Jakie kwiaty możemy posadzić w październiku?

Jakie kwiaty możemy posadzić w październiku?

Pod koniec lata i na początku jesieni trudno jest niekiedy myśleć o kolejnym sezonie w ogrodzie, a tymczasem jest to konieczne, jeżeli chcemy wiosną mieć na rabacie morze kolorowych, pięknych i często pachnących kwiatów. Na wrzesień i październik przypada czas sadzenia roślin cebulowych i bulwiastych, które potrzebują okresu chłodu, żeby zainicjować kwitnienie i które będą zachwycać zaraz po ziemie. A jakie to rośliny?
Oczywiście tulipany, które występują w przeróżnych odmianach i przeróżnych kolorach. Możemy je aranżować w ogrodzie na różne sposoby. Łączyć w grupy jednobarwne lub wielobarwne czy posadzić na rabacie między innymi roślinami. W zależności od gatunku i odmiany mogą kwitnąć od marca do czerwca. Wielu nie wyobraża sobie wiosennego ogrodu bez tulipanów…
lub bez narcyzów, w tym tych najbardziej znanych, żółtych, trąbkowych, nazywanych potocznie żonkilami. One również zakwitają stosunkowo wcześnie, niektóre gatunki już w marcu lub kwietniu razem z krokusami, choć są i takie, które zaszczycą nam kwiatami dopiero w czerwcu. Kupując cebule lub bulwy roślin warto zwrócić uwagę na ich czas kwitnienia, żeby zaplanować sobie taką rabatę wiosną, o jakiej marzymy.
Dość wcześnie potrafią zakwitnąć też szachownice, w tym cesarskie korony. To zdecydowanie bardziej okazałe rośliny, które na rabacie górują zazwyczaj nad innymi. Cesarskie korony mogą mieć dzwonkowate kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Inne szachownice przybierają różne kolory i różny kształt kwiatów, choć zazwyczaj dzwonkowatych, mogą być między innymi w ciemnych barwach, praktycznie czarne.
Najwyższe z wszystkich roślin cebulowych kwitnących wiosną są chyba jednak czosnki olbrzymie. Ich wspaniałe, kuliste kwiatostany pojawiają się najczęściej w czerwcu i potrafią osiągnąć wysokość nawet półtora metra. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych gatunków i odmian czosnków ozdobnych, które zazwyczaj kwitną nieco wcześniej. Jest z czego wybierać.
Jesienią możemy sadzić też te odmiany i gatunki lilii, które nie są wrażliwe na chłody i które w naszych warunkach mogą zimować w gruncie. A do wyboru są ich setki, w różnych kolorach i o różnym pokroju. Wiele z nich zachwyca zapachem. Kwitną zazwyczaj w czerwcu i lipcu.
Za to znacznie szybciej, bo zazwyczaj w kwietniu kwitnie inny przedstawiciel pachnących kwiatów, czyli hiacynt. Jego zapach często potrafi wiosną roznosić się po całym ogrodzie. Hiacynty zachwycają nie tylko zapachem, ale także kolorami kwiatów. Dorastają do niższych rozmiarów, mogą być posadzone między wysokimi, już wspomnianymi gatunkami, a mniejszymi, które zazwyczaj zdobią obwódki rabat i do których zaliczamy m.in. krokusy.
Mogą mieć one również różne kolory, biały, żółty, niebieski, brązowy czy fioletowy i w zależności od odmiany oraz pogody kwitną od lutego do maja. Możemy je sadzić na wiosennych rabatach kwiatowych, na skalniakach, w trawnikach, pod koronami drzew i krzewów liściastych. Pięknie wyglądają w większych grupach. Ich uprawa jest łatwa, a widok ich kolorowych kwiatów pod koniec zimy cieszy każdego ogrodnika.
Jeszcze szybciej mogą pojawić się kwiaty przebiśniegów, jeżeli posadzimy je jesienią w ogrodzie. Śnieżyczka przebiśnieg to znany wszystkim zwiastun nadchodzącej wiosny. Może warto go zaprosić do ogrodu, jeżeli jeszcze go nie mamy?
Bardzo podobną rośliną, która zakwita nieco później jest śnieżyca wiosenna. Ona woli jednak nieco bardziej wilgotne gleby. Ponadto do niewielkich roślin cebulowych kwitnących wiosną, które mogą stworzyć istny piękny kobierzec możemy zaliczyć też cebulicę syberyjską. Przeuroczą roślinę o kwiatach niebieskich lub białych.
Białe lub niebieskie, a raczej szafirowe są też kwiaty szafirków, które posadzone jesienią zakwitną w okolicach kwietnia i maja. Występują one także w odmianach o kwiatach różowo – fioletowych. Są one niezwykle łatwe w uprawie i raz posadzone w ogrodzie, pozostaną z nami na lata, rozmnażając się przez cebulki przybyszowe i nasiona, rozrastając się na coraz większych powierzchniach.
Z nieco mniej popularnych roślin cebulowych, które możemy posadzić we wrześniu lub październiku i podziwiać wiosną, warto wymienić żółte ranniki, które kwitną niemal tak wcześnie jak przebiśniegi i kosaćce cebulowe, które są jednak nieco bardziej wrażliwe na polskie chłody, a także takie gatunki jak: zawilec, śniadek, kamasja, pustynnnik, psiząb czy puszkinia cebulicowata.
Sadzenie wszystkich tych roślin nie jest trudne. Umieszczamy je na głębokości trzykrotności wielkości cebulki lub bulwy, wierzchołkiem do góry. Czyli jeżeli cebula tulipana ma np. 4 cm, to wykopujemy dla niej dołek o głębokości 12 cm. Jeżeli bulwka krokusa ma 1 cm, to wystarczy zagłębić ją w ziemi na 3 cm. Można je też sadzić w specjalnych koszykach, jeżeli mamy problem np. z nornicami w ogrodzie lub w donicach przemysłowymi otworami na dnie.
Praktycznie wszystkie rośliny cebulowe preferują ziemię przepuszczalną, wilgotną w tygodniach wiosennych, przed kwitnieniem i raczej suchą przez resztę roku. Wiele z nich możemy sadzić też w pojemnikach, żeby potem zdobiły balkony lub tarasy bądź żeby wczesną przeznaczyć je do pędzenia w domu.
Zatem kto kocha wiosenne kwiaty, ma zazwyczaj jesienią ręce pełne roboty, zwłaszcza jeżeli cebulki tulipanów, narcyzów czy hiacyntów były wykopane na czas lata. Teraz muszą wrócić na rabatę uzupełnione np. o nowe gatunki i odmiany, po to by wiosną cieszyć oczy i dawać wiele radości, której wszystkim gorąco życzę.
I zapraszam do oglądanie kolejnych filmów z cyklu”Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick