Cambria, colmanara – inne storczyki
Cambria, colmanara – inne storczyki – W sklepach ogrodniczych wśród storczyków często znajdziemy okazy opisane jako Cambria, lub po prostu jako storczyk. Niewiele nam to mówi… Skąd mamy wiedzieć jak zadbać o odpowiednie warunki uprawy dla naszej nowej rośliny? Dziś podpowiedź dotycząca tych storczyków, które stoją przede mną. Zapraszam.
Inne storczyki – W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach najczęściej spotykamy falenopsisy. Cieszą się one niezmiennie największym zainteresowaniem, ponieważ mają liczne, duże, barwne kwiaty, które kwitną nawet po kilka miesięcy. Ale nie są to jedyne storczyki, jakie możemy nabyć. Do wyboru jest szereg innych gatunków, które również mogą zdobić nasze domy. Problemem może być jedynie ich identyfikacja. Podpowiadamy zatem, że ten storczyk, to Colmanara.
Colmanara „Red Cat” to mieszaniec, który świetnie dostosował się do naszych domowych warunków. Kwitnie długo i jest łatwy w uprawie.
Dobrze czuje się w stosunkowo wysokiej temperaturze jaka panuje w mieszkaniu. Można go uprawiać na parapetach wszystkich okien z wyjątkiem północnego. Wymaga światła rozproszonego, ewentualnie przeświecającego przez inne rośliny. Przesadzamy go po kwitnieniu, jeżeli uznamy to za konieczne, obcinamy też uschnięty pęd kwiatowy. Zraszanie w przypadku tych roślin nie jest szczególnie wskazane, a podlewamy je dopiero, gdy podłoże dobrze wyschnie.
Inne storczyki – Kolmanary kwitną na ogół wiosną. Ale przy zapewnieniu dobrych warunków uprawy mogą powtórzyć kwitnienie również jesienią. Przy słonecznej pogodzie kwiaty delikatnie pachną.
W sklepach często możemy znaleźć storczyki oznaczone jako Cambria. Warto wiedzieć, że Cambria to handlowa nazwa różnych odmian storczyka, skupiająca liczne, międzygatunkowe mieszańce. Tak jak większość storczyków lubią one rozproszone światło i cechą wielu roślin z tej grupy są kropkowane lub marmurkowane kwiaty. Ale te nakrapiane kwiaty należą już do innej orchidei.
Odontoglossum i mieszańce tego gatunku to kolejny przykład storczyków, które długo kwitną w naszych mieszkaniach. Ten okaz stoi już u mnie od 5 tygodni przystrojony kwiatami. Jego druga nazwa to jęzatka.
Najczęstsze kolory kwiatów tej rośliny to czerwony, żółty, różowy i biały, a towarzyszy im piękny wzór plamek kontrastowej barwy. Kształty kwiatów też są bardzo różne. Po kwitnieniu należy obciąć uschnięty pęd kwiatowy i jeżeli jest taka konieczność przesadzić roślinę. Generalnie Odontoglossum to storczyki, które powinny mieć zapewniony okres spoczynku w chłodniejszych temperaturach, ale są też dostępne mieszańce, które lepiej tolerują stałą, cieplejszą, domową temperaturę.
Ciekawostką jest to, że od połowy maja do połowy września możemy wystawić go na zewnątrz, na balkon lub taras. To wzmocni ich odporność.
A dodatkowo obniżona temperatura pobudzi roślinę do kwitnienia. Innym gatunkiem storczyka, który również może być wystawiany na dwór jest katleja. Pamiętajmy jednak, że domowych roślin doniczkowych nie możemy od razu wystawiać w miejsca słoneczne. Bezpośrednie oddziaływanie promieni z pewnością by je poparzyło. Najpierw umieszczamy je w cieniu. Dopiero gdy roślina przyzwyczai się do warunków na zewnątrz, możemy stopniowo stawiać je także w słońcu.
Katleja dobrze znosi temperatury od 16 do 30 stopni Celsjusza. Do zainicjowania kwitnienia konieczna jest trwająca kilka tygodni różnica temperatury między dniem a nocą wynosząca przynajmniej 5 stopni Celsjusza.
Wspaniałymi storczykami są również dendrobia, w tym dendrobia phalenopsis, które nie potrzebują okresu spoczynku, w związku z czym doskonale czują się w mieszkaniowych temperaturach 18-23 stopni Celsjusza. Inne dendrobia w celu zainicjowania kwitnienia powinny przejść okres spoczynku. Nie dotyczy to jednak prześlicznego dendrobium phalenopsis, o którym będziemy jeszcze mówić.
Do tematu storczyków z pewnością będziemy jeszcze wracać. Tymczasem zapraszam na kolejny odcinek programu „Dom Pełen Kwiatów” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/