Hibiskus jak go uprawiać?
Hibiskus jak go uprawiać? ? Hibiskus! ? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Piękny, zimujący w ogrodzie, o olbrzymich kwiatach. Jak go uprawiać? Dowiedz się z filmu. Zapraszam! ?
To jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących w drugiej w połowie lata. Hibiskus bagienny. Jak go uprawiać? Jak sadzić i pielęgnować? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Hibiskusy to bardzo bogata grupa roślin. Znamy je także pod takimi nazwami jak ketmia czy róża chińska. Wikipedia podaje, że w zależności od ujęcia systematycznego wyróżnia się od 200 do 700 gatunków hibiskusów, różnią się one od siebie wyglądem i wymaganiami uprawowymi. Część z nich to krzewy, część to byliny. Niektóre są ciepłolubne, jak np. róża chińska, którą często uprawiamy w domach, a w naturze możemy spotkać jedynie w krajach o cieplejszym klimacie, inne są mrozoodporne i tu możemy zaliczyć np. ketmię syryjską czy bohatera dzisiejszego odcinka hibiskusa bagiennego, nazywanego też hibiskusem ogrodowym. Występuje on w różnych odmianach, bardzo popularne są rośliny Summerific.
Odmiany hibiskusów z grupy Summerific są wyjątkowo okazałe i wytrzymałe. Ich kwiaty są wręcz olbrzymie, ich średnica może przekraczać nawet 20 cm.
I występują w różnych kolorach: białym, różowym, czerwonym czy bordowym. Niektóre z nich są dwukolorowe z ciemniejszym środkiem. I chociaż pojedynczy kwiat hibiskusa żyje krótko, bo około dwóch dni, to na roślinie jest mnóstwo pąków i wciąż rozwijają się nowe, przez co mamy wrażenie, że rośliny te kwitną cały czas od połowy lata aż do jesieni.
Nie mniej dekoracyjne są liście ketmii bagiennej, zazwyczaj są soczyście zielone, ale w zależności od odmiany mogą przybierać też inne barwy. Roślina ta ma dość luźny pokrój i może dorastać do 1,5 metra wysokości. Im jest starsza, tym więcej ma przyrostów.
Hibiskusy bylinowe jak sama nazwa wskazuje są bylinami. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą nam zatem towarzyszyć przez wiele lat. A sadzić je możemy oczywiście na rabatach w ogrodzie, a także w donicach, na tarasie lub większym balkonie.
I jak to byliny, zimą tracą część nadziemną. Wiosną należy przyciąć ich zaschnięte pędy mniej więcej 10-15 cm nad ziemią, nowe przyrosty wyrosną bezpośrednio z bryły korzeniowej. Jeżeli posadzimy hibiskusa bagiennego na ogrodowej rabacie, będzie bez większych problemów zimował w gruncie. W chłodniejszych rejonach naszego kraju można go na wszelki wypadek dodatkowo zabezpieczyć przed przemarznięciem np. przykrywając agrowłókniną. Rośliny uprawiane w pojemnikach na czas zimy dobrze byłoby umieścić w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, należy zabezpieczyć donicę i tym samym bryłę korzeniową przed przemarzaniem, np. okrywając ją styropianem, folią bąbelkową lub włókniną. Wtedy też ograniczamy podlewanie.
Natomiast w czasie wegetacji dbamy o regularne podlewanie ketmii bylinowej, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje ona stale wilgotnego podłoża. W naturze hibiskus bagienny porasta mokradła i tereny w pobliżu rzek we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Musimy zatem dbać, aby wilgoci miał zawsze pod dostatkiem.
Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Podłoże dla nich powinno być żyzne i przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, może być to ziemia do roślin kwitnących , ziemia uniwersalna czy ogrodowa.
Sadząc hibiskusa bylinowego w donicy, musimy zadbać o to, aby jej wielkość była wystarczająca do rozrastania się tej sporych rozmiarów rośliny. Musi być też ona stabilna, żeby silne podmuchy wiatru jej nie przewróciły oraz musi mieć otwory drenażowe na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać. Mimo że jest to ketmia bagienna, która lubi wilgotne podłoże, nie może ona stać w owdzie przez dłuższy czas, bo może to prowadzić do zagniwania korzeni.
Rośliny zawsze sadzimy w nowym miejscu na tej samej głębokości na jakiej rosły do tej pory w pojemniku produkcyjnym. Po przesadzeniu dosypujemy ziemi w brakujące miejsca i dokładnie hibiskusa podlewamy. Sadząc go w gruncie na rabacie postępujemy podobnie. Wykopujemy dołek, możemy w niego wsypać nieco świeżego, żyznego podłoża, po czym umieszczamy w nim roślinę, obsypujemy ziemią i podlewamy.
W czasie wegetacji, od wiosny do jesieni, hibiskusy te rosną bardzo szybko, potrzebują więc sporo składników odżywczych, nie możemy więc zapominać o ich nawożeniu, zwłaszcza w uprawie pojemnikowej. Można do tego użyć np. krystalicznego nawozu do bylin rozpuszczalnego w wodzie. Jest on wieloskładnikowy, wzbogacony o dodatkowe mikroelementy i minerały, potrzebne roślinom do zdrowego rozwoju i obfitego oraz kolorowego kwitnienia.
Bylinowy hibiskus o bardzo dużych kwiatach to król późnego lata w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Nowe odmiany są roślinami tolerancyjnymi, odpornymi i niezwykle pięknymi. Obok tak dużych kwiatów nie sposób przejść obojętnie.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/