Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – czerwiec w ogrodzie. Praca w ogrodzie o tej porze roku to czysta przyjemność. 💚 A jest jeszcze całkiem sporo do zrobienia. Jakie zadania czekają nas w nadchodzących dniach? O tym mówimy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszamy!

„W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

… obdarowani m.in. pięknymi kwiatami, które rozkwitają o tej porze w naszych ogrodach. Są to np. piwonie. Każdego roku, w czerwcu, zachwycają kulistymi, dużymi, wspaniałymi kwiatami, w różnych kolorach. Najbardziej popularne w uprawie są piwonie chińskie. Najlepiej czują się one posadzone w miejscach słonecznych, w ziemi żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej, nie tolerują miejsc podmokłych. Są to rośliny długowieczne, raz posadzone w odpowiednim miejscu, mogą tam pozostać przez kilka lub nawet kilkanaście lat.

Jedne rośliny właśnie rozkwitają, inne za to przekwitają. W wielu rejonach naszego kraju przekwitają już rododendrony. Warto je ogławiać, czyli usuwać nieatrakcyjne już kwiatostany, żeby rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion, lecz przeznaczyły ją na wytworzenie kolejnych przyrostów. Wyłamując je uważajmy na pąki i zawiązki nowych pędów, żeby ich przypadkiem nie uszkodzić.

O tej porze możemy też wykopać cebule i bulwy roślin, które kwitły wczesną wiosną, w kwietniu lub maju, m.in. cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów czy krokusów. Zwłaszcza, jeżeli uprawialiśmy je w donicach lub jeżeli chcemy na przyszły sezon posadzić je w innym miejscu. Zanim to zrobimy, we wrześniu lub październiku, należy cebule te przesuszyć, oczyścić i przechować przez lato w suchym i stosunkowo chłodnym miejscu.

Nie zapominamy o domowych roślinach doniczkowych, zarówno tych, które cały rok rosną w naszych mieszkaniach, jak również tych, które wystawiliśmy na czas letnich dni na balkon lub taras. To moment ich największych przyrostów i najsilniejszej wegetacji, warto je zatem regularnie nawozić i oczywiście regularnie podlewać. Teraz po konewkę lub po wąż ze zraszaczem w ogrodzie trzeba sięgać znacznie częściej niż zimą. Częstotliwość nawożenia dostosowujemy do danego gatunku oraz do wskazówek i informacji, jakie są na opakowaniu.

W ogrodach robi się coraz cieplej. W niektórych rejonach naszego kraju możemy spodziewać się w nadchodzących dniach opadów deszczu, w innych może być ich niewiele. Przez całe lato musimy mieć wąż ogrodowy i zraszacz pod ręką. Zwłaszcza w warzywniku, w którym niedawno wysialiśmy kolejne rośliny, takie jak np. fasolka szparagowa, buraki, letnie odmiany rzodkiewek i sałaty. Regularnego podlewania wymagają też pomidory i ogórki oraz inne warzywa rosnące na grządkach już od jakiegoś czasu. Wrażliwe na niedobory wody są warzywa kapustne. Przykładowo kalarepa może pękać, jeżeli będzie narażone na duże wahania wilgotności gleby.

A do warzyw kapustnych, które w czerwcu możemy wysiewać na rozsadniku na jesienny zbiór zaliczamy m.in. wspominaną właśnie kalarepę w różnych odmianach, jarmuż o liściach zielonych lub fioletowych, cykorię liściową, kalafiora oraz brokuły, a także kapustę pak-choi. Rozsadnikiem może być wielodoniczka lub wybrany plastikowy pojemnik, a także kawałek grządki wytyczony w warzywniku. Gdy roślinki podrosną i będą miały od 3 do 5 liści właściwych, przesadza się je na grządkę, na miejsce stałe.

Wracając do tematu pomidorów, które zaczynają kwitnąć i zawiązywać pierwsze owoce, należy ich systematycznie doglądać. Regularnie obrywać tzw. „wilki’ wyrastające z kącików liści i podwiązywać do palików, w miarę przyrastania krzewów. Jeżeli niepokoi nas wygląd roślin, ponieważ słabo przyrastają lub mają blade liście, możemy je interwencyjnie nawieźć dolistnie, np. nawozem ekologicznym rozpuszczalnym w wodzie, za pomocą opryskiwacza. Nawożenie dolistne jest najszybszym sposobem odżywiania roślin, a lepiej odżywione rośliny są bardziej odporne na ataki chorób lu szkodników. Opryski nawozowe, podobnie jak wszelkie inne, należy przeprowadzać wczesnym rankiem lub wieczorem, nie w pełnym słońcu.

Za to słońca życzymy wszystkim na co dzień. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/