Jakie kwiaty wysiewamy w marcu?
Jakie kwiaty wysiewamy w marcu? 🌼 To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. 🌼 Zapraszam!
Jeżeli ktoś chce mieć bajecznie ukwiecone rabaty, powinien między innymi postawić na kwiaty jednoroczne. Część z nich wysiewamy wprost do gruntu, ale są i takie, które wcześniej warto wysiać na rozsadę. Bardzo dużo gatunków tego typu roślin wysiewa się w marcu. Nie sposób wymienić wszystkich, ale to kilka propozycji, które ja postanowiłam wysiać w tym sezonie.
Będą to cynie, w różnych odmianach, te kolorowo kwitnące, urokliwe rośliny są łatwe w uprawie, możemy je potem posadzić zarówno na rabacie, jak i w donicach. W marcu wysiewamy także astry, ja akurat posieję odmianę o takim samym imieniu jak ja. O tej porze siać możemy także floksy, które wspaniale nadają się między innymi na kwiat cięty oraz motylki, to niewielkich rozmiarów rośliny, które pięknie prezentują się np. na obrzeżach rabat.
Marcową rozsadę warto przygotować też dla kocanki, nazywanej też nieśmiertelnikiem, czasami też suchołuską, bo nadaje się na do suszenia i układania w suchych bukietach, podobnie jak zatrwian, ja akurat mam odmianę o kwiatach żółtych, ale są też zatrwiany o kwiatach białych, fioletowych, różowych lub niebieskich.
Wysiewać w domowych warunkach możemy też złocisty uczep, ciekawa roślina, która może stać się np. częścią doniczkowej kompozycji bądź kleomę, która potrafi kwitnąć nieustannie przez całe lato, także nadaje się do uprawy w pojemnikach, dorasta do dość sporych rozmiarów.
W marcu na rozsadę sieje się również werbenę patagońską, która będzie kwitła w drugiej połowie lata i wczesną wiosną oraz heliotrop peruwiański, który może ozdobić nasze rabaty, a także tarasowe lub balkonowe donice. Kto lubi siać, może wczesną wiosną przygotować sobie rozsadę wybranej trawy ozdobnej, aczkolwiek w sklepach ogrodniczych i szkółkach są dostępne większe sadzonki przeróżnych gatunków tej rodziny, można też wiosną wysiać kapustę ozdobną, przyda się ona jako ozdoba rabaty lub donic zwłaszcza jesienią. Cały czas na rozsadę możemy wysiewać też aksamitki, wyjątkowe rośliny kwitnące, pełne zalet, o których wspominałam już w filmach nie raz.
Te wszystkie rośliny dołączą do rozsad roślin kwitnących wysiewanych w lutym, m.in. pelargonii, petunii, żeniszka i aksamitek wysianych już wcześniej. Dla wszystkich, którzy trafili na film o przygotowaniu rozsad po raz pierwszy lub mają ochotę na dalszy ciąg opowiadania o dzisiejszych gatunkach, teraz kilka słów na temat wysiewu poszczególnych roślin.
Oprócz nasion do przygotowania rozsad potrzebujemy jeszcze wybranych pojemników i ziemi. Pojemnikami mogą być pojemniki po produktach spożywczych, najlepiej dość płytkie lub niewielkie doniczki oraz wielodoniczki lub specjalistyczne kuwety do wysiewu. Warto je opisać, zwłaszcza jeżeli planujemy wysiew większej ilości gatunków i odmian. Pojemniki powinny mieć także otwory drenażowe na dnie. Wypełniamy je ziemią do siewu, którą delikatnie uklepujemy i wyrównujemy. Po czym możemy rozpocząć wysiewy.
Cynie mają dość duże nasiona. Możemy je wysiewać rzutowo do większego pojemnika, nastawiając się na późniejsze pikowanie lub wykorzystać wielodoniczki, gdzie do każdego otworu wrzucamy jedno lub dwa nasiona. Ja jedną z odmian wysieję właśnie w wielodoniczce, a pozostałe trzy w pojemnikach po produktach spożywczych. Cynie możemy też wysiewać bezpośrednio w niewielkich doniczkach, jeżeli chcemy je potem grupami przesadzić na rabatę lub do tarasowej czy balkonowej donicy. Są to wspaniałe rośliny, które kwitną długo i obficie, a także nadają się na kwiat cięty. Nasiona cynii przykrywamy ok. 3-milimetrową warstwą ziemi. W domowych warunkach kiełkują po mniej więcej 7-14 dniach.
Astry występują w przeróżnych gatunkach i odmianach. Część z nich to byliby, część to rośliny jednoroczne. Te drugie możemy uprawiać z bezpośredniego wysiewu wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia i w maju lub z wcześniejszej rozsady, dzięki której możemy liczyć na szybsze kwitnienie.
Motylek to ciepłolubna roślina psiankowata, do której do rodziny należą też np. pomidory. Jej wysokość nie przekracza 40 cm, a drobne kwiaty zebrane są w dekoracyjne wiechy. Na rabaty lub do donic przesadzamy je, gdy minie już ryzyko przymrozków. Nasiona motylka są stosunkowo drobne, można je więc tylko docisnąć do ziemi lub jedynie wymieszać delikatnie z wierzchnią warstwą podłoża.
Floks płomyk letni to jednoroczna roślina, niewielkich rozmiarów, dorastająca do 20-30 cm wysokości, o różnobarwnych kwiatach. Pięknie prezentuje się na brzegach rabat lub w donicach, gdzie możemy je posadzić w maju. Kwitną od lipca do późnej jesieni. Nasiona możemy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi lub przysypać, ale bardzo delikatnie.
Kocanki to chyba najbardziej znane i lubiane rośliny kwitnące, które wykorzystywane są później do układania suchych bukietów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że doskonale czują się one także w uprawie pojemnikowej. Ich kwiaty mogą być w kolorze brązowym, czerwonym, żółtym, różowym i białym. Ich nasiona umieszczamy rzutowo w wybranym pojemniku z podłożem i przysypujemy 2-3 milimetrową warstwą ziemi.
Tak samo postępujemy z drugą rośliną na suche bukiety, czyli zatrwianem. Obie te rośliny nie są trudne w uprawie, po wykiełkowaniu możemy je pikować pojedynczo lub grupami, możemy je też bez pikowania przesadzać na miejsce stałe, jeżeli pogoda na to pozwala.
Kocanki można też bez problemu pozyskać z nasiona pobranych własnoręcznie z wcześniej uprawianych kwiatów. Wystarczy pozwolić dojrzeć kilku okazom, żeby potem mieć swoje nasiona do dalszej uprawy. Takie nasiona wysiewamy w taki sam sposób, jak te kupione w sklepie.
W marcu na rozsady możemy wysiewać także uczep. To roślina wieloletnia, która w naszym klimacie uprawiana jest jako jednoroczna. Ma ona zwisające lub płożące pędy, pokryte licznymi żółtymi kwiatami. W warunkach domowych powinna wykiełkować po 10-14 dniach od wysiewu.
Heliotrop peruwiański to roślina z pięknymi, gęstymi kwiatostanami w kolorze niebieskim o przyjemnym zapachu. Ma on dość drobne nasiona, można je więc jedynie docisnąć delikatnie do podłoża i nie trzeba ich już dodatkowo przysypywać ziemią.
Werbena patagońska ma nieco większe nasiona, ale również niezbyt duże. Jest to bylina. Po jej wysianiu także możemy zrezygnować z przysypywania lub zrobić to naprawdę cienką warstwą. Pierwsze wschody powinny się pojawić po mniej więcej 2-3 tygodniach. Kwiaty tej werbeny będą dość wysokie, osiągając długość 120-150 cm.
Dość pokaźnych rozmiarów są także kwiatostany kleomy. Późniejszą wiosną pojawiają się w sklepach ogrodniczych również gotowe sadzonki tych roślin. Nasiona przykrywamy niewielką ilością ziemi do siewu, na rabaty lub do donic możemy siewki przesadzać w maju.
Trawa pampasowa jest jeszcze większa nić kleome, ale jej nasiona są całkiem drobne. Możemy je przykryć bardzo cienką warstwą podłoża lub jedynie przemieszać i docisnąć do ziemi, którą już mamy w pojemniku. Po wykiełkowaniu należy ją przepikować do większych doniczek, a gdy siewki podrosną już na tyle, że nie będą mylić się z chwastami, możemy je przesadzić na wybrane dla nich miejsce w ogrodzie.
Na marcową rozsadę roślin ozdobnych może trafić też ozdobna kapusta. Ciekawostką jest to, że mimo iż jest to roślina dekoracyjna, to jej kolorowe liście są jadalne. Roślina ta nadaje się także na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość w wazonie z wodą i może być piękną i oryginalną dekoracją, zwłaszcza jesienią. Nasiona kapusty ozdobnej nie różnią się od nasion kapusty jadalnej, są niewielkie i okrągłe. Po wysiewie przykrywamy je 2-3 milimetrową warstwą ziemi.
Nasiona aksamitek, które ja akurat mam z własnego zbioru w dość dużej ilości, również przysypujemy delikatnie podłożem. Aczkolwiek wykiełkują one także bez przysypania. To jedne z najłatwiejszych roślin w uprawie.
Na zakończenie wysiewów wszystko delikatnie ale dokładnie zraszamy. Lepiej jest zraszać niż podlewać dopiero co wysiane nasiona i potem delikatne kiełkujące rośliny. Po czym przykrywamy całość folią lub plastikowym czy szklanym kloszem, żeby utrzymać przez dłuższy czas wysoką wilgotność podłoża i powietrza. Pamiętajmy wtedy o codziennym wietrzeniu przez kilka lub kilkanaście minut.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/