Hortensja dlaczego słabo kwitnie?

Hortensja dlaczego słabo kwitnie? To temat dzisiejszego filmu. Przyczyn może być kilka i wszystkie można wyeliminować lub naprawić, żeby w przyszłym sezonie cieszyć się pięknym kwitnieniem tych wspaniałych roślin. Zapraszamy do oglądania! ?

Hortensje szturmem wdzierają się do naszych ogrodów, ich popularność nieustannie wzrasta. Uprawiamy je zarówno na rabatach, jak i w donicach. W ofercie sklepów ogrodniczych i szkółek jest coraz więcej pięknych i ciekawych odmian hortensji ogrodowej, bukietowej, krzewiastej czy piłkowanej. W połowie lata prezentują się wspaniale obsypane okazałymi kwiatostanami, w kolorze białym lub w różnych odcieniach różu, czerwieni, fioletu czy barwy niebieskiej. Tak jest zazwyczaj, ale nie zawsze… Czasami możemy zaobserwować, że krzewy tworzą ładne, zielone kępy zdrowych liści, bez kwiatostanów. Jakie są zatem przyczyny braku kwitnienia hortensji?

Po pierwsze, powodem takiego stanu może być przemarznięcie rośliny, a raczej pąków kwiatowych, które tworzą się poprzedniego roku. Dotyczy to hortensji ogrodowych, kosmatych i piłkowanych. Dzieje się tak czasami w czasie mroźnej zimy lub późnowiosennych przymrozków. Dlatego te gatunki warto zabezpieczyć na czas największych chłodów, np. okrywając je agrowółkniną i dlatego najlepiej ich uprawa udaje się w cieplejszych rejonach naszego kraju, na Pomorzu i Zachodzie. Hortensje mają nadmorskie pochodzenie, najlepiej więc się czują w klimacie łagodnym i wilgotnym.

Drugą przyczyną braku kwitnienia może być posadzenie rośliny w nieodpowiedniej glebie. Krzewy te preferują ziemię lekką, przepuszczalną, próchniczną, a źle czują się w glebach ciężkich, gliniastych i zalewowych.

Mimo wszystko należy je regularnie podlewać. Jeżeli będzie im brakowało wody, zwłaszcza na początku lata, gdy formują się kwiatostany, może się to odbić na jakości i wielkości ukwiecenia krzewów. Regularne nawadnianie jest więc bardzo ważne.

Przyczyną słabego kwitnienia może być także nieprawidłowe nawożenie. Jeżeli dostarczymy do gleby za dużo azotu, pobudzimy rośliny do tworzenia masy zielonej, czyli pędów i liści, a nie kwiatów. To fosfor jest odpowiedzialny za kwitnienie, należy więc pamiętać, że tego składnika nie może zabraknąć w czasie odżywiania hortensji.

Ponadto, warto też zwrócić uwagę na pH gleby. Jeżeli ziemia ma zbyt zasadowy lub zbyt kwaśny odczyn, rośliny mogą mieć problem z przyswajalnością składników odżywczych. Kwasowość podłoża ma wpływ na kolor kwiatów hortensji, dlatego czasami próbujemy w tym kierunku eksperymentować, jednak pH generalnie nie powinno spadać poniżej 4,5-5 i być wyższe niż 7-7,5.

Słabe kwitnienie w przypadku odmian hortensji bukietowej  może być spowodowane niedoborem światłą. Podczas gdy hortensje ogrodowe często dobrze czują się w cieniu lub półcieniu, tak hortensje bukietowe preferują bardziej słoneczne stanowiska.

W przypadku hortensji ogrodowych niebagatelne znaczenie ma też przycinanie. Nieprawidłowe cięcie może być główną przyczyną braku kwitnienia. Jeżeli jesienią lub wiosną za mocno przytniemy krzew, usuniemy przyrosty z pąkami kwiatowymi, które rozwijają się i kwitną w następnym roku. Warto więc dobrze zgłębić temat techniki cięcia gatunku i odmiany hortensji, którą mamy w ogrodzie, żeby nie wyrządzić roślinie krzywdy.

To najczęstsze przyczyny braku lub słabego kwitnienia hortensji: nieodpowiednie cięcie, przemarznięcie, nieodpowiednie miejsce uprawy jeżeli chodzi o glebę lub nasłonecznienie, zbyt sucha lub nieodpowiednio nawieziona gleba.

Jednak wystarczy naprawić te błędy, żeby w kolejnym sezonie cieszyć się już bujnym kwitnieniem tych wspaniałych roślin.

Życzymy udanej uprawy. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/