Marzec to miesiąc wysiewów warzyw i kwiatów. Część roślin kwitnących należy o tej porze wysiewać w domach i ciepłych inspektach na rozsadę. O tym była już mowa w poprzednim filmie z cyklu „Ogród Ozdobny” na naszym kanale. Zainteresowanych odsyłam i zapraszam do obejrzenia. Są też rośliny kwitnące, które w tym miesiącu mogą trafić od razu na rabaty lub do zewnętrznych donic. Za chwilę opowiem o ich poszczególnych gatunkach. Zanim jednak do tego przejdę, kilka słów na temat tego kiedy, jak, gdzie i dlaczego warto je wysiać.
Kiedy? Odpowiedź, że w marcu nie wyczerpuje tego tematu. Nasiona jednorocznych roślin kwitnących odpornych na chłody, bo o takich jest dzisiaj mowa, do gruntu siejemy wtedy, kiedy mieni już czas stałych przymrozków i zdarzają się już one sporadycznie, zazwyczaj w nocy i nie są one już tak silne jak w poprzednich zimowych miesiącach. Gleba powinna już zupełnie rozmarznąć, lekko się ogrzać i przeschnąć. Nie siejemy w ziemię, która jest podmokła, bo w takich warunkach niektóre nasiona mogą zagniwać.
Jak siejemy kwiaty jednoroczne? To bardzo proste. Wybieramy miejsce na rabacie lub w zewnętrznej donicy, w którym chcielibyśmy je podziwiać, rozmieszczamy je równomiernie i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Im większe nasiona, tym głębiej możemy je umieścić w glebie, mniejsze siejemy płycej. Przykładowo groszek pachnący możemy siać na głębokości 2-4 cm, a gipsówkę na głębokości pół lub jednego centymetra. Rośliny kwitnące możemy siać grupowo, wtedy na rabacie będziemy mieli skupiska poszczególnych gatunków, możemy je też siać rzutowo, wtedy rabata zamieni nam się w kwietną łąkę wybranych, ulubionych kwiatów.
Odpowiedź na pytanie gdzie siać kwiaty jednoroczne wydaje się być oczywista. Na rabatach kwiatowych. Ale to nie jedyne miejsce. Tak naprawdę można je siać praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy ochotę. W zielnikach, w końcu wiele z tych roślin zalicza się także do ziół, w zewnętrznych donicach, między bylinami, pod płotami i przy altanach oraz w miejscach, które chcemy zamaskować, tam sprawdzą się wyższe gatunki i pnącza, nawet w warzywnikach, które w ten sposób mogą mieć nie tylko funkcję użytkową w ogrodzie, ale także ozdobną.
Szczególnie warto siać kwiaty jednoroczne, które są szybko rosnące i szybko kwitnące na rabatach roślin cebulowych kwitnących wiosną, z takimi gatunkami jak tulipany, narcyzy, czosnki ozdobne, szachownice, hiacynty, szafirki czy krokusy. Gdy te wcześniej kwitnące okazy przekwitną, należy jeszcze zostawić ich liście do samoistnego zaschnięcia, co odżywia ich cebule i bulwy na przyszły sezon. Nie wygląda to wówczas zbyt atrakcyjnie. I właśnie wtedy rozwijające się, rosnące i czasami nawet już kwitnące kwiaty jednoroczne maskują ten nieciekawy widok.
Kwiaty jednoroczne nie są bardzo wymagające jeżeli chodzi o rodzaj i żyzność gleby. Wyrosną praktycznie w każdych warunkach. Niemniej jednak, im bardziej żyzna, przepuszczalna i próchniczna ta gleba będzie, tym obficiej, bujniej i bardziej kolorowo będą kwitły. Dlatego jak najbardziej przed ich siewem można zasilić dla nich glebę wybranym nawozem i kompostem. Jeżeli nie mamy własnego kompostu, możemy użyć gotowego do użycia eko kompostu, jaki możemy kupić w sklepach i centrach ogrodniczych lub przez Internet.
Kompost jest bogaty w składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Ponadto wzbogaca glebę o organiczną materię, dzięki czemu staje się ona bardziej miękka, luźna, przepuszczalna i z której rośliny lepiej przyswajają makro i mikroelementy, które są im potrzebne, również z innych nawozów, którymi zasilaliśmy lub będziemy zasilać rabaty.
Kompost działa też jak gąbka, zatrzymując wilgoć w glebie. Dzięki temu, podczas suchych okresów rośliny mają lepszy dostęp do wody, co przyczynia się do ich zdrowia i nieprzerwanego bujnego kwitnienia. Do tego jego obecność w glebie wspiera różnorodność występujących w niej mikroorganizmów, co z kolei korzystnie wpływa na zdrowie całego ekosystemu glebowego i przekłada się na to, że rośliny lepiej się czują i mają lepszą odporność na szkodniki i choroby.
