Jeżówki – jak dbać i pielęgnować?
Jeżówki – jak dbać i pielęgnować? Jeżówki! 💜 Co to za rośliny? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym odcinku z cyklu „Roślina Tygodnia”. Zapraszam!
Schyłek lata i początek jesieni to czas kwitnienia jeżówek. Rzucają się one o tej porze w oczy na działkach, w ogrodach i czasami na zielonych miejskich skwerach. Z pewnością zasłużyły na to, by zostać rośliną tego tygodnia. Zapraszam więc na krótkie opowiadanie o tej bardzo jeżówkach.
Jeżówka purpurowa, najbardziej znana i najczęściej uprawiana, oraz inne gatunki jeżówki należą do rodziny roślin astrowatych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, ale już na dobre zadomowiła się w Polsce i innych krajach Europy. Jest to bylina, co oznacza, że raz posadzona, będzie rosła w naszym ogrodzie przez wiele lat i z czasem będzie się rozrastać, kwitnąc jeszcze obficiej.
Jeżówka jest w pełni mrozoodporna, dorasta zazwyczaj do około metra wysokości, aczkolwiek czasami można spotkać okazy sięgające nawet półtora metra. Kwiaty wyrastają pojedynczo na wierzchołkach pędów, doskonale nadają się one do ścinania i bukietów. Po opadnięciu płatków pozostaje często na roślinie kolczasta główka. Nietrudno zatem się domyślić od czego wzięła się nazwa jeżówka. Płatki te najczęściej są koloru purpurowego, ciemno lub jasno różowego, aczkolwiek są też odmiany i gatunki jeżówek kwitnące w kolorze żółtym, pomarańczowym lub białym.
Kwiaty jeżówek są miododajne, przyciągają motyle, pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające. Ciekawostką jest to, że gatunek ten traktowany jest także jako roślina lecznicza. Zielarze suszą części nadziemne jeżówki purpurowej. Z jej soków przyrządzają środek zwiększający odporność. Jadalne są także części podziemne niektórych odmian jeżówek.
Rośliny te najlepiej rosną i rozwijają się posadzone na stanowisku słonecznym, w glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Źle czują się w miejscach zbyt suchych. Niezbyt dobrze znoszą przesadzanie. Rozmnaża się je najczęściej poprzez wysiew nasion od lutego do czerwca, zazwyczaj najpierw na rozsadę, którą potem sadzimy na miejsce stałe na rabacie. Można też, np. pod koniec lata, zakupić gotowe już kwitnące sadzonki jeżówek w sklepach ogrodniczych. Je również sadzimy w wybranym dla nich miejscu w ogrodzie, mniej więcej na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w donicy.
W czasie kwitnienia, warto pamiętać o ogławianiu, czyli usuwaniu przekwitniętych kwiatów. To pobudza rośliny do zawiązywania kolejnych pąków. Pod koniec sezonu wegetacyjnego, krótko przed nadejściem chłodów, możemy już pozostawić kwiatowe pędy. Wtedy na rabacie w czasie zimy ozdobą pozostaną charakterystyczne kolczaste główki. Należy je jednak wtedy przyciąć pod koniec zimy lub jak najwcześniej wiosną, żeby budząca się do życia jeżówka mogła się ponownie swobodnie rozwijać.
Popularność jeżówek, jako nasadzeń rabatowych, z pewnością wzrasta. I trudno się dziwić. Pod koniec lata nie kwitnie już tak dużo roślin, jak wiosną, tym bardziej uroda jeżówek wysuwa się na pierwszy plan.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/