Kalendarz ogrodnika – lipiec w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika – lipiec w ogrodzie. W pierwszy lipcowy poniedziałek zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” i kolejną garść ogrodniczych informacji. ?
„Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… nie burzowo, ale słonecznie, widokiem słonecznie żółtych lilii. Lilie to rośliny cebulowe, które o tej porze kwitną nie tylko w kolorze żółtym, ale również w wielu innych kolorach, m.in. białym, różowym, łososiowym, pomarańczowym czerwonym, fioletowym czy bordowym, niemal czarnym. Kwiaty przybierają różne kształty, niektóre są wzniesione inne opuszczone, niczym dzwonki. Najpiękniej prezentują się, gdy są posadzone w ziemi przepuszczalnej i dobrze nawiezionej, nie lubią gleby podmokłej.
Lipiec w ogrodzie – O tej porze warto wrócić myślami także do irysów, czyli kosaćców, które już przekwitły. Lipiec jest dobrym miesiącem, żeby rozmnożyć kosaćce bródkowe. Możemy to zrobić po to, by mieć więcej tych roślin na rabacie lub wtedy, gdy ich kwitnienie słabnie i wskazane jest odmłodzenie rośliny. Wykopaną karpę rozłamujemy lub rozcinamy ostrym nożem, liście skracamy do ok. 10 cm. Każda część fragmentu karpy powinna mieć jedną nasadę liści. Po czym tak podzielone irysy sadzimy na wybrane dla nich miejsce, niezbyt głęboko i czekamy aż zakwitną za rok.
Rozmnażać możemy też rośliny kwitnące poprzez wysiew. Wiele bylin i dwuletnich roślin ozdobnych o tej porze przekwita i zawiązuje nasiona. Jeżeli ich nie ogławialiśmy i pozwoliliśmy im dojrzeć, to możemy w tym tygodniu zebrać materiał siewny, np. orlików lub szczypiorku, zarówno ozdobnego, jak i tego, którego na co dzień używamy w kuchni. Nasiona te możemy wysiać bezpośrednio do gruntu lub przygotować wcześniejszą rozsadę i przesadzić na wybrane dla nich miejsce podrośnięte sadzonki.
Przez cały miesiąc możemy w dalszym ciągu wysiewać kwitnące rośliny dwuletnie, do których zaliczamy m.in. bratki, niezapominajki, stokrotki, naparstnice, malwy, goździki brodate czy dzwonki ogrodowe. Możemy to zrobić na rozsadniku w ogrodzie lub tradycyjnie w pojemnikach, doniczkach lub wielodoniczkach. Gdy wykiełkują i będą miały 3-4 liście właściwe pikujemy je lub przesadzamy już na rabatę w wybrane dla nich miejsce.
Zarówno w przypadku przygotowywania rozsad, jak i w w przypadku innych upraw doniczkowych kwiatów i warzyw, pamiętamy latem o ich regularnym podlewaniu, zwłaszcza w upalne, bezdeszczowe dni, ale nie tylko. Nawet jeżeli pada, opady te mogą okazać się niewystarczające, gdy pojemniki są gęsto zarośnięte lub gdy pojemniki są niewielkie bądź postawione w zadaszonym miejscu. Warto pamiętać też o regularnym nawożeniu i doglądaniu pod kątem chorób lub pojawienia się szkodników, żeby zdążyć z interwencją na czas.
Podobnie jest w warzywnikach. Lipiec to czas zbiorów, ale także opieki nad wieloma roślinami warzywnymi, do których można zaliczyć np. ogórki. W bezdeszczowe, upalne dni lub w uprawie pod osłonami, rośliny te mogą być atakowane np. przez przędziorki. Jeżeli zobaczymy kropkowane, jaśniejsze przebarwienia na liściach, która z czasem zupełnie bledną i opadają, to może być właśnie oznaka żerowania tych szkodników. Żeby się ich pozbyć można od czasu do czasu przemyć liście, chociaż ich częste zraszanie nie jest wskazane. Można też użyć gotowych środków zwalczających szkodniki, np. ekologicznego, gotowego do użycia sprayu na bazie oleju rydzowego, który nie ma okresu karencji i który możemy zastosować w każdym momencie wegetacji rośliny. Jeżeli na naszych ogórkach lub innych warzywach dyniowatych zauważymy inne niepokojące plamy lub przebarwienia na liściach, wskazujące na możliwe objawy chorób grzybowych, możemy przeprowadzić oprysk prewencyjny, wzmacniający i chroniący nasze uprawy. Może być to ekologiczny preparat na bazie ekstraktu z grejpfruta lub preparat zawierający lecytyny, czy też preparat na bazie skrzypu polnego, które nanosimy za pomocą opryskiwacza.
A wracając do tematu warzywnych plonów, do bobu, groszku, sałat i innych zebranych już roślin warzywnych dołącza już także cebula i czosnek, zwłaszcza ozimy, posadzony jesienią. Zebrane rośliny cebulowe zbieramy i jeżeli jest słonecznie, możemy pozostawić na grządce na dzień lub dwa do przeschnięcia. Po czym przenosimy w chłodne miejsce i korzystamy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Życzymy udanego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/