Kalendarz ogrodnika na 16.09 – 22.09 – wrzesień w ogrodzie
Powoli kwitnienie roślin słabnie, ich wzrost ulega zahamowaniu. Usuwamy już te, które rosły w donicach na balkonach lub tarasach i straciły już swój dekoracyjny walor. Usuwamy też przekwitnięte rośliny z rabat. Oglądajmy je dokładnie i wszystkie z objawami chorób lub żerowania szkodników wyrzucamy. Nie nadają się one do kompostowania.
Oglądamy też pozostałe rośliny w ogrodzie. Zwróćmy szczególną uwagę na bukszpany. Są one jedynymi roślinami żywicielskimi ćmy bukszpanowej, która w ostatnich latach coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach, niszcząc te piękne i wolno rosnące krzewy. Im szybciej zauważymy obecność tego szkodnika, tym łatwiej go wyeliminować bez potrzeby oprysku. Jeżeli jednak spóźniliśmy się i zobaczymy bukszpan w tak opłakanym stanie możemy zastosować środek owadobójczy, który przeznaczony jest do zwalczania szkodników gryzących i ssących, w tym gąsienic. Uważajmy jednak na pszczoły. Oprysk takimi preparatami wykonujmy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy nie ma już w ogrodzie tych pożytecznych owadów.
Rozpoczyna się już sezon syzyfowej pracy z opadającymi liśćmi. Na razie jest ich stosunkowo niewiele, nie mniej jednak należy je systematycznie usuwać ze ścieżek czy trawnika. Póki co, wystarczy kosiarka. Podczas koszenia trawy kosiarką z koszem, pozbędziemy się jednocześnie liści z darni. A koszenie przeprowadzamy regularnie aż do przymrozków. Zabieg ten nie jest już konieczny tak często jak wiosną czy latem, bo źdźbła traw rosną coraz wolniej. Mimo wszystko po kosiarkę należy sięgnąć mniej więcej co dwa tygodnie.
Jeżeli przez dłuższy czas nie pojawiają się opady nie możemy też zapomnieć o podlewaniu. Zarówno trawnika jak również roślin w donicach. Cały czas podlewamy rośliny, które posadziliśmy latem i jeszcze zdobią nasze balkony czy tarasy. Podlewamy też nowe kompozycje, które powstały jako jesienno-zimowe dekoracje roślinne.
A wśród roślin, po które najczęściej sięgamy we wrześniu, są wrzosy. Są one symbolem jesieni i symbolem tego miesiąca. Kwitną od sierpnia do października, ale swój walor dekoracyjny mogą zachować znacznie dłużej, ponieważ kolorowe płatki zazwyczaj nie opadają zaraz po przekwitnięciu, lecz zasychają na roślinie i pozostają na niej przez długi czas.
Z myślą o wiośnie sadzimy tulipany. Mogą być to odmiany niskie, botaniczne, jak również takie, które będziemy uprawiać z przeznaczeniem na kwiat cięty. Do wyboru są m. in. tulipany papuzie, liliokształtne, pełne i o pojedynczych płatkach, niemal we wszystkich kolorach tęczy.
W warzywniku kontynuujemy zbiory. Owoce pomidorów, papryki, oberżyny czy cukinii pomału znikają z naszych grządek. W ich miejsce możemy jeszcze wysiewać szpinak, roszponkę czy rzodkiewkę.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/