Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Kolejny tydzień rozpoczynamy kolejnym odcinkiem z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. 😀 O czym warto pamiętać w nadchodzących dniach, jeżeli mamy ogród? O tym jest mowa w naszym filmie w każdy poniedziałek. Zapraszam!
„W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
…widokiem wspaniałych, zjawiskowych piwonii, które zaczynają kwitnąć w naszych ogrodach. To jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących, jakie możemy uprawiać. Cudownie zdobią nasze rabaty i doskonale nadają się na kwiat cięty, do układania bukietów w wazonach. Można teraz je podziwiać w pełni okazałości i jeżeli chcemy je zaprosić do ogrodu lub powiększyć swoją kolekcję o kolejne okazy, warto zapisać sobie nazwy odmian, które podobają nam się najbardziej, żeby je zdobyć, zakupić i dosadzić, kiedy przyjdzie na to czas.
Żeby kwiatów w ogrodach, a także na balkonach, było jeszcze więcej, kontynuujemy obsadzanie balkonowych i tarasowych donic ulubionymi gatunkami ciepłolubnych roślin kwitnących. Do pelargonii i petunii, surfinii czy supertunii mogą dołączyć mniej znane, a równie urokliwe okazy, takie jak np. bidens, werbena, gaura czy smagliczka nadmorska. Są one często nie tylko piękne, ale również miododajne, co docenią pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające…
… które mają o tej porze sporo pracy z zapylaniem krzewów owocowych, m.in. późniejszych odmian borówek oraz jeżyn, malino-jeżyn i malin, porzeczek i truskawek. Na roślinach tych, a także na niektórych warzywach i roślinach ozdobnych mogą się też pojawić mszyce. Jeżeli chcemy się ich pozbyć i jednocześnie użyć preparatu bezpiecznego dla pszczół, można sięgnąć po produkt z tzw. „zielonej apteki” na bazie polimerów sylikonowych. Koncentrat taki rozcieńczamy w wodzie i nanosimy bezpośrednio na szkodniki za pomocą opryskiwacza, co eliminuje w sposób fizyczny, mechaniczny mszyce, przędziorki, miseczniki, miodówki i inne szkodliwe owady czy roztocza. Opryski zawsze najlepiej jest wykonywać późnym wieczorem lub wcześnie rano, gdy nie ma jeszcze zapylaczy w ogrodzie, w dni bezdeszczowe i bezwietrzne.
W warzywnikach trwają czerwcowe zbiory sałaty, którą możemy uprawiać w przeróżnych odmianach. Wyrośnięte o tej porze są już odmiany liściowe i masłowe, zawiązują główki odmiany lodowe i kruche. Pomału kończymy też zbiory rzodkiewek. Im robi się cieplej, tym szybciej zaczną one wybijać w pędy kwiatowe. Jeżeli w dalszym ciągu chcemy uprawiać na grządkach te rośliny, sięgamy już po nasiona tzw. odmian letnich, które można wysiewać przez cały sezon, bo są bardziej odporne na upały i ewentualne niedobory wody. Do warzywnych zbiorów dołączyć o tej porze może także cebula dymka ze szczypiorem. Przyda się np. do sałatki z sałatą i rzodkiewką w sam raz na przekąskę lub dodatek do obiadu w Święto Bożego Ciała, które przypada 8 czerwca.
Pozostając w temacie cebuli, warto ją ogławiać, jeżeli zauważymy, że ona lub czosnek zawiązują kwiaty na warzywnych grządkach. Tych kwiatów akurat warto się pozbyć, żeby rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion, a skupiły się na tym, aby ich cebule były jak największe. Z kolei jak najbardziej pożądane są kwiaty pomidorów. Krzewy te na bieżąco podwiązujemy w miarę wzrostu. Warto o to zadbać zwłaszcza wtedy, gdy są zapowiadane burze lub ulewne deszcze.
A jeżeli deszcze w naszym rejonie nie są zapowiadane, dbamy o podlewanie roślin w warzywniku. Zwłaszcza kalarepy, która potrzebuje stale wilgotnego podłoża, żeby zawiązywać soczyste i pyszne zgrubienia łodygi, żeby nie były one sparciałe lub spękane. Szczególnie wrażliwe na niedobory wody są też ogórki, cukinie, dynie i inne warzywa dyniowate, a także sałata, cykoria i inne warzywa liściowe oraz warzywa kapustne. Przypominamy, że wiele warzyw kapustnych można o tej porze wysiewać na rozsady na jesienne plony. Cały czas możemy też wysiewać na grządkach lub w zielnikach fasolkę szparagową, buraki, ogórki, koper, bazylię czy pietruszkę liściową. Kończymy już wysiew marchwi.
Pamiętajmy o trawniku, o jego regularnym koszeniu i podlewaniu, jeżeli zauważymy przysychające źdźbła traw. Te dwa zabiegi pielęgnacyjne są latem najważniejsze w przypadku ogrodowego, zielonego dywanu. W czerwcu darń włącza często szósty bieg i przyrasta bardzo szybko. Im częściej będzie koszony, tym gęstszy będzie nasz trawnik. Będzie też na nim mniej chwastów. Używając kosiarki z koszem, pokos można potem wykorzystać jako ściółkę, np. pod dojrzewające truskawki. Jeżeli mamy robota koszącego, niewielkie ścinki traw zostają w trawniku, dodatkowo odżywiając darń. A na zadbanej, świeżo skoszonej darni, przyjemnie jest urządzić piknik, mecz siatkówki lub zwyczajnie odpocząć.
I tego odpoczynku w ogrodzie, zwłaszcza na nadchodzący długi weekend wszystkim życzymy. Udanego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
SILTAC EC https://www.ogrodomi.pl/siltac-ec-20ml-sumin-srodek-na-mszyce-przedziorki,3,143,11724