Kalendarz ogrodnika na 02.12 – 08.12 – grudzień w ogrodzie

„Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długo biała” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Jeszcze tylko kilka prac konserwacyjnych i tegoroczny sezon ogrodowy będziemy mogli definitywnie uznać za zamknięty. Trzeba zadbać o to, aby narzędzia i urządzenia, których używaliśmy w trakcie sezonu, zostały należycie zabezpieczone i zakonserwowane. Dzięki temu dłużej posłużą.

Po ostatnim koszeniu trawnika trzeba zabezpieczyć kosiarkę chroniąc ją przed korozją i uszkodzeniem silnika. W związku z tym opróżniamy zbiornik paliwa i oleju w kosiarkach spalinowych. Przepracowany olej możemy oddać np. na stacjach paliw. Urządzenie z pustymi zbiornikami układamy na boku i oczyszczamy bęben ze zbitych resztek roślinnych i ziemi. Bęben  warto dodatkowo umyć i naoliwić. Jeżeli nóż wymaga naostrzenia, można zająć się tym już teraz. W serwisach jest teraz znacznie mniejszy ruch niż wiosną.

Nowoczesna technika wkroczyła już do ogrodów. W zasilanie akumulatorowe wyposażone są już przeróżne urządzenia, sekatory, pilarki, kosiarki czy opryskiwacze. W czasie szukania dla nich miejsca przechowania zimą pamiętajmy, że urządzenia elektryczne nie lubią wilgoci. Ponadto moc i wydajność baterii maleje, gdy trzymana jest w zimnym miejscu. Jeżeli zatem jesteśmy zmuszeni przechowywać urządzenia akumulatorowe w chłodzie, wyjmijmy baterię i przechowujmy ją w domu.

5 grudnia przypada Światowy Dzień Gleby, co przypomina nam, że należy zadbać też o narzędzia ręczne . Pozostawione na nich resztki soków roślinnych to pożywka dla patogenicznych mikroorganizmów, które będą szkodzić naszym roślinom w przyszłym roku, a także wpływają na szybsze zużycie sekatora czy nożyc. Zaschnięte resztki roślin i ziemi usuwamy więc szczoteczką lub mokrą szmatką. Ostrza sekatorów dobrze jest odkazić dostępnymi środkami na bazie chloru i naostrzyć. Sprężyny i przekładnie dokładnie czyścimy i smarujemy. Jeżeli np. szpadel lub widły wykonane jest ze stali nierdzewnej, nie trzeba ich dodatkowo oliwić.

6 grudnia są Mikołajki. Od teraz czas najczęściej upływa nam głównie na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

Możemy teraz nieco ożywić śpiący ogród świątecznymi dekoracjami. Do stworzenia aranżacji możemy użyć gotowych ozdób, np. figurek czy bombek. Możemy też sięgnąć po naturalne materiały, np. szyszki, kawałki kory lub gałęzie i wykonać ozdoby własnoręcznie. Piękną atmosferę na pewno stworzą też iluminacje.

Zbieramy też dary z ogrodu, żeby stworzyć świąteczne dekoracje zdobiące nasze domy i mieszkania. Ogranicza nas jedynie fantazja i czas, jaki możemy poświęcić na tworzenie wieńców, wianuszków, stroików i świeczników.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/