Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie. Jak w każdy poniedziałek, pora na kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy piękny maj, a witamy już prawie wakacyjny czerwiec. 🌞 Na co warto zwrócić uwagę w nadchodzących najbliższych dniach? 🌸 O tym mówimy w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy!
„Czerwiec na maju często się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy maj a witamy czerwiec.
Na przełomie tych dwóch miesięcy w ogrodach kwiatowych królują irysy, czyli kosaćce, najczęściej są to kosaćce bródkowe, nazywane tak z powodu włosków na zewnętrznych płatkach, tworzących charakterystyczną bródkę lub kosaćce syberyjskie, nazywane też wodnymi. Kwitną około miesiąca. Same kwiaty są dość krótkotrwałe, ale gdy jeden przekwita, zaraz pojawia się następny. Irysy bródkowe zachwycają kolorami, mnogość odmian pozwala na uprawę kosaćców niemal we wszystkich kolorach tęczy.
Kolorowe są już także nasze balkony i tarasy obsadzone pelargoniami, surfiniami i innymi ulubionymi gatunkami. Pamiętajmy o ich regularnym podlewaniu, nawet kiedy zdarzają się opady deszczu, ponieważ przy gęstych nasadzeniach woda deszczowa może nie docierać do podłoża w doniczkach. Pamiętajmy też o regularnym nawożeniu, żeby nasze okazy bujnie kwitły jak najdłużej.
01 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Wszystkim Dzieciom małym i dużym składamy więc najwspanialsze życzenia. A wszystkim ogrodnikom życzymy jak najwięcej dziecięcej radości z efektów naszej ogrodowej pracy. Rozpoczynamy czerwiec, już praktycznie wakacyjny miesiąc, w którym warto znaleźć czas nie tylko na pracę na działce, ale także na odpoczynek w naszym ulubionym roślinnym zakątku.
W cieplejszych rejonach naszego kraju zaczynają dojrzewać już truskawki, w chłodniejszych miejscach o tej porze rośliny te pięknie kwitną. Można na tym etapie przeprowadzić oprysk prewencyjny zapobiegający chorobom grzybowym, np. naturalnym preparatem zawierającym w swoim składzie inny rodzaj grzyba, który osiedla się w sferze korzeniowej eliminując grzyby chorobotwórcze. Środek ten po wcześniejszym moczeniu nanosimy na wybrane rośliny za pomocą ręcznego opryskiwacza. Truskawki mogą chorować m.in. na takie choroby grzybowe jak szara pleśń czy zgnilizna kolory truskawki. Rośliny te mogą być także atakowane przez mączniaka prawdziwego. Żeby temu przeciwdziałać warto je także ściółkować, np. słomą lub agrowłókniną, żeby zawiązujące się owoce nie miały kontaktu z mokrą ziemią.
W warzywniku nieustannie dbamy o regularne odchwaszczanie i w razie braku opadów – o podlewanie. Cały czas dosadzamy rozsady, które jeszcze na to czekają i wysiewamy kolejne warzywa lub zioła, jeżeli jeszcze mamy miejsce. Tak samo jak w zeszłym tygodniu, możemy jeszcze wysiewać warzywa dyniowate wprost do gruntu, czyli ogórki, dynie, cukinie i patisony, cały czas możemy siać także fasolkę szparagową zarówno tyczną jak i karłową oraz letnie odmiany rzodkiewek i sałaty, a także buraki, koper, bazylię i inne szybko rosnące zioła. Na rozsadniku możemy także jeszcze wysiewać rośliny kapustne na późny zbiór, taki jak np. kalafior, kalarepa, brokuł czy jarmuż.
Pielęgnujemy posadzone już na grządkach pomidory. U odmian wielkoowocowych regularnie obrywamy tzw. „wilki”, czyli młode przyrosty wyrastające z pędu głównego w kątach liści, żeby roślina nie traciła energii na rozwój masy liściowej, ale zawiązywała jak najwięcej kwiatów i owoców. Odmianom karłowym, koktajlowym, drobnoowocowym możemy pozwolić rosnąć bardziej swobodnie.
Zwracamy również uwagę na krzewy i drzewa owocowe. Część już przekwitła i zawiązuje owoce, jak np. borówki, część jest właśnie w trakcie kwitnienia, jak np. niektóre odmiany jeżyn. Sprawdzajmy, czy nie widać niepokojących plam na liściach lub śladów żerowania szkodników, żeby jak najszybciej zareagować i cieszyć się już niedługo smakiem tych pysznych owoców.
Życzymy przyjemnego, radosnego tygodnia! I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/