Jakie warzywa siejemy w kwietniu na rozsady?

Jakie warzywa siejemy w kwietniu na rozsady? Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!

Kwiecień to miesiąc, kiedy głównie idziemy z nasionami warzyw do ogrodu i wysiewamy wybrane gatunki wprost do gruntu. Ale nie z wszystkimi roślinami możemy tak zrobić. Część z nich wymaga przygotowania wcześniejszej rozsady, a dla innych wcześniejsza, wysiana w kwietniu rozsada przyspieszy zbiory. O jakich zatem warzywach jest tutaj mowa?

Np. o pomidorach. Kto jeszcze tego nie zrobił, a chce mieć pomidory w swoim ogrodzie lub na balkonie czy tarasie, powinien wcześniej zadbać o to, by wysiać je na rozsadę. Początek kwietnia jest jeszcze takim terminem, który pozwoli przygotować odpowiednio podrośnięte sadzonki do połowy maja, kiedy sadzimy je już na miejsce stałe. Możemy sięgnąć po odmiany koktajlowe, karłowe lub wysokie, a także po inne odmiany, w tym wielkoowocowe. Więcej informacji na ten temat pojawiło się już w filmie o wysiewie pomidorów na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Tzw. odmiany balkonowe, karłowe, można wysiewać nawet do końca miesiąca. Wraz z początkiem kwietnia kończymy przygotowywanie rozsad innych warzyw psiankowatych, m.in. papryki czy bakłażanów.

W kwietniu możemy kontynuować wysiew na rozsady również innych gatunków, które można było siać w marcu i lutym. Dotyczy to przykładowo pora i sałaty. Te rośliny nadal mogą być wysiewane w cieple naszych domów lub można je siać o tej porze już w inspektach czy na rozsadnikach w ogrodzie. Por i sałata w różnych odmianach to rośliny, które już bez problemu wytrzymują wiosenne kwietniowe chłody. Można je też siać bezpośredni na grządkach, na miejsce stałe, ale przygotowanie wcześniejszej rozsady daje większą gwarancję udanej uprawy.

Podobnie jest w przypadku warzyw kapustnych, których nasiona również mogą trafić od razu na zagon lub których wcześniej można przygotować rozsadę. Tak jest m.in. w przypadku kalarepy, brokuła, brukselki, wybranych odmian kapusty czy jarmużu. Te rośliny warto wcześniej posiać na rozsadniku, ale w kwietniu robimy to już w ogrodzie lub w nieogrzewanej szklarni czy zimnym inspekcie. Oczywiście można zrobić to także w domu, ale lepiej będą rosły wystawione na zewnątrz, np. trzymane na balkonie lub zewnętrznym parapecie.

Kwiecień to miesiąc, kiedy możemy rozpocząć uprawę ogórków i innych warzyw dyniowatych. Są to rośliny typowo ciepłolubne, które na grządki mogą trafić dopiero w maju, najczęściej w połowie maja, kiedy już zupełnie minie ryzyko przymrozków i pogoda będzie już bardziej letnia niż wiosenna. Ale około 3-4 tygodnie wcześniej, czyli w połowie lub pod koniec kwietnia, można wysiać je na rozsady. O tym jak to dokładnie zrobić opowiem w osobnym przyszłotygodniowym filmie z cyklu „Ogród Warzywny”, wtedy też więcej opowiem o odmianach. A jest ich naprawdę wiele, bo możemy wysiewać ogórki gruntowe, konserwowe, sałatkowe, zielone i żółte o różnych kształtach. Jest z czego wybierać.

Wiele odmian do wyboru mamy także w przypadku cukinii, których owoce mogą być w kolorze żółtym, jasno zielonym lub ciemnozielonym. Ich rozsadę także możemy przygotować w kwietniu. Pamiętajmy jednak, że są to stosunkowo duże rośliny, zatem ich nasiona od razu umieszcza się w większych doniczkach produkcyjnych np. o średnicy 15-20 cm, nie w niewielkich pojemnikach.

Tak samo postępujemy przygotowując rozsadę dyni olbrzymiej i innych dyniowatych, takich jak np. dynia zwyczajna – kabaczek, dynia hokkaido, uchiki kuri, dynia piżmowa, czy dynia  ‚Sweet Dumpling’, która jest zarówno jadalna, jak i ozdobna. Wszystkie wysiane w kwietniu rośliny dyniowate trzymamy potem w cieple, w domach lub ciepłych inspektach, gdzie temperatura nie spada poniżej mniej więcej 10 stopni Celsjusza. Kwietniowa pogoda jednak często pozwala na wystawianie ich na zewnątrz. Wszystkie rozsady warto więc w tym miesiącu hartować tak często, jak to tylko możliwe.

Do roślin dyniowatych zaliczamy też arbuzy i melony. To rośliny, które na rozsady wysiewa się w marcu lub w pierwszej połowie kwietnia. Dobrze czują się potem uprawiane w szklarniach lub tunelach foliowych. Pozostając w temacie owoców, na początku tego miesiąca wysiewać na rozsady można jeszcze poziomkę Rugia, a także inne odmiany poziomek. Generalnie ich uprawę można rozpocząć też później i wysiać je nawet latem, ale jeżeli się pospieszymy, to możemy liczyć na pierwsze owoce jeszcze w tym sezonie.

Nie pozostaje zatem nic innego jak zachęcić do kwietniowych wysiewów warzyw na rozsady, a także bezpośrednio do gruntu. Wybierzmy te warzywa, które lubimy najbardziej i czerpmy radość z ich własnoręcznej uprawy. Już teraz życzę obfitych zbiorów. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/