Kalendarz ogrodnika na 16.12 – 22.12 – grudzień w ogrodzie

„Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły”

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

A ten tydzień przepełniają już głównie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Kontynuujemy budowanie świątecznej atmosfery, dekorując nasze domy i ogrody.

Myślimy też o prezentach dla najbliższych. Jeżeli mamy do obdarowania kogoś, kto lubi ogrodnicze hobby, możemy sięgnąć po ogrodniczy prezent. A jeżeli to my kochamy ogrodnictwo jest jeszcze czas, żeby napisać do Św Mikołaja z prośbą o nowe narzędzia, rośliny lub ciekawe ogrodnicze książki.

Do ogrodu  o tej porze możemy zaprosić ptaki. Niedużym skrzydlakom, jak wróble czy sikorki wystarczy mały karmnik z daszkiem. Pamiętajmy, aby nie karmić ptaków byle czym. Najbezpieczniej jest wysypać dla nich ziarno. Pokarmem może być też suche, jasne pieczywo, kawałki owoców, np. jabłek i plastry słoniny, dla sikorek.

19 grudnia przypada Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Warto wtedy sprawdzić jak się czują nasze różaneczniki, laurowiśnie, ostrokrzewy czy iglaki. Nie zapadają one tak do końca w zimowy sen, dlatego o tej porze mogą cierpieć na tzw. suszę fizjologiczną spowodowaną utratą wody wskutek transpiracji przy braku możliwości pobierania jej z suchej lub zamarzniętej gleby. Dlatego w czasie odwilży pamiętamy, żeby podlewać te rośliny.

Aczkolwiek z roślin zimozielonych największą uwagę poświęcamy teraz świerkom i jodłom, które stawiamy w domach jako bożonarodzeniowe choinki. Żywe drzewka pięknie pachną. Jeżeli zdecydujemy się na drzewko z bryłą korzeniową, które będziemy potem sadzić w ogrodzie, pamiętajmy o tym, żeby jak najkrócej trzymać je w domu. Im szybciej po świętach choinka trafi do ogrodu, tym większa szansa, że się przyjmie. Chodzi o to, aby ciepło naszego mieszkania nie wpłynęło na przyspieszenie wegetacji, bo wtedy, po wystawieniu na zewnątrz, drzewko może przemarznąć.

Chociaż w tym roku aura nie jest jeszcze zbyt sroga, możemy się spodziewać, że mróz coraz częściej będzie pokrywał rośliny szronem. Warto przyjrzeć się im wtedy z bliska. Kryształki lodu sprawiają, że ogród zamienia się w zaczarowaną krainę.

Bo 22 grudnia to pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej zimy. Jest to najkrótszy dzień w roku, co oznacza, że od tego momentu, z każdą kolejną dobą słonecznych minut będzie przybywać.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/