Golteria w świątecznym wydaniu. 🎄

Golteria w świątecznym wydaniu. 🎄

golteria na święta,golteria,święta,roślina na święta,ozdoby świąteczne,święta bożego narodzenia,2023,świąteczne rośliny,roślina na boże narodzenie,czerwone kulki,roślina z czerwonymi kulkami,domowa czerwona roślina,jak udekorować dom na święta

Jeśli ktoś szuka roślin do udekorowania domu na Boże Narodzenie, ma ich całkiem sporo do wyboru, a jedną z nich może być golteria rozesłana. W grudniu oferowana jest ona w wielu sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach. Ma ona bardzo ozdobne kuliste, czerwone i błyszczące owoce średnicy 8-15 mm, które w odpowiednich warunkach utrzymują się aż do wiosny. Ma też skórzaste, jajowate lub eliptyczne liście, ciemnozielone, błyszczące z wierzchu, a szarozielone od spodu. I owoce i liście po roztarciu przyjemnie pachną. Gaulteria nie jest typową rośliną doniczkową, ale zimozieloną krzewinką wysokości 15 cm, uprawianą głównie w ogrodach, w miejscach pół cienistych. I jeżeli była do tej pory uprawiana w ogrodzie lub w chłodnych warunkach i nie została rozhartowana przez wniesienie do ciepłego pomieszczenia, to można ją wykorzystać także do dekoracji zewnętrznych donic na balkonie lub tarasie.
Można ją dołożyć np. do kompozycji z wrzosów, które pozostały nam z jesieni i w ten sposób stworzyć zimowy świąteczny stroik. Dodając jeszcze akcent bożonarodzeniowy, przykładowo z choinki na patyku otrzymamy piękną dekorację. W niektórych sklepach ogrodniczych można o tej porze nabyć też pięknie kwitnące ciemierniki. Razem z nimi golterie również prezentują się wspaniale. Takie kompozycje na czas Świąt można też wnieść do domu, ale jeżeli chcemy przetrzymać te rośliny na dłużej, to w cieple nie powinny być trzymane dłużej niż tydzień, żeby się nie rozhartowały, bo wtedy po ponownym wyniesieniu na zewnątrz, mogłyby przemarznąć.
Golterie, podobnie jak ciemierniki, są to rośliny wieloletnie. Odpowiednio pielęgnowane mogą zostać z nami przez wiele lat, nawet jeżeli są posadzone w donicach, a nie w gruncie. Okres kwitnienia golterii przypada na lipiec-sierpień. Jeżeli będzie miała miejsce na rabacie lub w większej donicy, będzie się rozrastać dzięki podziemnym rozłogom silnie się rozrasta, tworząc efektowne okrywy, zwłaszcza zimą, w okresie owocowania. Jeżeli chcemy ją traktować jako typową sezonową roślinną dekorację na czas świąt, swój dekoracyjny wygląd utrzyma co najmniej do wiosny, pod warunkiem, że nie będzie miała zbyt ciepło i że będzie regularnie podlewana.
I naprawdę niewiele potrzeba, żeby golteria stała się bożonarodzeniową dekoracją. Wystarczy jej owocującą sadzonkę umieścić w wybranej dekoracyjnej osłonce i gotowe. Do tego można dołożyć świerkowe szyszki lub inne świąteczne akcenty, które podobają nam się najbardziej. Wspaniale komponuje się również z innymi roślinami, będącymi symbolami Bożego Narodzenia.
Dla przykładu, golterię o białych owocach można umieścić w ozdobnym koszyku z ciemnozielonym cyprysikiem. Żeby nie było widać doniczek produkcyjnych, wierzch można wyłożyć ozdobnym mchem i dołożyć szyszki, patyczki lub gałązki zebrane w ogrodzie lub podczas spaceru. Do tego jeszcze świąteczny akcent, np. w postaci krasnala z filcu i gotowe. Taka wesoła, leśna kompozycja może być ozdobą nie tylko podczas świąt, ale przez całą zimę. A wiosną rośliny te mogą trafić na rabatę lub do balkonowej czy też tarasowej donicy.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick