Jakie kwiaty kwitną w środku zimy?

Jakie kwiaty kwitną w środku zimy? Jest wiele cudownych domowych roślin doniczkowych, które kwitną w środku zimy, w styczniu i w lutym. Mogą one być one wspaniałym upominkiem i piękną oraz stosunkowo trwałą ozdobą naszych domów. Jakie to rośliny? O tym będzie dzisiejszy film z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszam!

Rośliny kwitnące zimą sprawiają nam szczególnie dużo radości. Gdy na dworze mróz i czasami śnieg, ich kolorowe kwiaty wprowadzają dużo weselszą, czasami wiosenną atmosferę. Do wyboru jest tu całkiem sporo gatunków, wszystko zależy od upodobań i preferencji osób, które będą je potem pielęgnować.

A przykładem prześlicznych roślin kwitnących są cyklameny, potocznie nazywane fiołkami alpejskimi. Dostępne są one w przeróżnych gatunkach i odmianach.

Cyklamen perski jest chyba najbardziej znany. Ma dość duże kwiaty, o charakterystycznym kształcie, których płatki mogą być gładkie, postrzępione lub falowane, różowe, fioletowe, czerwone, łososiowe lub białe. Jest to roślina bulwowa, która w trakcie wegetacji przechodzi okres spoczynku. W tym czasie często liście zamierają i wiele osób wyrzuca swój okaz, myśląc, że zmarniał. Tymczasem można poczekać aż na nowo wypuści z bulwy liście i potem kwiaty.

Takiego problemu nie mamy z kolejną kwitnącą rośliną, jaką jest sępolia, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim. U niej ozdobne liście pokryte kutnerem utrzymują się cały czas, a kwitnienie przypada zazwyczaj raz lub dwa razy do roku. W zależności od odmiany kwiaty mają różne kolory i kształty, mogą być pełne lub pojedyncze, o płatkach prostych, karbowanych lub falowanych, w kolorach różowym, fioletowym, niebieskim i białym,  jednobarwne lub dwu czy wielobarwne. Sępolie to rośliny, które mogą pozostać z nami przez wiele lat. Ponadto bardzo łatwo je rozmnożyć przez sadzonki liściowe.

Pięknie też kwitną zimą begonie zimowe, o kwiatach w kolorze białym, różowym, łososiowym, czerwonym, pomarańczowym i żółtym, które przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują się na roślinie przez wiele miesięcy. Gdy jedne przekwitają, rozwijają się kolejne kwiatostany. Dodatkowo, można je w razie potrzeby pobudzić do kwitnienia poprzez przycinanie. Latem dobrze czują się wystawione na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon.

Podobnie jest z miniaturowymi różyczkami doniczkowymi, które w swej kwitnącej formie są pojawiają się w sklepach przez cały rok. Oczywiście zima to nie jest ich naturalny czas kwitnienia, który przypada na wiosnę i lato, ale producenci roślin potrafią stworzyć im takie sztuczne warunki, że obsypują się kwiatami nawet podczas mroźnej pory roku. Jeżeli różyczki pozostaną z nami na dłużej, z czasem przesuną swój czas kwitnienia na ciepłe miesiące.

Azalie to kolejne rośliny, które z ogrodów trafiły do naszych domów i które można nabyć w kwitnącej postaci również zimą. Warto jednak pamiętać, że preferują one chłodniejsze klimaty, najdłużej będą kwitły w pomieszczeniach jasnych o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza. Niemniej jednak, nawet gdy w pokoju jest cieplej, będą ozdobą co najmniej kilka tygodni, pod warunkiem, że w sklepie wybierzemy okazy, które mają jeszcze dużo nierozwiniętych pąków i nie dopuścimy do ich przesuszenia.

Niezwykle urokliwe są także kwitnące kalanchoe. Są niedrogie, a ich kwiaty utrzymują się długo na roślinie.

W sklepach są dostępne praktycznie przez cały rok, ale najbardziej doceniamy je właśnie zimą, kiedy każda kwitnąca roślina przykuwa wzrok i wywołuje uśmiech. Najpopularniejszy jest gatunek kalanchoe Blossfelda, pochodzący z Madagaskaru. Drobne kwiaty tej rośliny, zebrane w wiechowate kwiatostany, mogą być pojedyncze lub pełne, o różnych barwach, obejmujących odcienie koloru białego, żółtego, pomarańczowego, łososiowego, czerwonego, różowego oraz fioletowego. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania.

