Kalendarz ogrodnika na 29.07 – 04.08
Kalendarz ogrodnika – „Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty”
Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie.
Gdzie wzrok przyciągają zjawiskowe dalie. Niewiele jest roślin kwitnących, u których spotyka się aż tyle różnorodnych form i barw kwiatów. Swój urok będą roztaczać do pierwszych przymrozków. Potem należy je wykopać i przezimować w miejscu o temperaturze powyżej zera.
W warzywnikach nareszcie dojrzewają pomidory. Te uprawiane samodzielnie smakują wyjątkowo. Cały czas wyłamujemy wilki, żeby rośliny nie traciły energii na rozwój masy liściowej. Usuwamy pożółkłe liście i te, na których zauważymy niepokojące nas plamy. Możemy też usunąć liście od dołu, szczególnie te, które przysłaniają dojrzewające owoce. Dzięki temu pomidory będą miały lepszy dostęp do światła i będą pięknie dojrzewać w słońcu.
Kalendarz ogrodnika – Systematycznie przeprowadzamy więc zbiory w warzywnikach, podobnie jak w jagodnikach. Sezon na truskawki już się kończy, ale nadal trwa sezon borówkowy. Jeżeli posadzimy w ogrodzie różne odmiany tych krzewów, pyszne borówki możemy zrywać od początku lipca do połowy września.
Koniec lipca to dobry moment, żeby przyjrzeć się truskawkom. Jeżeli rośliny te wydały w lecie silne rozłogi, a na nich roślinki potomne, możemy je przeznaczyć na nowe rozsady. Większe sadzonki od razu można oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w doniczce lub na rabacie. Mniejsze sadzonki możemy ukorzenić początkowo ich nie oddzielając, a jedynie podkładając doniczki z podłożem. Po dwóch/trzech tygodniach, gdy nowe sadzonki się wzmocnią i rozrosną, będziemy mogli je odciąć i przesadzić.
Kalendarz ogrodnika – Pielęgnujemy trawnik. Dbamy o jego regularne koszenie i podlewanie. Jeśli pod naszą nieobecność trawa nadmiernie wybujała, nie skracamy jej od razu do właściwej długości, tylko kosimy stopniowo. Jednorazowo możemy skrócić trawę najwyżej do 1/3 jej wysokości. Jeżeli panują upały i jest bardzo sucho, lepiej jest zostawić nieco dłuższe źdźbła, które będą zacieniać glebę i utrzymywać nieco większą wilgotność podłoża.
Zbliża się ostatni moment, w którym możemy odżywić trawnik nawozem azotowym lub wieloskładnikowym z większą zawartością azotu. Od połowy sierpnia zaleca się już stosowanie nawozów z dużą zawartością fosforu i potasu, które przygotują trawnik do zimy. Poprzez częste koszenie darni, pozbawiamy ją składników odżywczych, dlatego tak ważne jest systematyczne nawożenie.
Czas upływa szybko i połowa lata za nami. Od czasu do czasu odłóżmy więc szpadel, grabie czy sekator, a skorzystajmy z leżaka. Warto złapać oddech i chwilę odpoczynku, bo niebawem rozpocznie się już sezon jesiennych prac w ogrodzie.
A kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/