszcze lub ochłodzenie.

Do tych wszystkich problemów podczas uprawy pomidorów może jeszcze dojść żerowanie szkodników. Niekiedy na naszych uprawach pojawiają się mszyce, mączliki szklarniowe i inne szkodliwe owady. Możemy je zwalczać poprzez opryski środkami naturalnymi lub preparatami owadobójczymi.