Jakie kwiaty wysiewamy w lutym?
Jakie kwiaty wysiewamy w lutym? 🌼 Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam.
Kto lubi siać i patrzeć jak rozwijają się rośliny od nasionka, może zabrać się za wysiewy już w lutym. O lutowych wysiewach warzyw była już mowa w naszym poprzednim filmie z cyklu „Ogród Warzywny”. Dziś pora na rośliny ozdobne są są pokarmem nie dla ciała, a dla duszy. Zatem jakie kwitnące piękności można siać w tym miesiącu?
Są to na przykład pelargonie rabatowe i bluszczolistne, czyli zwisające. Te byliny można siać już od końca grudnia, praktycznie całą wiosnę, a nawet lato, jeżeli mamy traktować te rośliny jako wieloletnie, a nie jednoroczne. Ale jeżeli chcemy cieszyć się ich kwiatami już w maju i kolejnych miesiącach, to luty jest tym miesiącem, w którym należałoby już zacząć ich uprawę. Oczywiście przeróżne sadzonki pelargonii są dostępne od kwietnia w sklepach ogrodniczych i marketach, ale kto chce spróbować ich wysiewu, może to zrobić właśnie teraz.
Podobnie sprawa wygląda z petuniami. Tutaj też możemy kupić ich sadzonki późną wiosną lub pokusić się o ich własnoręczny wysiew. Nasiona tej rośliny są niezwykle drobne, zatem z jednej paczki można pozyskać naprawdę wiele okazów.
Werbeny to kolejne rośliny z grupy tzw. gatunków balkonowych, ale warto pamiętać, że je wszystkie z powodzeniem możemy sadzić później też na rabatach. Werbena ogrodowa to bylina, ale w Polsce uprawiana jest zazwyczaj jako roślina jednoroczna, z uwagi na swoją nieodporność na mróz. W lutym lub w marcu można ją wysiać w domu lub ciepłym inspekcie i w maju posadzić w balkonowych lub tarasowych donicach bądź na rabatach.
Na rabatach, a także w warzywnikach późną wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków, sadzić możemy też aksamitki, których rozsadę wcześniej można sobie przygotować w domu. Jeżeli wysiejemy te urocze i do tego niezwykle wartościowe rośliny w lutym, to w maju mogą być już one w kwitnącej formie. Po ich nasiona możemy też sięgnąć w późniejszym terminie, nawet wysiać je w maju lub czerwcu wprost do gruntu. Są one bardzo łatwe w uprawie i występują naprawdę w wielu różnych odmianach, np. ich tradycyjna, najbardziej znana postać to kwiaty pomarańczowo brązowe, które mogą być pełne lub półpełne, ale to nie wszystko, możemy wysiać aksamitki, których kwiaty będą całe pomarańczowe, lub całe żółte. Bardzo ciekawe i nieco mniej znane są aksamitki drobnokwiatowe o pojedynczych kwiatach, które mogą być żółte, pomarańczowe lub dwubarwne. Ponadto dostępne są nasiona aksamitek pełnych o biało kremowych kwiatach, a także aksamitki wzniesione, o większym pokroju niż pozostałe odmiany. O zaletach tych roślin była już mowa w jednym z naszych filmów. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia.
Wspaniałą rośliną kwitnącą, którą również można wysiać w lutym jest szałwia błyszcząca o intensywnie czerwonych kwiatostanach, która jest stale pięknie i obficie kwitnąca, dobrze znosi przesadzanie i jest łatwa w uprawie. Podobnie jak pelargonie i werbeny jest to bylina, traktowana często jako roślina jednoroczna, ale jeżeli znajdziemy dla niej miejsce do zimowania, gdzie jest jasno i chłodno ale nie ma mrozu, to może nam towarzyszyć przez lata. Oprócz szałwii błyszczącej można pod koniec lutego i w marcu wysiać też szałwię powabną o różowych kwiatostanach i jeszcze nieco później, w kwietniu lub w maju szałwię omączoną o białych kwiatostanach. Wszystkie są bardzo dekoracyjne i warte uwagi.