Zdecydowanie bardziej okazałe kwiatostany ma anturium. To roślina, którą często w kwiaciarniach można kupić jako kwiat cięty, jednakże coraz popularniejsze stają się też jej formy doniczkowe. Tym bardziej, że jest tu znacznie więcej odmian do wyboru, różniących się nie tylko kolorem przysadki liściowej, którą uważa się popularnie za kwiat, ale także wielkością i pokrojem. Ponadto, przy odpowiedniej pielęgnacji, doniczkowy okaz z pewnością ponowi kwitnienie.

Kwiaty anturium nie pachną, za to urzekają zapachem kwiaty stefanotisa. Stefanotis to pnącze, o białych, delikatnych, prześlicznych i przede wszystkim wonnych kwiatach. Roślina ta często w donicach prowadzona jest po zagiętej podporze na kształt okręgu, ale ze zbiegiem czas i w miarę wzrostu, można ją poprowadzić wg uznania. Warto pamiętać, że nie lubi przestawiania, na co może reagować zrzucaniem kwiatów czy pąków, podobnie jak grudnik.

Niezwykle oryginalne kwiatostany mają bromelie, które zimą można nabyć w przeróżnych gatunkach i odmianach. Ich kolory mogą przenieść nas w wyobraźni w rajskie tropiki. Do grupy tych roślin zalicza się między innymi guzmania, fryzea czy echmea. Jak ktoś lubi fantazyjne kształty i formy, z pewnością doceni walory tych roślin.

Natomiast kto lubi rośliny cebulowe i obserwację narodzin kwiatów niemal od początku, może nabyć cebulę zwartnicy, czyli hippeastrum, nazywanego też potocznie amarylisem, z zawiązanym pąkiem. W ciągu kilkunastu dni pąk ten lub pąki, wyrastające z okazałej cebuli, przeobrażą się w niezwykle okazały kwiatostan, składający się z olbrzymich kwiatów, które mogą być w różnych kolorach, pojedyncze lub pełne. Potrafią one zachwycić każdego.

Podobnie jak storczyki. Ich egzotyczna uroda cały czas robi wrażenie. I nie trzeba wybierać wcale najbardziej popularnego phalenpsisa, chociaż jego uroda, wytrzymałość i zdolność ponawiania kwitnienia przez wiele lat, cały czas jest niesamowicie godna podziwu. Ale w sklepach ogrodniczych jest coraz więcej innych gatunków z niezwykle bogatej rodziny storczyków, może to być przykładowo dendrobium, cambria, sabotek, motylnik czy miltonia. Te rośliny to tropikalne piękno, w najlepszym wydaniu.

W styczniu i w lutym w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach pojawiają się już także pierwiosnki, stokrotki i inne rośliny, które kojarzymy z wiosną. Pamiętajmy, że one preferują niższą temperaturę, niż mamy w naszych mieszkaniach.

Zatem w ciepłych, ogrzewanych zimą domach postoją one mniej więcej 3-4 tygodnie i będą miały tendencję do wyciągania się. Ale jeżeli znajdziemy dla nich chłodniejsze, jasne pomieszczenie, to będą ozdobą znacznie dłużej. Do nich mogą dołączyć też podpędzane cebulki hiacyntów, narcyzów, krokusów czy innych gatunków, którymi wypełniają się już zimą sklepowe półki. Można z nich własnoręcznie ułożyć przepiękne aranżacje.

To tylko niektóre przykłady kwitnących piękności, którymi możemy obdarować zimą bliskich lub samego siebie. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny kwitnące o tej porze warto od czasu do czasu nawieźć nawozem do roślin kwitnących, bo są one w pełni wegetacji i będą wdzięczne za dodatkową porcję składników odżywczych pozwalających na zawiązywanie kolejnych kwiatów i ich piękne wybarwienie. Ponadto należy dbać regularne podlewanie tych roślin, tak żeby podłoże było stale wilgotne, ale nie zbyt mokre. Ważne jest także to, aby po zakupie ciepłolubnych roślin kwitnących, jak np. storczyki, pamiętajmy, żeby dokładnie je zabezpieczyć na czas drogi ze sklepu do domu, żeby nie przemarzły.

I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/