Kalendarz ogrodnika na 10.12 – 16.12 – grudzień w ogrodzie

“Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody.” Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Późną jesienią nie mamy wiele do zrobienia na działce, jednak posiadacze drzew owocowych powinni pamiętać w o wapnowaniu. Bielenie przeprowadzamy w połowie grudnia, aby przeciwdziałać uszkodzeniom kory. Szczególnie wrażliwe są pnie i konary jabłoni, śliwy oraz czereśni.

Sezon kominkowy w pełni. Właściciele domów z kominkiem muszą przygotować drewno opałowe. Powinno być ono suche, twarde i czyste, połupane na części, które bez problemu zmieszczą się do kominka. Do łupania większych pni przyda się siekiera rozłupująca lub łuparka. Siekiera rozłupująca do drewna ma specjalnie wyprofilowaną głowicę w kształcie klina. Łuparka do drewna może być leżąca, pozioma, do mniejszych pni o długości ok. 50 cm lub stojąca, pionowa, o większej mocy, która poradzi sobie z większymi lub krzywymi paniami.

W ogrodach przyroda pogrążona jest w zimowym śnie. Tymczasem na domowych parapetach niektóre rośliny kwitną właśnie teraz. Możemy do nich zaliczyć zwartnicę, zachwycającą dużymi, żywo ubarwionymi kwiatami.

Aczkolwiek najchętniej kupowaną teraz rośliną doniczkową jest poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, która stała się już jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, aby w czasie transportu ze sklepu do domu dobrze zabezpieczyć tę roślinę, żeby uchronić ją przed przemarznięciem.

Święta zbliżają się już dużymi krokami i wokół nas coraz więcej dekoracji. Część z nich możemy wykonać własnoręcznie. Np. bożonarodzeniowe wianki. Może to być mały wianek z ususzonych liści trawy ozdobnej i gałązek tui, który ozdobiony owocami dzikiej róży i małymi bombkami możemy powiesić na ścianie lub położyć na stole.

Możemy też przygotować większy wianek, który powieszony na drzwiach będzie witał wszystkich gości. Do przygotowania takiego wianka również można wykorzystać ususzone liście trawy ozdobnej , które związujemy w kształt okręgu. Za pomocą drutu mocujemy do niego iglaste gałązki, dokładamy szyszki zebrane w lesie lub na działce oraz inne dekoracje i gotowe.

A iglaki, które rosną w ogrodzie możemy ozdobić światełkami. Noce są bardzo długie, więc miło będzie spoglądać przez okno na migocące, kolorowe lampki. Pamiętajmy jednak, aby zawieszać je delikatnie, żeby nie uszkodzić naszych roślin.

O świątecznych ozdobach domu i tarasu możemy przeczytać też w grudniowym wydaniu czasopisma Mój Piękny Ogród. Znajdziemy w nim m.in. artykuł o ślicznych Świętach Bożego Narodzenia, który może zainspiruje nas do stworzenia ciekawych dekoracji, a także artykuł o ciemiernikach w doniczkach, które rozweselą szare, zimowe dni.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/