Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie. Jakie są Wasze ogrodnicze plany na ten tydzień? Nadal można sadzić i siać, a także zbierać plony i podziwiać… 🌸🌸🌸 Więcej szczegółów w kolejnym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszamy!
„Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
… widokiem zjawiskowo kwitnących rododendronów. Właśnie rozpoczął się czas, kiedy one zaczynają królować w ogrodach, zachwycając kolorowym ukwieceniem. To także dobry moment, żeby kupić sadzonki i posadzić je w ogrodzie, ponieważ doskonale widzimy, jaki kolor mają kwiatostany. Różaneczniki to rośliny kwasolubne, jeżeli nie mamy kwaśnej gleby na działce, należy wykopać dwa razy większy dołek niż bryła korzeniowa i wypełnić go kwaśnym podłożem do rododendronów. Rośliny te nie korzenią się głęboko, należy więc pamiętać o ich regularnym podlewaniu, zarówno zaraz po posadzeniu, jak i latem, kiedy jest upalnie, a kiedy różaneczniki wytwarzają nowe przyrosty oraz zimą, ponieważ są to rośliny zimozielone, narażone na efekt suszy fizjologicznej. Najlepiej czują się w miejscu osłoniętym i zacienionym lub częściowo zacienionym.
Na rabatach w dalszym ciągu możemy jeszcze sadzić mieczyki, dalie i kanny oraz inne rośliny cebulowe, które są ciepłolubne. Zakwitną one nieco później niż te posadzone na przełomie kwietnia i maja, ale piękne kwiaty pod koniec lata także są potrzebne w ogrodzie. Mieczyki i dalie doskonale nadają się na kwiat cięty, pięknie będą się prezentować w bukietach.
Pozostając w temacie kwiatów, warto pomyśleć już o nadchodzącym sezonie, bo to czas kiedy możemy już wysiewać na rozsady kwiaty dwuletnie, do których zaliczamy m.in. bratki, niezapominajki czy stokrotki. Może mamy jeszcze w donicach te gatunki posadzone wczesną wiosną, które już przekwitają. Zamiast je wyrzucać, możemy posadzić je w wybranym miejscu w ogrodzie, żeby same się rozsiały.
A 26 maja przypada Dzień Matki. Z tej okazji wszystkim MAMOM składamy najcieplejsze, najpiękniejsze i najserdeczniejsze życzenia. Życzymy uśmiechu, radości i dumy ze swoich dzieci.
Wielu z nas dumnych jest już ze swoich warzywników, bo to już czas zbiorów. O tej porze zbieramy rzodkiewki, sałatę, cebulę dymkę i wczesne warzywa kapustne. Kończymy już zbiory szpinaku. W to miejsce cały czas możemy sadzić wcześniej przygotowane lub kupione sadzonki warzyw ciepłolubnych, jak np. pomidory, papryka, ogórki, cukinie i dynie. Nadal możemy także wysiewać wprost do gruntu ogórki i warzywa dyniowate, fasolę szparagową, letnie odmiany rzodkiewek lub sałaty.
Jeżeli nie mamy miejsca na warzywnik w ogrodzie lub nie mamy już miejsca w warzywniku, a chcielibyśmy wyhodować własnoręcznie np. swoje pomidory, to możemy założyć założyć uprawę pojemnikową. Jest wiele roślin warzywnych, które możemy uprawiać w donicach, są to m.in. karłowe odmiany wspomnianych już pomidorów, a także papryka, bakłażany, niektóre odmiany ogórków, niemal wszystkie warzywa liściowe, w tym sałata oraz rzodkiewki i mnóstwo gatunków ziół. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tego typu warzywnik uprawiać tez na balkonie.
W ciepły i najlepiej pochmurny dzień warto zająć się też domowymi roślinami doniczkowymi. Możemy wynieść je na zewnątrz i dokładnie umyć. Przyda im się taki odświeżający prysznic, który zmyje kurz i oczyści liście z ewentualnych szkodników. Część roślin domowych możemy zostawić już w ogrodzie lub na balkonie jeżeli temperatura w nocy nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Do gatunków, które lato lubią spędzić na zewnątrz zaliczamy m.in. fikusy beniamina, bananowce, zielistkę czy palmy. Pamiętajmy, żeby je najpierw zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz.
I to wszystko na dziś. Życzymy wspaniałego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/