A przechodząc do konkretnych gatunków jednorocznych roślin kwitnących, jakie możemy siać do gruntu w pierwszej kolejności w marcu, wymienić należy groszek pachnący, chabry, gipsówkę, godecje, maki i ostróżki ogrodowe. Pod koniec marca można siać już także lewkonię letnią, nemezje, smagliczkę czy nagietki.
A dokładniej, co to za rośliny? Wszystkie są wspaniałe. Wielu z nas żałuje, że nie ma w ogrodach tyle miejsca, żeby wysiać je wszystkie.
Groszek pachnący jest przeuroczy, a jego zapach świeży, przyjemny i urzekający. Jego kwiaty mogą mieć różne barwy, a kupując nasiona możemy zdecydować się tylko na jeden kolor lub mieszankę. Roślina ta może być stosunkowo wysokim pnączem, dorastającym do metra, półtora, wtedy dobrze jest ją wysiać przy płocie lub jakiejś innej podporze, po jakiej mógłby się piąć. Są też odmiany karłowe, dorastające do około 50 cm wysokości, które mogą być też wysiewane w donicach i wiszących pojemnikach. Można go wysiewać etapami od marca co mniej więcej 2 tygodnie do czerwca, wtedy uzyskamy ciągłość kwitnienia do czerwca do jesieni. Groszek pachnący można z powodzeniem ścinać do letnich bukietów.
Chabry również mogą być uprawiane na kwiat cięty. Możemy siać takie gatunki jak: chaber bławatek, chaber cesarski i chaber pachnący. Ich kwiaty mają barwę niebieską, białą, kanarkowożółtą, lawendową, różową, czerwoną i purpurową. Lubią słońce. Wysiane wiosną kwitną od czerwca do jesieni.
Gipsówka to także roślina doskonale znana we florystyce, często jest używana jako dodatek i uzupełnienie bukiecików. Kwitnie od czerwca do końca lata. Również najlepiej rośnie w słońce, szczególnie służy jej gleba sucha, zasobna w wapń.
Godecja dorasta do wysokości od 25 do 50 cm. Rośliny te rozgałęziają się od dołu, a ich kwiaty o czterech dużych płatkach są bardzo dekoracyjne i przypominają nieco kwiaty azalii. Barwę mogą mieć czerwoną, łososiową, białą, w różnych odcieniach, mogą być dwubarwne, pojedyncze, pełne lub półpełne. Rośliny te kwitną od lipca do września. Będą rosły praktycznie w każdej glebie.
W marcu wysiać możemy też ostróżkę ogrodową, która dobrze czuje się zarówno w słońce jak i w półcieniu. Jest to roślina dość wysoka ze strzelistymi kwiatostanami, która nadaje się zarówno do dekoracji rabat, jak i na kwiaty cięte. Występują one w różnych kolorach, niebieskim, fioletowym, różowym, czerwonym i białym.
Pod koniec miesiąca, jeżeli pogoda sprzyja i prognozy są już typowo wiosenne możemy wysiewać kolejne gatunki kwiatów, m.in. lewkonię letnią. To również dość wysoka roślina ze strzelistymi kwiatostanami. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Jej kwiaty oprócz tego, że pięknie się prezentują to jeszcze wspaniale pachną.
Dużo niższą rośliną, która wspaniale nadaje się z kolei np. na obwódki rabat, ale również może rosnąć w słońcu i w półcieniu jest nemezja. Możemy ją też siać na kwietnikach czy w donicach na balkonach i tarasach, a także ścinać do bukietów. Jej kwiaty występują w różnych kolorach. Również w kolorze niebieskim.
I nie można zapominać o cudownych nagietkach, prześlicznych, w kolorach żółci i pomarańczu, o kwiatach pojedynczych lub pełnych. Odmiany pełne zakwitają nieco później. Ale jak już zakwitną to kwitną przez całe lato, aż do przymrozków. Są one nie tylko dekoracyjne, ale również bardzo wartościowe. Kwiaty nagietków są jadalne, ponadto dodaje się je do kosmetyków. Piękne i pożyteczne i niezwykle łatwe w uprawie. Warto o nich pamiętać.
Warto pamiętać także, że to iż wymienione dzisiaj rośliny są jednoroczne, wcale nie oznacza, że będą zdobić naszą rabatę przez jeden rok. Jeżeli nie będziemy ogławiać wszystkich kwiatów i pozostawimy część z nich, żeby zupełnie przekwitły i uschły, a tym samym, żeby dojrzały nasiona, wtedy same się one rozsieją i w kolejnych latach możemy spodziewać się, że znowu pojawią się w pobliżu miejsc, w których wysialiśmy je po raz pierwszy.
W kwietniu będzie można wysiewać jeszcze więcej różnych różnych kwitnących bezpośrednio do gruntu. Wrócimy więc z tym tematem za mniej więcej miesiąc. Już teraz zapraszam! I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.