Jakie warzywa są łatwe w uprawie?

Jakie warzywa są łatwe w uprawie?

Jakie warzywa są najłatwiejsze w uprawie i które z nich można polecić początkującym ogrodnikom lub takim, którzy nie mają czasu, żeby codziennie doglądać upraw? O tym będzie dzisiejszy film z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!
Warzywa łatwe w uprawie to takie, które wyrosną i będą plonowały bez większego nakładu pracy z naszej strony. Dlatego też mogą się różnić w zależności od ogrodu i tzw. ręki ogrodnika. Rośliny dla jednych trudne w uprawie mogą okazać się zupełnie bezproblemowe dla innych. Zatem w dzisiejszym filmie przedstawię 10 warzyw, które dla mnie są łatwe w uprawie. Ciekawe, czy się ze mną zgodzicie. 🙂
A łatwe w uprawie są dla mnie rzodkiewki, oczywiście pod warunkiem, że zostaną wysiane w odpowiedniej porze, to znaczy w marcu/kwietniu na przedplony lub w sierpniu/wrześniu na poplony. Mają one krótki okres wegetacji, nie potrzebują wiele miejsca, można je siać nawet w większych donicach i można je zbierać nawet jak są malutkie. Nie trzeba wyczekiwać idealnego momentu dojrzałości.
Podobnie jest z sałatą. Ona moim zdaniem również jest łatwa w uprawie i możemy ją zbierać na etapie młodych liści lub potem już zawiązanych główek. Odmiany liściowe są tu zdecydowanie mniej problemowe niż lodowe. Można sałatę uprawiać z rozsady lub z bezpośredniego wysiewu do gruntu. Udaje się w tym samym czasie co rzodkiewki, latem może wybijać w pędy kwiatostanowe. Jej dodatkową zaletą jest to, że toleruje półcień, a nawet cień. I również roślina ta nadaje się do uprawy pojemnikowej.
Tak samo, jak rukola i szpinak. Kolejne dwa liściowe warzywa, które osobiście uważam za łatwe w uprawie. Wyrosną praktycznie na każdej glebie, grządki czy donice z nimi nie muszą być mocno nawożone. Liście można zbierać na różnym etapie wzrostu i zwłaszcza uprawa tych roślin na młode liście jest stosunkowo bezproblemowa. Wysiewamy je również zazwyczaj na przedplony i poplony, czyli w momencie, kiedy nie trzeba dbać aż tak bardzo o podlewanie.
Z warzyw korzeniowych stosunkowo łatwa w uprawie jest marchewka. Wysiana wczesną wiosną będzie gotowa do zbioru latem. Oczywiście przy niedoborze składników odżywczych czy też wody nie będzie ona imponujących rozmiarów, ale w glebach piaszczystych i piaszczysto gliniastych zawsze coś wyrośnie. W mojej opinii marchew na tle pietruszki, selera czy innych korzeniowych warzyw, oprócz rzodkiewek, wypada całkiem przyzwoicie.
Każdy poradzi sobie też z uprawą cebuli dymki na młody szczypior. Wystarczy taką dymkę cebuli posadzić wczesną wiosną lub jesienią w przypadku zimującej cebuli i już w kwietniu lub maju będziemy mieli do zbioru zielony, smaczny szczypior. I nie trzeba mieć w tym celu ogrodu, wystarczą doniczki, nawet niewielkie. Z tych dymek cebuli można oczywiście pozyskać też latem dorodne duże cebule, ale to jest nieco trudniejsze, zwłaszcza jeżeli mamy w warzywniku problem ze szkodnikami atakującymi rośliny cebulowe. Jednakże uprawa młodej cebuli na szczypior jest przyjemna i satysfakcjonująca.
Z grupy roślin kapustnych najłatwiejsza w uprawie jest dla mnie kalarepa. Można ją wysiać początkowo na rozsady lub nieco później bezpośrednio na grządki. Nie jest aż tak bardzo atakowana przez szkodniki i nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Należy w jej przypadku dbać o regularne podlewanie i jeżeli tego dopilnujemy, to uprawa kalarepy powinna się bez problemu udać.
Jeżeli chodzi o rośliny psiankowate, do których zaliczamy m.in. pomidory, paprykę czy bakłażany, to spośród nich chyba najłatwiejsza w uprawie jest ostra papryka. Plonuje na grządkach i w doniczkach. Wybaczy nam nieregularne podlewanie. Jest stosunkowo odporna na choroby i ataki szkodników. Nie trzeba jej dużo nawozić. Szkoda jedynie, że w naszej polskiej kuchni akurat to warzywo nie jest często używane. Na pewno przegrywa z trudniejszymi w prowadzeniu, ale zdecydowanie bardziej popularnymi pomidorami.
Wybierając najłatwiejsze w uprawie warzywo dyniowate, postawiłabym na cukinię. W moim ogrodzie zawsze pięknie plonuje, można zbierać jej młode owoce do sałatek i zapiekania oraz duże, przerośnięte owoce na leczo i zupy. Nie trzeba jej nawozić tak często i silnie jak dynie czy też ogórki, chociaż oczywiście i ona lepiej będzie się czuła w żyznym podłożu. Warto pamiętać w jej przypadku o podlewaniu. Każdego roku mogę liczyć na zadowalające cukiniowe plony.
I ostatnia w dzisiejszej wyliczance, ale nie mniej ważna, a może najważniejsza – fasolka szparagowa, zwłaszcza karłowa. Ta roślina urośnie niemal wszędzie. Warto jedynie pamiętać, że lubi ona słońce i ciepło. Ale ziemia nie musi być mocno dla niej nawieziona, wybaczy nam nieregularne podlewanie, większość odmian praktycznie nie choruje. A że fasolka szparagowa w sklepach jest dość droga i często nieładna i nieapetyczna, warto wyznaczyć dla niej w warzywniku grządkę lub dwie, tym bardziej że będzie rosła praktycznie sama, nawet bez żadnej opieki z naszej strony.
Planując warzywnik, dla którego nie będziemy mieli wiele czasu lub który będziemy mogli odwiedzać na działce tylko od czasu do czasu, warto postawić na warzywa łatwe dla nas w uprawie. Wtedy oszczędzimy sobie nerwów, za to będziemy mieli więcej radości i smakowitości.
Życzę udanych plonów! I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick