Czy warto budować drewniane płoty i tarasy?

Czy warto budować drewniane płoty i tarasy?

Pielęgnacja roślin w ogrodzie, to nie jedyne zadanie jakie mamy w naszej zielonej przestrzeni. Co jakiś czas należy też przyjrzeć się tarasom, płotom, pergolom, meblom i innym elementom ogrodowej architektury. Dziś kilka słów na temat tych, które są zrobione z drewna, bo to im należy przyglądać się nieco częściej niż pozostałym.
Drewno zawsze będzie dobrze wyglądało w ogrodzie, jest materiałem ciepłym, łatwo dopasowuje się do otoczenia i harmonizuje z zielenią. Drewniany taras dobrze komponuje się zarówno z wiejskimi domkami, jak i z nowoczesną architekturą. Do wyboru mamy szeroki wachlarz gatunków drewna i różnych desek lub płyt tarasowych.
Przykładowo, może być to drewno egzotyczne, niezwykle dekoracyjne. Często ma intensywną barwę, jest twarde i trwałe. Wymaga jednak stosunkowo częstego impregnowania, żeby prezentować się nieskazitelnie. Może być to także dąb, modrzew świerk czy inne krajowe lub europejskie drewno.
Możemy też zbudować taras lub płot z drewna sosnowego, warto jednak sięgnąć po deski, które poddano obróbce termicznej. Taka termo sosna jest znacznie trwalsza niż zwykłe drewniane deski. Od czasu do czasu tego typu taras należy wyczyścić i można go zaolejować, co wpłynie pozytywnie na jego wygląd i go odświeży.
Drewniane nawierzchnie, czy to tarasowe, czy pionowe w postaci płotu lub drewnianego domku na narzędzia, altany czy też mebli ogrodowych potrzebują naszej uwagi co najmniej raz w roku. W przypadku niektórych gatunków drewna egzotycznego może być to nawet dwa razy w sezonie. W przypadku termososny, jaka przeważa w moim ogrodzie może to być nieco rzadziej, np. raz na dwa a nawet 3 sezony.
Należy w tym drewniane deski oczyścić, można to zrobić przykładowo za pomocą myjki ciśnieniowej, która pod ciśnieniem wody usunie brud, mchy, porosty czy inne zanieczyszczenia. Jeżeli jest to urządzenie akumulatorowe, wygodnie można jej użyć praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Nie musimy się martwić o dostępność prądu, podłączmy jedynie źródło wody. Warto tu jednak zwrócić uwagę na to, by użyć takiej dyszy i takiego ciśnienia wody, żeby nie uszkodzić drewna. Warto najpierw zrobić próbę gdzieś na boku i odpowiednio ustawić urządzenie. Zaletą użycia myjki ciśnieniowej, oprócz tego że praca nią jest szybka i efektywna jest także to, że do mycia używamy jedynie wody, bez dodatkowych detergentów.
Olejowanie jest jednym z najczęstszych sposobów ochrony drewnianych nawierzchni. Oleje chronią przed wilgocią, promieniami UV i zabrudzeniami. Preparaty do impregnacji drewna chronią też przed grzybami, owadami i wilgocią. Ponadto drewno można również polakierować lub pomalować, jeżeli ktoś preferuje taki wygląd tarasu czy płotu.
Prace te można wykonać tradycyjnie za pomocą pędzla lub za pomocą pistoletu natryskowego, który równomiernie rozprowadza strumień cieczy. Kompaktowe i lekkie w konstrukcji urządzenia akumulatorowe stają się niezwykle przydatne w ogrodach, a do wyboru mamy ich coraz więcej. Jeżeli mamy np. nożyce do żywopłotu zasilane bateriami, możemy dobrać kolejne produkty zasilane w taki sam sposób. Za pomocą jednego rodzaju baterii możemy potem pracować różnymi urządzeniami.
Rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu lub ochoty impregnować drewna mogą być deski kompozytowe. Kompozyt to mieszanka tworzywa sztucznego i naturalnego drewna w postaci wiórów lub mączki drzewnej. Deski kompozytowe nie wyglądają tak naturalnie jak drewno, ale są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Zbudowany z nich taras lub np. podwyższane grządki, nie wymagają olejowania i wielu prac konserwacyjnych. Od czasu do czasu wystarczy je przeczyścić i ewentualnie zreperować to, co się odkleiło lub odczepiło. Nie ulega jednak wątpliwości, że kompozytowi brakuje naturalności, jaką ma drewno, może się też bardziej nagrzewać na słońcu.
Niewątpliwie drewno nadaje ogrodowi niepowtarzalnego stylu i delikatności w porównaniu z nawierzchniami betonowymi, kamiennymi lub ceramicznymi. Wystarczy nieco je odświeżyć raz na jakiś czas, żeby prezentowało się doskonale. Starzeje się z klasą. Drewniane tarasy w naszym ogrodzie mają już kilkanaście lat i cały czas prezentują się świetnie.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick