Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

„Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły”.
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… w świątecznym nastroju. W grudniu, w dużej mierze myślimy o nadchodzącym Bożym Narodzeniu, o tym co pojawi się na wigilijnym stole, jak udekorujemy otoczenie i co pojawi się pod choinką. Podpowiadamy, że dla tych, co kochają ogrodnicze hobby może być to coś, co przyda się w ogrodzie w nadchodzącym sezonie lub ogrodniczy poradnik czy też wymarzona roślina.
12 grudnia przypada Dzień Gwiazdy Betlejemskiej, rośliny która już na dobre stała się symbolem Bożego Narodzenia. Poinsecje o tej porze są sprzedawane niemal wszędzie, w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych i marketach. Jej dekoracyjne, kolorowe przylistki najczęściej są barwy czerwonej, ale mogą być też one białe, łososiowe, różowe czy dwu lub wielobarwne. Pamiętajmy, że są to rośliny wieloletnie i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być ozdobą nie tylko nadchodzących Świąt, ale również kolejnych.
O tej porze wiele domów zdobi już choinka. Przynosząc do domu żywe choinki, zakupione gwiazdy betlejemskie, czy ozdobne gałązki lub rośliny z ogrodu, zwróćmy uwagę, czy razem z nimi nie wnieśliśmy owadów, w tym szkodników, które mogą przenieść się na nasze inne domowe rośliny doniczkowe. Uśpione przędziorki, które mogą być na iglakach, a także mszyce, wełnowce czy wciornastki, budzą się potem w cieple naszych mieszkań i zaczynają żerować oraz się rozprzestrzeniać. Obserwujmy zatem zimą wszystkie rośliny w domu bardzo dokładnie, żeby w razie potrzeby zareagować na czas.
Pozostając w temacie świątecznych dekoracji ogrodów i domów, zachęcamy do własnoręcznego tworzenia stroików, świeczników i wieńców. Można przerobić też to, co już mamy. Na przykład, kto późnym latem lub jesienią zrobił np. wieniec z suszonych kwiatostanów hortensji, może go wykorzystać także w czasie Bożego Narodzenia. Wystarczy dołożyć kilka świątecznych akcentów, żeby wpasował się w bożonarodzeniowy klimat. Pamiętajmy jedynie, aby te ozdoby były stosunkowo lekkie, żeby nie naruszyły konstrukcji suszonych kwiatów. Z powodzeniem można tu użyć dekoracyjnych piórek, w różnych kolorach.
15 grudnia przypada Dzień Herbaty. To okazja, żeby przypomnieć, że niektóre odmiany herbaty i kawy możemy uprawiać w domach jako rośliny doniczkowe. To także dzień, który możemy uczcić filiżanką herbaty ze wcześniej zasuszonych darów ogrodu lub balkonowego zielnika. Kto pomyślał latem o zebraniu i ususzeniu np. mięty, melisy czy rumianku, może się teraz cieszyć pysznym aromatycznym naparem. A kto tego nie zrobił może teraz zaplanować przyszłoroczne herbaciane nasadzenia.
Zaglądając do ogrodów, przypominamy, że grudzień to nie tylko miesiąc świąteczny, to także miesiąc bielenia drzew owocowych. Zabieg ten chroni je zwłaszcza pod koniec zimy i wczesną wiosną przed rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych. Zapobiega to pękaniu kory i mrozowym uszkodzeniom powierzchni roślin oraz ranom zgorzelinowym, a także opóźnia wegetację drzew, a tym samym chroni kwiatostany i zawiązki owoców przed przymrozkami, jakie mogą się jeszcze przytrafić w naszym klimacie nawet późną wiosną.
Wolne chwile można jeszcze przeznaczyć na przygotowanie drewna do kominka lub do zimowego biwakowania w ogrodzie. Jeżeli mamy większy pień, przyda nam się piła, żeby go odpowiednio przyciąć, np. piła na baterie, która poradzi sobie nawet z naprawdę grubymi pniami. Jeżeli mamy już pocięte drewno w drewutni, wystarczy je potem rozłupać wg potrzeby siekierą. Drewno, którego używamy do palenia w kominku powinno być sezonowane, czyli odpowiednio wysuszone. W przypadku ogniska, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. A zimowe spotkanie przy ognisku może byś wspaniałą formą świętowania. Może warto je zaplanować w nadchodzących dniach…
Życzymy pięknego i przyjemnego tygodnia. Na kolejny już ostatni przed świętami „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

About The Author
piotrschick