Fasolka szparagowa zasady uprawy

Fasolka szparagowa zasady uprawy. Fasolka szparagowa w sklepach często bywa droga i niezbyt ładna. Tymczasem w warzywnikach możemy ją uprawiać bez problemu, bo jest to roślina mało wymagająca i bardzo plenna. Możemy ją wysiewać od połowy maja do połowy lipca. W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” przypominamy więc 10 najważniejszych zasad uprawy fasolki szparagowej.

Pierwsza WYSIEW

Fasolkę szparagową wysiewamy wprost do gruntu na warzywnych grządkach. Do wyboru mamy szereg odmian o różnym kształcie i kolorze strąków, z podziałem na dwie główne grupy: fasolkę szparagową tyczną i fasolkę szparagową karłową. W przypadku odmian tycznych potrzebne będą na dalszym etapie wzrostu podpory. Ich nasiona najczęściej wysiewa się gniazdowo, w dołkach o głębokości 2-4 cm. Można ją też uprawiać rzędowo, wtedy odstępy między rzędami powinny wynosić mniej więcej 30-40 cm w przypadku fasolki karłowej i ok. 70-80 cm w przypadku fasolki tycznej. Kiełkują one dość szybko, w dobrych warunkach pogodowych po ok. 5-10 dniach.

Zasada druga TERMIN WYSIEWU

Fasola jest typową roślina ciepłolubną, dlatego pierwszy wysiew przeprowadza się zazwyczaj w połowie maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Nasiona kiełkują dopiero w temperaturze 11 st. Celsjusza, a minimalna temperatura wzrostu wynosi 8 stopni Celsjusza. Wysiew fasolki szparagowej, zwłaszcza karłowej, warto powtarzać np. co 2 tygodnia do połowy lipca, to pozwala przedłużyć zbiory świeżych strąków.

Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY

Przed siewem fasoli warto przygotować glebę, oczyścić, odchwaścić i wyrównać grządkę. Najlepiej roślina ta rośnie na glebach próchnicznych i przepuszczalnych, w drugim roku po oborniku, o odczynie zbliżonym do 6 pH. Przedsiewnie można grządkę zasilić np. kompostem.

Zasada czwarta MIEJSCE UPRAWY

Fasolka szparagowa, tak samo jak pozostałe rośliny warzywne, najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Ale poradzi sobie także w miejscu lekko zacienionym, aczkolwiek im więcej cienia tym mniejsze mogą być plony. Optymalna temperatura jej wzrostu wynosi 20-25 stopni Celsjusza.  Odmiany karłowe można uprawiać też na podwyższanych grządkach lub w większych donicach. Odmiany tyczne najlepiej jest wysiewać w miejscach osłoniętych od wiatru.

Piąta zasada  NAWOŻENIE

Podobnie jak inne rośliny bobowate fasolka szparagowa wiąże azot z powietrza, ma więc niewielkie wymagania dotyczące nawożenia azotowego. Jeżeli odpowiednio przygotujemy grządkę przedsiewnie, nawożenie pogłówne zazwyczaj nie jest konieczne.

Po szóste  PODLEWANIE

Podlewanie jest szczególnie ważne podczas kiełkowania oraz w czasie kwitnienia i zawiązywania strąków. Susza i upały mogą powodować opadanie kwiatów, tym samym przyczyniają się do zmniejszenia plonu.

Zasada siódma ODCHWASZCZANIE

Zawsze dbamy też o odchwaszczanie naszych grządek, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.

Punkt ósmy  ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY

Fasola, w odróżnieniu od większości innych roślin warzywnych może być uprawiana po roślinach z tej samej rodziny , a nawet po sobie. Zmianowanie w jej przypadku nie jest konieczne.

Może być uprawiana po wielu warzywach wysiewanych na przedplony, m.in. po warzywach kapustnych, rzodkiewce, szpinaku czy sałacie.

Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA

W uprawie współrzędnej fasolkę szparagową można siać w bezpośrednim sąsiedztwie wielu innych warzyw, mogą to być np. buraki, pomidory, ogórki, seler, kukurydza czy warzywa kapustne, takie jak np. kalarepa lub kapusta.

I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU

Regularnie sprawdzajmy czy na naszych warzywach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności, należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.

Pierwsze strąki możemy zbierać zazwyczaj 2,5 miesiąca od wykiełkowania roślin. Od tego momentu warto przeglądać fasolową grządkę co 2-3 dni, żeby zerwać kolejne w odpowiednim momencie.

Z fasolki szparagowej można przygotować różne przetwory po krótkim zblanszowaniu nadaje się także do mrożenia.

Jest to roślina łatwa w uprawie. Warto znaleźć dla niej trochę miejsca w warzywniku. Życzymy udanych plonów. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/