Jak dbać o domowe rośliny w listopadzie?

Jak dbać o domowe rośliny w listopadzie? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym filmie z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszam!

Listopad to początek najtrudniejszego dla naszych domowych roślin doniczkowych okresu zimowego, czasu kiedy większość uprawianych przez nas okazów cierpi w naszym klimacie na niedobór światła, zbyt ciepłą lub zbyt zimną temperaturę i niedostateczną wilgotność powietrza, wynikającą z ogrzewania pomieszczeń. Oczywiście, różne gatunki roślin mogą mieć różne wymagania, zawsze więc warto podchodzić do nich indywidualnie i zapoznać się z potrzebami konkretnych gatunków uprawianych w domu i dostosować opiekę do nich. Ale to kilka generalnych uwag, o których warto pamiętać.

Na pierwszy plan wysuwa się temat światła, którego w listopadzie już zdecydowanie roślinom brakuje. Potrzebują go one do fotosyntezy, tym samym do prawidłowego rozwoju. Wiele gatunków uprawianych w naszych domach pochodzi ze stref klimatycznych, gdzie w naturze mają 12, a nawet 16 godzin światła dziennego na dobę. Nie trudno się zatem domyśleć, że krótki listopadowy dzień to dla nich zdecydowanie za mało. Postarajmy się więc umieścić nasze rośliny jak najbliżej okien, najlepiej od strony południowej. Możemy je też doświetlić odpowiednimi lampami. Dostępne są m.in. takie, którymi jednocześnie możemy doświetlić rośliny, jak i pomieszczenia. Zostały one tak skonstruowane, że dają one jasne, praktycznie białe światło, przyjemne dla ludzi, ale jednocześnie zaspokajające również potrzeby roślin. Zamontować można je na różne sposoby. Więcej na temat doświetlania roślin opowiem w kolejnym filmie z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”.

W listopadzie zwrócić musimy też uwagę na temperaturę powietrza. Większość roślin pokojowych, tak samo jak my, dobrze czuje się, gdy jest od 18 do 24 stopni Celsjusza. Ale nie wszystkie. Rośliny śródziemnomorskie, np. oleandry, bugenwille, oliwki czy cytrusy, zimą najlepiej jest trzymać w chłodniejszych pomieszczeniach o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. Przetrwają one najchłodniejsze miesiące także w cieple naszych mieszkań, ale prawdopodobnie odbije się to nieco na ich kondycji. Na szczęście dojdą do siebie wiosną i latem wystawione na balkon lub taras. Niższej temperatury zimową porą wymaga też wiele gatunków kaktusów, to pomoże zainicjować kwitnienie. Postarajmy się więc w listopadzie dla tych roślin znaleźć jak najchłodniejsze miejsce w domu lub takie gdzie jest około 10 stopni Celsjusza. Już teraz uważajmy na przeciągi podczas wietrzenia mieszkań, żeby przez przypadek nie zawiać wrażliwszych na zimno roślin.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wilgotność powietrza. Większość kaktusów i sukulentów lubi suche powietrze, jakie zazwyczaj mamy w domach w okresie grzewczym, ale rośliny ozdobne z liści, najczęściej pochodzące z klimatu tropikalnego i subtropikalnego, najczęściej preferuje powietrze wilgotne. Zatem w listopadzie zadbajmy o to, żeby rośliny które tego wymagają miały dostateczną ilość wilgoci. Możemy to zrobić poprzez częste zraszanie, ustawienie doniczek z roślinami na wilgotnych wilgotnych kamienieniach czy przy użycia nawilżacza powietrza.

W listopadzie ograniczamy podlewanie domowych roślin.  O tej porze potrzebują one zazwyczaj mniej wody niż w okresie letnim. Nadal należy je podlewać umiarkowanie, uważając by nie było nadmiaru wilgoci w podłożu, co może prowadzić do gnicia korzeni. Warto sprawdzać wilgotność podłoża przed każdym podlewaniem, a także na bieżąco usuwać nadmiar wody z podstawków lub osłonek doniczek.

Ograniczamy też nawożenie. W przypadku większości roślin zaleca się całkowicie zaprzestać dokarmiania w okresie od listopada/października do marca. Chyba że doświetlamy nasze rośliny i ich wegetacja nie zwalnia, wtedy warto od czasu do czasu nasze okazy zasilić. Wyjątkiem są też rośliny, które o tej porze kwitną, one również wymagają regularnego dokarmiania.

A w listopadzie kwitną m.in. storczyki, w rożnych odmianach. One potrafią być obsypane kwiatami przez cały rok. Zaczynają już często zawiązywać kwiaty grudniki, pamiętajmy że wtedy potrzebują one nieco częstszego podlewania i właśnie warto je w tym momencie odżywić. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć też jeszcze kwitnące cyklameny, nazywane potocznie fiołkami alpejskimi, sępolie nazywane fiołkami afrykańskimi, kalanchoe, anturium i wiele innych gatunków z kolorowym ukwieceniem. One będą nam wdzięczne za delikatne nawożenie i nieco częstsze podlewanie. W tym miesiącu pojawiają się już również podpędzone cebule hippeastrum. Wszystkie te rośliny wspaniale umilą nam jesienny i zimowy czas.

Druga połowa jesieni i zima to nie jest dobry czas na przesadzanie. Unikajmy więc zmiany doniczek na większe czy też przycinania roślin, chyba że jest to absolutnie konieczne. Lepiej jest bowiem przesadzić roślinę, jeżeli tego wymaga nawet teraz, niż ryzykować, że nasz okaz nie przetrwa do wiosny. Za to na bieżąco usuwamy wszystkie uschnięte liście czy też przekwitnięte kwiaty i regularnie sprawdzamy czy nie widać objawów żerowania szkodników lub plam mogących świadczyć o chorobach roślin. Im szybciej zauważymy, że coś jest nie tak, tym szybciej wyleczymy lub ochronimy nasze rośliny. W listopadzie warto zwrócić szczególną uwagę na okazy, które lato spędziły na balkonie lub w ogrodzie. Mogliśmy razem z nimi wnieść do domu mszyce, przędziorki, a nawet ślimaki lub opuchlaki.

O tej porze większość domowych roślin doniczkowych wchodzi w okres zimowego spoczynku, w których ich wzrost i aktywność się zmniejsza, dlatego w ich przypadku ograniczamy podlewanie i nawożenie i dbamy aby spokojnie sobie odpoczywały. Nie dotyczy to jednak wszystkich gatunków, przykładowo zamiokulkasy właśnie teraz bardzo często wypuszczają nowe liście. Dlatego  zawsze warto dowiedzieć się, jakie warunki są najlepsze dla konkretnej rośliny i dostosować pielęgnację do jej wymagań. Pamiętajmy więc o indywidualnych potrzebach różnych gatunków roślin i bądźmy gotowi żeby dostosować opiekę nad nimi w zależności od zmieniających się warunków w domu.

I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

Verticana : https://verticana.com/