Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. W ogrodzie pracy nigdy nie brakuje. ? Co zatem warto zrobić w nadchodzącym tygodniu? O tym przypominamy w dzisiejszym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam!
„Jak w czerwcu pogoda służy, rolnik tylko oczy mruży” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
…widokiem królowej kwiatów. Róże zaczynają swoje panowanie w ogrodach, ich kwiaty nieustannie zachwycają, a mnogość odmian pozwala każdemu wybrać ulubiony gatunek i odmianę. W sklepach ogrodniczych możemy teraz nabyć kwitnące okazy w donicach. W ten sposób mamy pewność, że nabędziemy taką roślinę, jaką naprawdę chcemy.
Cudownie o tej porze prezentują się także rośliny balkonowe i tarasowe: pelargonie, petunie, supertunie, begonie, fuksje i wiele wiele innych. Pamiętajmy o ich regularnym nawożeniu, żeby obficie kwitły, a kwiaty były pięknie wybarwione. Należy to robić mniej więcej co 7-10 dni. Im mniejsza jest doniczka czy skrzynka balkonowa, w której posadziliśmy rośliny, tym częściej musimy je odżywiać. Częściej po nawóz należy sięgać także wtedy, gdy jest deszczowo, ponieważ deszcz wypłukuje składniki odżywcze z pojemników. Pamiętajmy też o tym, aby nawozić rośliny, kiedy podłoże jest wilgotne, a nie przesuszone.
Pelargonie, begonie, dalie a także petunie, zwłaszcza pełne typu Thumbelina należy regularnie ogławiać, czyli obcinać, obrywać czy też wyłamywać przekwitnięte kwiaty i kwiatostany. Jest to szczególnie ważne w przypadku odmian zawiązujących nasiona. Jeżeli nam na nich nie zależy i nie chcemy ich w przyszłości zebrać, za to chcemy mieć przez cały sezon obficie kwitnące rośliny, należy o tym zabiegu pamiętać.
W warzywnikach kontynuujemy zbiory groszku cukrowego, sałaty czy cebuli dymki oraz ziół. Dbamy o jego regularne odchwaszczanie i w razie braku opadów – o podlewanie. Nadal dosadzamy rozsady, które jeszcze na to czekają. m.in. ogórków, dyni czy cukinii i warzyw kapustnych. Ponadto te warzywa oraz fasolkę szparagową, buraki, letnie odmiany sałaty i rzodkiewek oraz wiele ziół możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu. Na rozsadniku możemy w dalszym ciągu wysiewać rośliny kapustne na późny zbiór, takie jak np. kalafior, kalarepa, brokuł czy jarmuż. 229
Cały czas możemy sadzić sadzonki ziół w ogrodowych zielnikach lub w zewnętrznych donicach. W sklepach ogrodniczych, a także w marketach i sklepach spożywczych możemy nabyć gotowe sadzonki takich roślin zielnych jak np. rozmaryn, szałwia, tymianek, oregano, mięta, bazylia, pietruszka liściowa i wiele innych. Pietruszkę, bazylię i koper możemy nadal nadal wysiewać. Na pewno zdążą one dojrzeć.
Nieustannie pielęgnujemy posadzone już na grządkach pomidory. U odmian wielkoowocowych regularnie obrywamy tzw. „wilki”, czyli młode przyrosty wyrastające z pędu głównego w kątach liści, żeby roślina nie traciła energii na rozwój masy liściowej, ale zawiązywała jak najwięcej kwiatów i owoców. Odmianom karłowym, koktajlowym, drobnoowocowym możemy pozwolić rosnąć bardziej swobodnie. Podwiązujemy je w miarę wzrostu, mniej więcej co 20 cm.
W jagodnikach czerwienią się truskawki. Warto je wyściółkować np. słomą lub agrowłókniną, żeby zawiązujące się owoce nie miały kontaktu z mokrą ziemią i żeby nie były narażone na choroby grzybowe. Truskawki mogą chorować m.in. na takie choroby grzybowe jak szara pleśń czy zgnilizna kolory truskawki. Warto temu zapobiegać zawczasu i cieszyć się ich wspaniałym smakiem. Smakiem lata, które zbliża się wielkimi krokami.
Życzymy więc radosnego i pięknego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/