Hortensje w donicach
Hortensje w donicach 💜 sadzenie, pielęgnacja, ciekawe odmiany. To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Uprawianie hortensji w donicach może być świetnym sposobem na cieszenie się tymi pięknymi roślinami nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie i tarasie. Ponadto możliwość sadzenia ich w pojemnikach sprawia, że możemy ich uprawiać więcej, a mnogość odmian, które co roku pojawiają się w sklepach zachęca do kolekcjonowania. Od razu warto zaznaczyć, że różne gatunki i odmiany hortensji mogą mieć nieco różna wymagania dotyczące pielęgnacji, zwłaszcza pod względem przycinania. Należy więc dokładnie zapamiętać, jaki gatunek i odmianę nabyliśmy, żeby dobrze potem hortensją się zaopiekować. Tym bardziej, że są to rośliny wieloletnie. Posadzone w gruncie, na rabacie ogrodowej, a także w donicy, o ile jest mrozoodporna i dostatecznie duża, może nam towarzyszyć przez wiele lat. W pojemnikach warto sadzić odmiany o kompaktowym pokroju i stosunkowo niewysokie. Główny podział rozróżnia hortensje drzewiaste, krzewiaste, wiechowate, bukietowe i inne, które kwitną na jednorocznych pędach, i które wiosną przycinamy dość silnie 15-30 cm nad ziemią oraz hortensje ogrodowe czy kosmate, które kwitną na pędach dwuletnich lub kilkuletnich i u których jesienią wycinamy jedynie przekwitnięte kwiatostany.
Praktycznie wszystkie hortensje ogrodowe będą się dobrze czuły w donicach, ale na szczególną uwagę zasługuje ta odmiana ‚Summer Love’ z serii ‚Endless Summer’.
To odmiana, której popularność rośnie i nic w tym dziwnego. Jest unikalna, ponieważ kwitnie zarówno na pędach ubiegłorocznych, jak i na pędach tegorocznych. A to oznacza, że jest w stanie wytworzyć znacznie więcej kwiatostanów niż inne hortensje. A kwiatostany te są duże i piękne, kuliste lub lekko spłaszczone, składające się z licznych, prześlicznych kwiatów, które na początku są dwubarwne, różowo zielone, po czym w pełni dojrzałości przybierają już całkowicie różowy odcień i piękny kształt. Z resztą kwiaty te mogą przybierać też inną barwę, w zależności od tego, w jakim podłożu roślinę posadzimy. Jeżeli będzie to podłoże zasadowe lub obojętne, jakie zwykle występuje w naszym klimacie i w naszych ogrodach, kwiaty będą różowe, jeżeli jednak będzie to gleba kwaśna, kolor kwiatów będzie przybierał warwę niebieską. W zależności od składu gleby można też uzyskać kolor fioletowy.
‚Summer Love’ dorasta do około metra wysokości i półtora metra szerokości, ma gęsty kompaktowy pokrój, co także czyni ją idealną do uprawy w donicach. Kwiaty pojawiają się stosunkowo wcześnie, bo już na początku lata, a kolejne rozwijają się do późnej jesieni. Jak większość hortensji preferuje umiarkowane nasłonecznienie i lekki półcień. I tak samo, jak w przypadku innych hortensji, w czasie całego okresu wegetacji należy zadbać o jej regularne podlewanie.
Jest to hortensja łatwa w uprawie, która z powodzeniem może być sadzona zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w gruncie w ogrodzie. Jest odporna na mróz, wytrzyma spadki temperatur do -30 stopni Celsjusza. Dlatego sadząc ją w pojemniku, zadbajmy o to aby był on tak samo mrozoodporny. Jeżeli chcemy naszą hortensję zachować na dłużej, pojemnik ten powinien być też stosunkowo duży. Zimą warto, przy zapowiadanych silniejszych przymrozkach, dodatkowo zabezpieczyć bryłę korzeniową w donicy, po pierwsze przed przemarzaniem, a po drugie przed pękaniem donicy czy to plastikowej czy ceramicznej. Zimą nie należy zapominać też o podlewaniu, jeżeli ilość opadów jest niewystarczająca.
