Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

„Na początku lata ranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już wiosnę, a witamy lato…
… widać to najlepiej w warzywnikach, które są już wypełnione dojrzewającymi roślinami warzywnymi. Można przeprowadzać coraz więcej zbiorów. Do groszku, sałaty, cebuli dymki i ostatnich wiosennych rzodkiewek, dołącza już bób, kalarepa, czy brokuły. W miejsce zebranych warzyw, można wysiewać lub dosadzać kolejne, tak żeby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą mamy.
Najcieplejszą porę roku widać też na ozdobnych rabatach. Kwitnie już wiele letnich gatunków, m.in. róże, aksamitki, cynie, maki i wiele innych. Zaczynają rozkwitać lilie, zawiązują się kwiatostany na hortensjach. Możemy podziwiać urocze i pachnące goździki brodate, które zaliczamy do tzw. roślin dwuletnich. Przy okazji warto przypomnieć, że czerwiec to miesiąc wysiewu wielu roślin dwuletnich, do których zalicza się m.in. wspomniane już goździki brodate, a także bratki, niezapominajki, stokrotki czy malwy.
Jedne rośliny właśnie rozkwitają, inne w tym czasie przekwitają. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, ogławiamy przekwitnięte rododendrony, wyłamując delikatnie kwiatostany, żeby rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion, lecz przeznaczyły ją na wytworzenie kolejnych przyrostów, które już się pojawiają i które zakwitną w kolejnym. W związku z tym lato to ważny moment w pielęgnacji tych roślin, to czas rozwijania się nowych pędów. Dlatego, jeżeli chcemy również w kolejnym sezonie podziwiać bujne kwitnienie tych krzewów, należy je o tej porze regularnie podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Warto je także odżywić.
22 czerwca przypada pierwszy dzień kalendarzowego lata. Pory roku, w której często najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym roślin jest podlewanie oraz ich ochrona przed chorobami i występowaniem szkodników. Nie zapominajmy też o odpoczynku, a ogród to doskonałe miejsce na złapanie oddechu i relaks.
A 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Wszystkim OJCOM składamy więc najlepsze życzenia, dużo zdrowia, radości, szczęścia i samych wspaniałości. Wszystkiego dobrego!
Wracając do tematów ogrodniczych… przypominamy o letnim przycinaniu żywopłotów, zwłaszcza liściastych, które wcześniej, wiosną, nie były przycinane z uwagi na tzw. „efekt płaczu”. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak grab i buk. Te rośliny można przycinać od czerwca do sierpnia. W tym czasie przycinać można też pozostałe żywopłoty liściaste i iglaste, jeżeli tego potrzebują. Żeby szpaler był gęsty i zdrowy i tworzył prawdziwy zielony mur, jego regularne przycinanie jest konieczne. Należy to robić zarówno od góry, jak również po bokach. Jeżeli nasza zielona ściana jest stosunkowo niewielka, można użyć ręcznych nożyc do żywopłotu. Jeżeli roślin do przycięcia w ogrodzie jest więcej warto wspomóc się już urządzeniem, np. akumulatorowymi nożycami do żywopłotu, które ułatwią i przyspieszą pracę. Używając sprzętu na baterie, możemy go skompletować w taki sposób, żeby jedna bateria pasowała do wielu urządzeń, nie tylko do nożyc do żywopłotu, ale także np. do kosiarki, podkaszarki, sekatora na baterie czy wiertarko/wkrętarki.
W wielu ogrodach zaczynają kwitnąć lawendy, które możemy uprawiać zarówno bezpośrednio w gruncie, jak również w donicach. Nie są to rośliny wymagające, ale żeby wspomóc je w tym kwitnieniu pamiętajmy o nawożeniu. Możemy w tym celu użyć krystalicznego nawozu rozpuszczalnego w wodzie do lawendy, który oprócz oprócz makro i mikro elementów wzbogacony jest także o wapń, potrzebny lawendom do prawidłowego rozwoju. Dobrze odżywione rośliny będą bujnie kwitły, a ich kwiaty będą pięknie wybarwione. Idealne do późniejszego ścinania i suszenia oraz wykorzystywania na przeróżne sposoby.
I na tym kończymy ten odcinek. Życzymy pięknego, już letniego tygodnia. I zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

About The Author
piotrschick