Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika na 13.05 – 19.05

Maj w ogrodzie – “Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy”. Miejmy nadzieję, że to już ostatnie dni wiosennych chłodów. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Na dni od 12 do 15 maja przypada tzw. czas „zimnych ogrodników”, kończący się Św. Zośką. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni przymrozków. Ochłodzenie w połowie maja jest zjawiskiem klimatycznym charakterystycznym dla Europy Środkowej.

Maj w ogrodzie – W tym czasie możemy podziwiać pięknie kwitnące rośliny, którym krótkie okresy chłodu nie przeszkadzają. Między innymi są to zjawiskowe rododendrony i azalie. O tej porze obsypują się dużymi, barwnymi kwiatami. Jeżeli mamy zamiar posadzić je w ogrodzie, warto zrobić to właśnie teraz, gdy mamy pewność w jakim kolorze kwitnie wybrana przez nas odmiana.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, dokarmiamy rośliny w ogrodzie. Szczególnie te, które są młode, lub te, które nie rosną zbyt dobrze. W połowie maja już dokładnie widać, które rośliny wymagają naszej pomocy i dodatkowego nawiezienia. Pamiętajmy, że borówki w jagodniku, rododendrony i inne rośliny wrzosowate wymagają nawozów do roślin kwasolubnych. Podobnie jest w przypadku iglaków. Należy wybrać nawóz, który pozwoli zapewnić tym roślinom odpowiednie pH gleby.

Maj w ogrodzie – Po 15 maja rozpoczynamy w ogrodach czas sadzenia roślin ciepłolubnych. W warzywnikach sadzimy pomidory, paprykę i inne rośliny psiankowate oraz ogórki, cukinie, dynie i inne rośliny dyniowate. Wszystkie te rośliny lubią słońce i żyzne podłoże. Coraz częściej uprawiamy je także na balkonach i tarasach. Dostępne są odmiany pomidorów i ogórków, które znakomicie nadają się do uprawy pojemnikowej.

Gdy minie ryzyko przymrozków, możemy też sadzić ciepłolubne rośliny cebulowe, m.in. dalie, mieczyki i pacioreczniki. Zakwitają one późnym latem i jesienią. Nie sposób wtedy przejść koło nich obojętnie.

Maj w ogrodzie – Przygotowujemy też ogród do letniego wypoczynku. Przycinamy gałęzie krzewów i drzew, które za bardzo się rozrosły. Formujemy ładne korony, które się zagęszczą i będą potem rzucały przyjemny cień. Może między drzewami znajdzie się też miejsce, żeby rozwiesić hamak.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/