Jakie zioła siejemy bezpośrednio do gruntu i na rozsady?

Jakie zioła siejemy bezpośrednio do gruntu i na rozsady?

Oprócz warzyw i roślin kwitnących, w kwietniu, warto wysiać także ulubione zioła. To niezwykle bogata i niezwykle wartościowa grupa roślin, które nie tylko posłużą nam potem w kuchni do doprawiania dań, dzięki czemu będą smaczniejsze, ale także będą pozytywnie działać na nasze zdrowie i samopoczucie. Ziołolecznictwo to dziedzina medycyny naturalnej, która stosowana jest od wieków.
A że zioła są bardzo łatwe w uprawie i możemy je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach, na balkonach, tarasach czy zewnętrznych parapetach, nie należy o nich zapominać w czasie wiosennych wysiewów. Które wybrać zależy już tylko od naszych upodobań, od tego czego używamy w kuchni najczęściej lub na jakie schorzenia chcielibyśmy mieć swój własny materiał zielarski.
W kwietniu możemy kontynuować wysiewy, o których była już mowa w marcu, zaczynając od bazylii w różnych odmianach. Może być to bazylia właściwa, czerwonolistna, siam queen o bardzo ciekawych kwiatostanach, bazylia ‚Piccolino’ i bazylie grecka ‚Minette’ o bardzo drobnych liściach, bazylia cynamonowa o cynamonowym aromacie, czy bazylia cytrynowa o cytrynowym aromacie. Możemy je wszystkie wysiewać na razie na rozsady do wybranych pojemników, doniczek czy wielodoniczek. Do gruntu będzie można je przesadzić w maju, gdy zrobi się cieplej i minie ryzyko przymrozków, bo jest to roślina typowo ciepłolubna, która nie przetrwa spadków temperatury poniżej zera. Od maju nie trzeba będzie już przygotowywać jej sadzonek, tylko będzie można już siać ją bezpośrednio na miejsce stałe.
Na rozsadę w kwietniu wysiewać można także szałwię lekarską, która ma naprawdę liczne właściwości lecznicze, a oprócz tego jak najbardziej przyda się do przyprawiania dań w kuchni. W sezonie warto zamienić suszone zioła, na świeże liście, które są bardziej aromatyczne i jeszcze zdrowsze niż ich suszone odpowiedniki. Kto nie zrobił tego w marcu, może jeszcze posiać na rozsady majeranek. Jest to jedno z najchętniej wykorzystywanych ziół w polskiej kuchni, możemy więc postarać się o swój własny.
Ponadto jest wiele ziół, które w kwietniu możemy wysiewać od razu do gruntu na miejsce stałe i wśród nich jest rumianek, wszystkim doskonale znany, szczypiorek czosnkowy, a także zwykły szczypiorek, to rośliny wieloletnie, raz posiane będą rozrastać się w zielniku lub w donicy przez kolejne lata, tymianek właściwy, czyli macierzanka, która również zaliczana jest do ziół wieloletnich, czy oregano, czyli lebiodka, tutaj warto przypomnieć, że w celach kulinarnych najlepiej jest wysiać oregano greckie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te wszystkie rośliny wysiać najpierw na rozsady, ale w kwietniu nie jest to już konieczne.
O tej porze nadal możemy wysiewać też pietruszkę naciową, w różnych odmianach, o liściach gładkich, bardziej aromatycznych lub o liściach karbowanych, bardziej dekoracyjnych, koper, który tak naprawdę może być wysiewany etapami od lutego/marca do sierpnia/września, wykorzystujemy często zarówno jego młode liście, jak również potem kwiatostany, m.in. do kiszenia ogórków.
Kolejne zioła do kwietniowego wysiewu od razu na miejsce to ogórecznik lekarski, roślina zarówno zielarka jak i ozdobna, podobnie jak czarnuszka siewna, która doskonale sprawdzi się także na rabatach kwiatowych. Siać możemy też kolendrę, mniej popularne zioło, ale nie mniej wartościowe, czy kminek, który warto dodawać zwłaszcza do tłustych i ciężkostrawnych potraw.
Na zagonach, w zielnikach czy w zewnętrznych donicach, te rośliny wysiewamy rzędowo lub grupowo, a nawet rzutowo, przykrywając cienką warstwą ziemi. Często do ich uprawy wystarczy naprawdę niewiele miejsca lub niewielki pojemnik.
Oprócz tego, w kwietniu, możemy sadzić też rozsady ziół kupione w sklepach ogrodniczych, takich roślin jak np. mięta, melisa, rozmaryn, chrzan, lawenda i wiele innych. A to wcale nie wszystko. Warto rozpocząć przygodę z uprawą najbardziej popularnych roślin zielnych, których używamy najczęściej, żeby potem poszerzać ich uprawy o kolejne gatunki. Zdecydowanie zabawa ta wciąga, bo są to rośliny bardzo wdzięczne w uprawie i im więcej z tych upraw potem korzystamy, tym piękniej się rozrastają.
Życzę więc udanej zabawy oraz pięknie rosnących roślin. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick