Kalendarz ogrodnika na 11.06 – 17.06 – czerwiec w ogrodzie
Czerwiec w ogrodzie – „Czerwiec nosi dni gorące, kosa dzwoni już na łące”. Pora na kolejny, coraz cieplejszy „Tydzień w ogrodzie”.
W zadaniach czekających na nas latem, na pierwszy plan wysuwają się zabiegi pielęgnujące trawnik. Musimy go systematycznie odchwaszczać, kosić i podlewać. Podlewanie jest niezwykle ważne. Już po kilku dniach upału i suszy, nienawadniany trawnik zaczyna więdnąć, a po tygodniu żółknąć. Jeżeli nie mamy automatycznego systemu nawadniania, warto zaopatrzyć się w zraszacz wahadłowy lub obrotowy, który podleje darń. Możemy go też użyć do podlewania innych roślin w ogrodzie.
Przycinamy żywopłoty. Letnie formujące cięcie jest ważnym zabiegiem, zapewniającym właściwy wzrost i ugęstnienie. Przez kilka tygodni będzie niższy, ale później podrośnie i pięknie się zagęści. W żywopłotach liściastych skracamy tegoroczne pędy mniej więcej o 2/3, a w żywopłotach iglastych o 1/3. niewielkie szpalery możemy przycinać nożycami do żywopłotów, wysokie wygodniej ciąć nożycami elektrycznymi lub akumulatorowymi.
O tej porze możemy rozmnażać niektóre krzewy i pnącza liściaste, a także rośliny balkonowe i tarasowe. Sekatorem odcinamy fragment młodego pędu i sadzimy w doniczcce z wilgotnym podłożem. Już teraz możemy pobrać sadzonki komarzycy, fuksji, koleusa, lantany czy pelargonii.
A o pelargoniach – królowych letnich aranżacji możemy przeczytać w czerwcowym wydaniu miesięcznika „Kocham Ogród”. Znajdziemy w nim również informacje o łubinach, betonie w ogrodzie i warzywach strączkowych, które nadają się na każdą grządkę.
Czerwiec jest pierwszym miesiące prawdziwej obfitości, w warzywnikach zbieramy już m.in. groch, bób, sałatę, kalarepę i młode buraki.
Wolne miejsce może nam posłużyć na poplonową uprawę warzyw. Do połowy czerwca można wysiewać na rozsadniku m.in. kalarepę, brokuły, jarmuż i sałatę na późny zbiór.
Wykopujemy cebule hiacyntów, narcyzów i tulipanów, które wymagają przesadzenia. Delikatnie je oczyszczamy, osuszamy i umieszczamy w suchym przewiewnym miejscu. Za kilka tygodni będziemy mogli je posadzić ponownie w nowym miejscu.
Pielęgnujemy róże i inne rośliny kwitnące na rabatach. Jeżeli długo utrzymuje się bezdeszczowa pogoda warto je podlać. Kontrolujemy czy nie pojawiły się choroby grzybowe, jak np. czarna plamistość na róży, która potrafi ogołocić z liści całe rośliny.
O różach możemy przeczytać w czerwcowym wydaniu czasopisma „Przepis na Ogród”. Znajdziemy w nim również ciekawostki o bylinach w donicach oraz o kontrastach na rabatach.