Hortensje najlepiej rosną w podłoży żyznym i przepuszczalnym. Może być to ziemia do roślin balkonowych, ziemia uniwersalna lub specjalne podłoże do hortensji. Pojemnik musi mieć otwory drenażowe na dnie. Hortensje mają dość silnie rozwinięty system korzeniowy, więc donica powinna być wystarczająco głęboka i szeroka. Rośliny sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w pojemniku produkcyjnym. Po przesadzeniu hortensję dokładnie podlewamy i dosypujemy ziemi w brakujące miejsca. Następnie stawiamy ją na wybranym stanowisku, najlepiej w półcieniu.
Hortensję ‚Summer Love’ zaleca się przycinać wczesną wiosną, mniej więcej tak samo jak hortensje ogrodowe, usuwając jedynie przekwitnięte kwiatostany i chore lub połamane gałęzie. Jesienią możemy zbierać te kwiatostany i wykorzystać w przygotowaniu suchych bukietów.
W donicy możemy posadzić też tę hortensję, prześliczną Pinkachu. Ma ona kompaktowy pokrój i dorasta do stosunkowo niewielkich rozmiarów.
To stosunkowo nowa, miniaturowa odmiana, o okazałych, jak na wielkość całej rośliny kwiatostanach w kształcie stożka. Początkowo przybierają one barwę zielonkawą, potem płatki zmieniają kolor na kremowo biały, aż w końcu przebarwiają się na różowo. Pojawiają się także stosunkowo szybko, bo już w czerwcu lub w lipcu i utrzymują na roślinie aż do jesieni lub do momentu ścięcia ich do suszenia i późniejszego wykorzystania w suchych bukietach lub innych dekoracjach.
Po ulewnych deszczach, jeżeli nie uprawiamy hortensji ‚Pinkachu’ pod zadaszeniem, duże kwiatostany tej odmiany mogą zacząć lekko się pokładać lub przewieszać przez donicę. Można je jak najbardziej w takiej formie pozostawić, i poczekać aż roślina zagęści się na nowo od środka, wypuszczając nowe przyrosty, lub podwiązać do niewielkich palików. Tę odmianę można uprawiać w miejscach półcienistych i lekko nasłonecznionych, jej mrozoodporność to -32 stopnie Celsjusza.
Pielęgnujemy ją tak samo jak poprzednią hortensję, pamiętając o regularnym podlewaniu i ewentualnym zabezpieczeniu bryły korzeniowej w donicy na czas najsilniejszych chłodów.
Gdy hortensje już zadomowią się w swoich nowych donicach, warto pamiętać też o regularnym nawożeniu. W ograniczonej pojemnikiem ilości ziemi, składniki pokarmowe wyczerpują się znacznie szybciej niż w gruncie. Zatem jeżeli chcemy mieć obficie kwitnące okazy, możemy sięgnąć np. po krystaliczny nawóz do hortensji, rozpuszczalny w wodzie i dokarmić rośliny od czasu do czasu, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Hortensja ‚Pinkachu’ to hortensja bukietowa, która kwitnie na jednorocznych pędach. Przycinamy więc ją wiosną, najczęściej w marcu, stosunkowo nisko, 15-30 cm nad ziemią, w zależności od tego, jak chcemy w danym roku poprowadzić roślinę.
Długotrwałe kwitnienie, piękne kwiatostany, łatwość w uprawie i to, że mogą nam towarzyszyć przez wiele lat, to tylko niektóre zalety hortensji, które zachęcają nas do ich uprawy w ogrodzie oraz na balkonie czy tarasie. A mnogość odmian zachęca do ich kolekcjonowania. Ich pielęgnacja i widok to prawdziwa przyjemność.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/