Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

„Grudzień jak łagodny wszędzie, cała zima dzieckiem będzie”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
…bardzo ciepły, jak na grudniową, zimową pogodę. Jeżeli zatem nie zdążyliśmy z jakimiś ogrodniczymi pracami w listopadzie, możemy pokusić się o ich dokończenie w nadchodzących dniach. Przykładowo, mogą to być prace porządkowe, kopczykowanie róży lub nawet posadzenie ząbków czosnku ozimego lub dymki ozimej cebuli.
19 grudnia przypada Dzień Wiecznie Zielonych Roślin, co przypomina nam o zimowej pielęgnacji roślin zimozielonych w ogrodzie oraz w domu. Pamiętajmy, że jeżeli w czasie nadchodzących najzimniejszych miesięcy nie ma dostatecznej ilości opadów, to rośliny te, rosnące zarówno na rabatach, jak i w donicach, należy podlewać. W przypadku roślin domowych, warto w najbliższym czasie dbać o ich regularne, ale nieco mniej częste podlewanie, zwilżanie, jeżeli mamy w domu suche powietrze i postawienie w jak najjaśniejszym miejscu, jak najbliżej okna lub doświetlanie.
Jeżeli temperatura na zewnątrz utrzymuje się w granicach 5-10 stopni Celsjusza, a w nocy nie spada poniżej zera, można zdjąć lub rozchylić okrywy i zabezpieczenia roślin w ogrodzie. Można też wystawić rośliny śródziemnomorskie, które zimujemy w chłodnym pomieszczeniu, żeby miały więcej światła i nieco się odświeżyły np. podczas deszczowej pogody. Nie wystawiamy już na zewnątrz tych roślin, które zimują w domu, bo one z pewnością przyzwyczaiły się już do ciepła i potrzebowałyby hartowania.
Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia ogrodnicze tematy często schodzą na dalszy plan, zastępowane tematami świątecznymi. Zatem przypominamy, że szybkie i niezwykle piękne dekoracje świąteczne można przygotować z domowych roślin doniczkowych. Wystarczy dołożyć do nich kilka świątecznych akcentów, szyszek lub iglastych gałązek.
Iglaste gałązki w wazonie to także jedna z najładniejszych, a za razem najłatwiejszych i najszybszych do wykonania ozdób świątecznych. Można je umieścić nie tylko w wazonie z wodą, lecz także poutykać w wybrany sposób w doniczce z ziemią lub zrobić z nich wiszącą ozdobę. Będą nie tylko wspaniale się prezentowały, ale również cudownie pachniały, co doceniły zwłaszcza zimą, która według kalendarza rozpoczyna się właśnie 22 grudnia.
Jeżeli mamy w domu żywe drzewko choinkowe, bez względu na to czy jest ono cięte czy z bryłą korzeniową, pamiętajmy o jego regularnym podlewaniu. Jeżeli ma pozostać z nami nieco dłużej, warto zadbać także o to, żeby stało z dala od źródła ciepła, kaloryfera, pieca czy kominka. Jeżeli mamy w ogrodzie świerk, jodłę, sosnę, czy nawet żywotnika lub inne iglaste drzewko, które może nam posłużyć za choinkę, warto je ozdobić. Najczęściej robimy to światełkami, chociaż można ją także obwiesić bombkami lub naturalnymi ozdobami. Mogą to być np. drewniane przykładowo drewniane figurki, szyszki, orzechy, rajskie jabłuszka czy suszone cytrusy lub nawet piórka. W przypadku iglaków kolumnowych uważajmy, aby ozdoby nie były ciężkie, żeby nie zdeformować ich pokroju.
24 grudnia kończymy przygotowania do Świąt, a zaczynamy świętowanie, od wigilijnej kolacji. Życzymy pięknego, wspaniałego, magicznego czasu w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych. Wszystkiego dobrego! Wesołych Świąt!
Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

About The Author
piotrschick