„Czerwiec na maju często się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie, w którym żegnamy już maj a witamy czerwiec.
… widokiem cudownie kwitnących kosaćców, czyli irysów. W ogrodach najczęściej uprawiamy odmiany bródkowe i irysy syberyjskie. Prześlicznie kwitną też o tej porze orliki, w przeróżnych odmianach i przeróżnych kolorach. Warto o tych roślinach pamiętać projektując rabatę kwiatową, ponieważ kwitną zanim pojawią się kwiaty róży, lilii czy dalii.
A róże, dalie i inne rabatowe piękności, warto na bieżąco kontrolować pod kątem występowania szkodników. W momencie zawiązywania kwiatów, warto je też odżywić. Jeżeli wiosną przeprowadziliśmy już nawożenie nawozem wieloskładnikowym, to o tej porze można je zasilić dodatkową dawką kompostu, który zawiera humus i stymuluje jego powstawanie, poprawia strukturę i napowietrzenie gleby i ułatwia cyrkulację wody oraz użyźnia i pobudza życie biologiczne gleby. Dbajmy też o podlewanie roślin kwitnących, zwłaszcza nowo posadzonych i wrażliwych na przesuszenia.
Podlewanie jest też niezwykle istotne w przypadku nowo posadzonych roślin balkonowych i tarasowych, które w doniczkach, często ustawione w słonecznym miejscu przesychają znacznie szybciej niż rośliny posadzone na rabatach. Z ograniczonej pojemnikiem ilości ziemi szybciej wyczerpują się też składniki odżywcze, więc należy je regularnie dostarczać, żeby petunie, supertunie, surfinie, pelargonie, fuksje,bakopy, bidensy i inne wybrane przez nas cudowne rośliny pięknie i obficie kwitły, wspaniale się rozrastały i zawiązywały kolejne pąki kwiatowe. Surfinie, supertunie i inne petunie lubią nawozy, które oprócz makro- i mikroelementów są wzbogacone dodatkową dawką żelaza.
01 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Z tej okazji wszystkim DZIECIOM przesyłamy moc najlepszych życzeń, w tym spełnianie marzeń! Dzień ten dorosłym przypomina też, że od czasu do czasu warto w sobie poszukać dziecięcej radości, np. z uprawiania ogrodu.
Dzieci lubią owoce, przy okazji przypominamy więc o podlewaniu krzewów owocowych, m.in. borówe i truskawek, które właśnie kwitną i zawiązują owoce, jeżeli jest przez dłuższy czas sucho i bezdeszczowo. Na niedobory wody są zwłaszcza narażone borówki, ponieważ mają drobny i płytki system korzeniowy i często posadzone są w kwaśnym, szybciej przesuszającym się podłożu. Jeżeli będą miały zbyt sucho mogą zrzucać pąki, kwiaty i malutkie rodzące się owoce, przez co nasze zbiory będą znacznie mniejsze.
Dbamy o wilgotność podłoża również w warzywnikach. Przeprowadzamy zbiory rzodkiewek, sałaty i cebuli dymki ze szczypiorem. Kontynuujemy sadzenie roślin ciepłolubnych, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, m.in. ogórków, pomidorów, papryki, dyni i cukinii. Warzywa dyniowate i fasolę oraz fasolkę szparagową cały czas możemy też wysiewać. Ale na grządkach, czas wysiewów zastępujemy już pielęgnacją i doglądaniem roślin pod kątem występowania chorób i szkodników.
Za to cały czas możemy przygotowywać rozsady roślin, które sadzi się latem lub uprawia na poplony. W czerwcu, na rozsadniku, możemy wysiewać m.in. takie rośliny warzywne jak: kalarepa, jarmuż, cykoria liściowa, kalafior, brokuł czy letnie odmiany sałaty. Rozsadnikiem może być wielodoniczka, doniczka, wybrany plastikowy pojemnik lub kawałek grządki wytyczony w warzywniku. W piękne słoneczne dni warto też znaleźć chwilę na relaks w ogrodzie.
I tej chwili relaksu wszystkim życzymy. Udanego, radosnego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, jak zawsze zapraszamy za tydzień.