Hibiskus bagienny

Późnym latem największą ozdobą ogrodu, balkonu czy tarasu może być hibiskus bagienny nazywany także ketmią. Jego ogromne kwiaty z daleka przyciągają wzrok, ich średnica dochodzi do 25 centymetrów. W prawdzie kwitną tylko dzień lub dwa, jednak codziennie rozwijają się nowe pąki. Ponadto bylina ta ma niezwykle ładny pokrój, liście  są barwy soczystej zieleni, w niektórych odmianach wpadając w odcień bordo.

Hibiskus bagienny pochodzi z Ameryki Północnej. W tej chwili można nabyć takie odmiany, które praktycznie bez problemu zimują w naszych warunkach i znoszą mrozy do -25 stopni Celsjusza. Mimo wszystko warto zabezpieczyć  bryłę korzeniową na zimę. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest to, że młode pędy pojawiają się stosunkowo późno, bo w maju. Po pierwszej zimie mojego hibiskusa w ogrodzie byłam pewna, że nie przetrwał… A wystarczyło poczekać. Taka ich natura. Dość późno się budzą 🙂 Za to w sierpniu kwiaty w odcieniach bieli, czerwieni, często dwubarwne nie mają sobie równych. Ukazują się mniej więcej do października. Po przekwitnięciu należy całkowicie ściąć nadziemne części rośliny.

Hibiskusy bagienne lubią stanowiska słoneczne oraz próchniczną glebę zasobną w składniki pokarmowe, a także jak sama nazwa wskazuje potrzebują obfitego podlewania. Roślina osiąga wysokość 120-200 cm i z roku na rok coraz bardziej się zagęszcza. Należy ona do rodziny ślazowatych, tym samym jest spokrewnioną z malwą ogrodową.

Jedno jest pewne. Ketmia bagienna to urzekająca roślina, eksponująca egzotyczne piękno w niezwykle imponującym, dużym wydaniu.