Luty może być też początkiem przygody z uprawą dalii od nasionka. Zazwyczaj kupujemy karpy tych roślin w przeróżnych odmianach lub kwitnące już sadzonki w maju i czerwcu, ale dla zapalonych hobbystów ogrodnictwa i miłośników dalii dostępne są też nasiona ich drobnokwiatowych odmian w różnych kolorach o kwiatach pojedynczych lub pełnych. Kiełkują bez problemu. W maju sadzi się je w donicach lub na rabatach. Jak wytworzą karpy do jesieni, to w takiej postaci również możemy je zimować i sadzić potem w kolejnych sezonach.
W tym miesiącu i w marcu wysiewa się również żeniszki. Żeniszek meksykański o niebiesko fioletowych, fioletowych i białych kwiatach, wspaniale prezentuje się na rabatach lub w pojemnikach. Jest to roślina mało wymagająca, wdzięczna w uprawie. Posiana teraz będzie kwitła przez całe lato, aż do przymrozków.
Niebieskie, fioletowe lub białe kwiaty ma także lobelia. Jeszcze jedna roślina z grupy tzw. roślin balkonowych i tarasowych, która idealnie nadaje się do wiszących pojemników. Ma ona tak samo drobne nasiona jak petunia, więc nie przysypujemy ich ziemią, tylko delikatnie przygniatamy do podłoża. Potem zazwyczaj nie pikuje się pojedynczych roślinek do większych pojemników, lecz przesadza się ją niewielkimi kępami.
Niektórzy o tej porze wysiewają też na rozsady wyżlin większy, czyli lwią paszczę. To roślina, która często kojarzy się z wiejskimi ogrodami naszych babć i dziadów. Kwiaty lwiej paszczy mają charakterystyczny kształt i występują w wielu kolorach. To roślina bardzo wdzięczna w uprawie.
Kolejną rośliną kwitnącą, jaką możemy wysiewać w lutym jest gazania o różnokolorowych kwiatach, które nadają się także na kwiat cięty. Kobea pnąca to z kolei, jak sama nazwa wskazuje, pnącze o szybkim wzroście, które wysiane w tym miesiącu, już latem będzie w stanie okryć altanę, płot czy ścianę. Kwiaty kobei mogą być w kolorze fioletowym lub białym, pojawiają się na roślinie, jeżeli posadzimy ją w ogrodzie lub na balkonie w słonecznym miejscu.
Pod koniec miesiąca można wysiewać nie tylko werbenę ogrodową ale także werbenę patagońską, o jasnofioletowych kwiatach. Jest ona wyższą rośliną, dorastającą do 120 cm wysokości. Jej nasiona wymagają stratyfikacji, ok. 4-tygodniowego przechłodzenia, więc na początku miesiąca możemy się tym zająć.
Oprócz tego, możemy o tej porze pokusić się o rozpoczęcie uprawy zupełnie egzotycznych roślin, jakich nasiona są dostępne w sklepach. Może być to np. drzewo storczykowe, niebiesko kwitnąca ketmia syryjska, niezwykle ciekawa, egzotyczna albicja lub mimoza. Te rośliny można siać prawie przez cały rok, ale wiosna wydaje się być najlepszym momentem. Podczas pielęgnacji innych rozsad, przy okazji można pielęgnować również te wyjątkowe okazy, jeżeli mamy ochotę poeksperymentować.
Ponadto, w lutym niektórzy sieją też goździki ‚Szabo’, niecierpki Waleriana, begonie stale kwitnące, ozdobny tytoń, heliotrop peruwiański, tunbergię czy kraspedię. Wszystkie rośliny, o których była dzisiaj mowa, wysiewa się w ciepłych pomieszczeniach, w domach lub ciepłych inspektach. Gdy wykiełkują i będą miały po 2-3 liście właściwe warto je przepikować. Niejednokrotnie omawialiśmy to już w naszych poprzednich filmach. Odsyłam do nich zainteresowanych i zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/